Oso United Mudslide Benefit Run

Overall Finish List

April 26, 2014


Results By Skagit Runners Skagit Runners

10K

Place Name City Bib No Gender Age Group Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jacob Barrus 3 M 1/1 15-19 39:36.1 39:37.3 0:01.2 6:22/M
2 Ryan Smith 134 M 1/21 40-49 40:26.2 40:26.2 6:30/M
3 Dominic Gaudin 227 M 2/21 40-49 40:50.3 40:51.9 0:01.5 6:34/M
4 Devin Broussard 14 M 1/15 30-39 41:51.2 41:51.8 0:00.5 6:44/M
5 ruben beitia 9 M 3/21 40-49 41:59.2 42:00.6 0:01.3 6:45/M
6 Mike Koslosky 71 M 1/11 50-59 42:13.3 42:14.0 0:00.7 6:47/M
7 Joshua Beckwith 8 M 1/4 20-29 44:11.8 44:12.8 0:01.0 7:06/M
8 Riley Lehecka 79 M 2/15 30-39 44:13.8 44:28.1 0:14.2 7:07/M
9 Marc Schuh 125 M 4/21 40-49 45:00.0 45:01.7 0:01.7 7:14/M
10 Don Hiller 55 M 1/5 60-69 45:23.9 45:29.2 0:05.2 7:18/M
11 CASSIE WIEBE 150 F 1/20 20-29 45:29.7 45:34.1 0:04.4 7:19/M
12 Miran McCash 87 F 2/20 20-29 46:00.8 46:06.0 0:05.2 7:24/M
13 Scott Hale 235 M 2/11 50-59 46:10.5 46:14.1 0:03.5 7:25/M
14 Kevin Mayock Ferndale WA 86 M 2/5 60-69 46:28.2 46:28.9 0:00.7 7:28/M
15 Forrey Keenen 215 M 3/15 30-39 46:29.7 46:40.2 0:10.4 7:28/M
16 Catherine Brey 13 F 3/20 20-29 46:46.6 47:03.2 0:16.6 7:31/M
17 Owen Purschwitz Auburn WA 116 M 4/15 30-39 47:09.8 47:11.7 0:01.8 7:35/M
18 Austin Mitchell 225 M 5/21 40-49 47:45.9 47:57.4 0:11.5 7:41/M
19 Kerry Jones 324 F 1/16 50-59 47:49.7 47:51.0 0:01.2 7:41/M
20 Michelle Krivacek 72 F 1/29 40-49 47:56.7 49:53.5 1:56.7 7:42/M
21 Emmy Schindler 123 F 1/37 30-39 47:56.9 49:53.5 1:56.6 7:42/M
22 Craig Romano Mount Vernon WA 121 M 3/11 50-59 48:33.8 48:35.1 0:01.2 7:48/M
23 Andrew Prince 114 M 5/15 30-39 48:37.0 48:38.0 0:01.0 7:49/M
24 Tyler Sandell 226 M 6/21 40-49 48:48.2 49:12.3 0:24.1 7:51/M
25 Jess Hale 44 F 2/37 30-39 48:49.5 48:59.1 0:09.5 7:51/M
26 Ryan Larsen 74 M 7/21 40-49 48:51.5 48:55.2 0:03.7 7:51/M
27 Louise Hanson 48 F 3/37 30-39 48:51.7 48:58.7 0:06.9 7:51/M
28 Kari Henderson-Burke 54 F 2/29 40-49 48:51.9 48:55.6 0:03.7 7:51/M
29 Alex Kaushansky 66 M 8/21 40-49 49:12.4 49:16.1 0:03.6 7:55/M
30 Andy Johnson 61 M 2/4 20-29 49:23.1 49:38.7 0:15.6 7:56/M
31 Meris Lehecka 78 F 4/20 20-29 49:23.6 49:38.6 0:15.0 7:56/M
32 Philip Zylstra Arlington WA 155 M 4/11 50-59 49:42.5 49:44.5 0:02.0 7:59/M
33 Jarita Larsen 278 F 4/37 30-39 49:43.9 49:47.9 0:04.0 8:00/M
34 Phillip Burk 238 M 5/11 50-59 49:52.5 49:59.9 0:07.4 8:01/M
35 Duane Mock 89 M 9/21 40-49 49:59.6 50:05.1 0:05.4 8:02/M
36 Tracy Schuster 127 M 6/11 50-59 50:07.8 50:24.9 0:17.0 8:03/M
37 Angela Johnston 65 F 5/37 30-39 50:32.5 50:35.4 0:02.8 8:07/M
38 Jessica Leigh 80 F 6/37 30-39 50:32.5 50:35.3 0:02.8 8:07/M
39 Kevin Picicard 237 M 7/11 50-59 51:17.9 51:26.1 0:08.2 8:15/M
40 Mike Neary 97 M 10/21 40-49 51:29.3 51:36.7 0:07.3 8:17/M
41 Eli Todd Granite Falls WA 141 M 1/2 0-14 51:40.1 51:50.2 0:10.0 8:18/M
42 Janine Cook Mt Vernon WA 19 F 3/29 40-49 51:47.5 51:56.1 0:08.6 8:20/M
43 Sophia Lichenstein-Hill 82 F 7/37 30-39 52:15.4 52:26.7 0:11.3 8:24/M
44 Molly Dunbar 31 F 8/37 30-39 52:25.9 52:31.7 0:05.8 8:26/M
45 Bob Baugh Marysville WA 6 M 11/21 40-49 52:28.0 52:33.0 0:04.9 8:26/M
46 Jeff Johnson 62 M 12/21 40-49 52:42.4 52:59.0 0:16.6 8:28/M
47 Debra Lewis 81 F 1/3 60-69 52:49.3 53:45.3 0:56.0 8:29/M
48 Catherine Davis Bow WA 22 F 2/3 60-69 53:17.2 53:23.6 0:06.4 8:34/M
49 Scott Johnson 63 M 13/21 40-49 53:22.3 53:38.6 0:16.2 8:35/M
50 James Kim 68 M 6/15 30-39 53:35.0 53:39.7 0:04.7 8:37/M
51 NICK LAVIGNE 75 M 7/15 30-39 53:47.7 53:51.9 0:04.2 8:39/M
52 John Rodgers 118 M 14/21 40-49 54:00.5 54:05.2 0:04.6 8:41/M
53 Spencer Harris 50 M 15/21 40-49 54:19.5 54:28.3 0:08.7 8:44/M
54 Warren Chase 16 M 8/11 50-59 54:45.5 55:38.3 0:52.8 8:48/M
55 Peter Spear 135 M 8/15 30-39 54:48.1 54:51.2 0:03.1 8:49/M
56 William Spear 136 M 16/21 40-49 54:49.6 54:51.4 0:01.8 8:49/M
57 Robby Wasserman 147 M 9/15 30-39 55:06.0 55:18.5 0:12.5 8:52/M
58 Bob Toomey 142 M 3/5 60-69 55:33.3 55:45.9 0:12.5 8:56/M
59 Sarah Kent 67 F 9/37 30-39 55:40.7 56:03.5 0:22.7 8:57/M
60 Bonnie Lehecka 77 F 2/16 50-59 55:48.5 56:03.2 0:14.6 8:58/M
61 Melissa Donohue 29 F 5/20 20-29 55:49.1 55:57.0 0:07.9 8:58/M
62 Ted Luna 84 M 10/15 30-39 55:55.2 56:42.9 0:47.6 8:59/M
63 Melissa Rogers 120 F 4/29 40-49 55:59.3 56:08.9 0:09.6 9:00/M
64 Kristin Evans 34 F 5/29 40-49 56:02.1 56:11.6 0:09.5 9:01/M
65 Jeremy Wahlen 144 M 11/15 30-39 56:14.8 56:17.5 0:02.6 9:02/M
66 Pamela Helberg 53 F 3/16 50-59 56:18.7 56:29.6 0:10.9 9:03/M
67 Rosa Bartol 4 F 6/29 40-49 56:23.1 56:23.5 0:00.4 9:04/M
68 Hillary Swiss 269 F 6/20 20-29 56:28.3 56:57.0 0:28.6 9:05/M
69 Glenn Mackay 210 M 3/4 20-29 56:28.9 56:57.2 0:28.3 9:05/M
70 Shelly Johnson 64 F 7/29 40-49 56:30.4 56:43.0 0:12.5 9:05/M
71 KAREN MORGAN 93 F 8/29 40-49 56:33.6 56:47.5 0:13.9 9:05/M
72 Cheryl Guthrie 43 F 9/29 40-49 56:34.0 56:42.8 0:08.7 9:06/M
73 Jon Hale 45 M 12/15 30-39 56:47.6 56:59.3 0:11.6 9:08/M
74 Lenora Fenstermaker 695 F 10/37 30-39 56:48.4 57:01.1 0:12.6 9:08/M
75 Kellie Eilertsen 32 F 7/20 20-29 56:49.6 56:54.0 0:04.3 9:08/M
76 Anella Oliva 100 F 11/37 30-39 56:52.8 57:00.2 0:07.4 9:09/M
77 Thomas Moore 90 M 4/4 20-29 56:54.3 57:00.8 0:06.5 9:09/M
78 Mitch Dolberry 27 M 17/21 40-49 56:55.8 57:02.5 0:06.7 9:09/M
79 Vicki Powers-Stiles camano Island WA 112 F 4/16 50-59 57:06.6 57:10.0 0:03.4 9:11/M
80 Tammy Haubrich 51 F 10/29 40-49 57:37.9 57:42.0 0:04.0 9:16/M
81 Jessyca Murphy 96 F 8/20 20-29 57:58.3 59:25.2 1:26.8 9:19/M
82 Merrill Schinski 124 F 9/20 20-29 58:01.4 58:15.8 0:14.4 9:20/M
83 Natali Sterett 138 F 12/37 30-39 58:42.8 59:00.0 0:17.1 9:26/M
84 Brittany Doyle 30 F 10/20 20-29 58:44.5 59:00.8 0:16.3 9:27/M
85 David Chen 17 M 13/15 30-39 58:49.1 59:04.2 0:15.0 9:27/M
86 Alan Powell 111 M 14/15 30-39 58:50.8 59:00.6 0:09.7 9:28/M
87 Keith Jameson 58 M 9/11 50-59 58:59.3 59:07.7 0:08.4 9:29/M
88 Wade Ellsworth 33 M 10/11 50-59 59:00.0 59:08.1 0:08.0 9:29/M
89 Becca Harkavy 49 F 11/29 40-49 59:00.9 59:14.3 0:13.3 9:29/M
90 Paul Shuckerow 130 M 18/21 40-49 59:01.5 59:14.9 0:13.3 9:29/M
91 Chris Cull-DiMatteo 321 F 5/16 50-59 1:00:03.6 1:00:21.2 0:17.5 9:39/M
92 Don Winters 245 M 4/5 60-69 1:00:03.6 1:00:20.9 0:17.3 9:39/M
93 Leticia frutos 39 F 12/29 40-49 1:00:12.0 1:00:23.5 0:11.4 9:41/M
94 Val Handerson 46 F 13/29 40-49 1:00:12.0 1:00:24.2 0:12.1 9:41/M
95 Jennfier Hoeppner 56 F 11/20 20-29 1:00:15.1 1:00:37.6 0:22.5 9:41/M
96 Kim Delker Arlington WA 23 F 6/16 50-59 1:00:20.3 1:00:34.9 0:14.6 9:42/M
97 Erin Nguyen 98 F 13/37 30-39 1:00:32.6 1:00:44.5 0:11.8 9:44/M
98 Jennifer Munson 94 F 12/20 20-29 1:00:38.2 1:00:43.6 0:05.4 9:45/M
99 Linda Benefiel 10 F 3/3 60-69 1:00:49.1 1:01:09.7 0:20.6 9:47/M
100 Rita Brennan Stanwood WA 12 F 14/37 30-39 1:00:53.5 1:01:05.8 0:12.2 9:47/M
 
Place Name City Bib No Gender Age Group Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
101 Kate Flickner 38 F 15/37 30-39 1:00:54.1 1:01:05.4 0:11.2 9:47/M
102 Shiloh Metcalfe 201 M 2/2 0-14 1:00:57.5 1:01:00.7 0:03.1 9:48/M
103 Lisa Thompson 267 F 13/20 20-29 1:01:37.2 1:01:50.6 0:13.4 9:54/M
104 Amber Metcalfe 275 F 16/37 30-39 1:01:46.3 1:01:49.5 0:03.1 9:56/M
105 Kelly Cypher 266 F 14/20 20-29 1:02:01.2 1:02:18.6 0:17.4 9:58/M
106 Deanna Wietzke Camano WA 151 F 14/29 40-49 1:02:04.1 1:02:25.9 0:21.8 9:59/M
107 Rory Featherston 35 M 15/15 30-39 1:02:41.2 1:02:59.0 0:17.8 10:05/M
108 Danielle Peterson 108 F 15/20 20-29 1:02:46.3 1:03:04.9 0:18.5 10:05/M
109 Bethany Perkins 104 F 17/37 30-39 1:02:53.1 1:03:05.2 0:12.0 10:07/M
110 Lindsay Scott 276 F 18/37 30-39 1:03:31.5 1:03:54.5 0:23.0 10:13/M
111 Tracy Jacobsen 277 F 19/37 30-39 1:03:38.2 1:03:48.6 0:10.3 10:14/M
112 Alyssa Scrimieri 128 F 20/37 30-39 1:03:39.4 1:03:45.7 0:06.3 10:14/M
113 Sherrie Marble Mount Vernon WA 85 F 7/16 50-59 1:03:58.5 1:04:20.5 0:22.0 10:17/M
114 Carla Donohue Stanwood WA 28 F 15/29 40-49 1:04:01.3 1:05:41.6 1:40.2 10:18/M
115 Amanda Lewis 265 F 16/20 20-29 1:04:05.0 1:05:23.7 1:18.7 10:18/M
116 Elizabeth Michel 279 F 21/37 30-39 1:04:26.0 1:05:17.1 0:51.1 10:22/M
117 Brian Baupp 228 M 19/21 40-49 1:04:40.1 1:04:47.1 0:06.9 10:24/M
118 Lois Peterson Mount Vernon WA 109 F 8/16 50-59 1:04:43.9 1:04:56.6 0:12.7 10:24/M
119 Mary Long 83 F 9/16 50-59 1:04:53.7 1:05:02.3 0:08.6 10:26/M
120 John Morgan 92 M 5/5 60-69 1:04:56.6 1:05:10.3 0:13.7 10:26/M
121 Jerri Bartram 322 F 10/16 50-59 1:05:00.9 1:05:23.4 0:22.5 10:27/M
122 Sick Smith 236 M 11/11 50-59 1:05:04.5 1:06:06.5 1:01.9 10:28/M
123 Becky Mangels 320 F 11/16 50-59 1:05:05.2 1:06:07.6 1:02.3 10:28/M
124 Katrina Johnson 268 F 17/20 20-29 1:05:40.9 1:06:59.8 1:18.8 10:33/M
125 Mary Schuster 126 F 22/37 30-39 1:06:16.0 1:06:27.7 0:11.7 10:39/M
126 Rebecca Dierst 24 F 23/37 30-39 1:06:33.5 1:06:36.7 0:03.1 10:42/M
127 Jeanne Cragin Seattle WA 20 F 16/29 40-49 1:06:34.9 1:06:47.1 0:12.2 10:42/M
128 Aleca Murphy Seattlle WA 95 F 17/29 40-49 1:06:35.2 1:06:47.1 0:11.8 10:42/M
129 Kristi Hannigan Bothell WA 47 F 18/29 40-49 1:06:36.3 1:06:47.7 0:11.3 10:42/M
130 Teresa Garten Mount Vernon WA 40 F 24/37 30-39 1:06:36.6 1:06:56.9 0:20.2 10:42/M
131 Carol Lawson 76 F 19/29 40-49 1:06:36.9 1:06:57.1 0:20.2 10:42/M
132 Lindsey Swan Camano Island WA 140 F 18/20 20-29 1:06:51.2 1:07:20.7 0:29.4 10:45/M
133 Anna Nielsen 99 F 19/20 20-29 1:06:51.3 1:07:20.9 0:29.5 10:45/M
134 Teresa Dalgliesh 21 F 20/29 40-49 1:06:54.2 1:07:04.6 0:10.4 10:45/M
135 Stephanie Peters 105 F 20/20 20-29 1:07:20.1 1:07:37.2 0:17.1 10:50/M
136 Mary Lang 73 F 21/29 40-49 1:07:23.0 1:08:06.9 0:43.8 10:50/M
137 Gil Purschwitz 115 M 1/1 70-99 1:07:51.7 1:08:05.1 0:13.3 10:55/M
138 Sandy Janson 59 F 12/16 50-59 1:08:03.2 1:08:14.8 0:11.6 10:56/M
139 Adeline Prince 113 F 25/37 30-39 1:08:24.9 1:08:25.8 0:00.9 11:00/M
140 Adrienne Knapp 69 F 26/37 30-39 1:08:40.8 1:08:59.0 0:18.1 11:02/M
141 Noelle Shepard 129 F 22/29 40-49 1:08:52.0 1:09:06.5 0:14.4 11:04/M
142 Jackie Wold 152 F 23/29 40-49 1:08:56.9 1:09:19.1 0:22.1 11:05/M
143 Liz Wasserman 146 F 27/37 30-39 1:09:02.6 1:09:15.7 0:13.0 11:06/M
144 Shannon Pasillas 102 F 13/16 50-59 1:09:03.2 1:09:12.9 0:09.7 11:06/M
145 Beverly Fichtenberg Shoreline WA 37 F 28/37 30-39 1:09:20.6 1:09:31.1 0:10.5 11:09/M
146 BreAnna Traver 143 F 29/37 30-39 1:10:47.1 1:10:52.7 0:05.6 11:23/M
147 Heather Kortan 70 F 30/37 30-39 1:11:16.7 1:11:33.3 0:16.6 11:27/M
148 Rachael Woods Mount Vernon WA 153 F 31/37 30-39 1:11:45.7 1:12:33.9 0:48.1 11:32/M
149 Jessica Olson Mount Vernon WA 101 F 32/37 30-39 1:11:45.9 1:12:33.9 0:48.0 11:32/M
150 Christopher Smith 132 M 20/21 40-49 1:12:10.2 1:12:20.7 0:10.5 11:36/M
151 wendy collins 18 F 24/29 40-49 1:13:33.9 1:13:49.5 0:15.6 11:49/M
152 betsy caldwell snohomish WA 15 F 14/16 50-59 1:13:34.0 1:13:49.4 0:15.4 11:50/M
153 Janice Skredsvig 323 F 15/16 50-59 1:13:46.1 1:13:48.5 0:02.3 11:52/M
154 Susan Wheeler 149 F 25/29 40-49 1:13:55.0 1:13:55.8 0:00.7 11:53/M
155 Casey Wu 154 F 33/37 30-39 1:14:13.0 1:14:45.8 0:32.8 11:56/M
156 Leonard Dietlin 25 M 21/21 40-49 1:14:35.7 1:14:43.1 0:07.4 11:59/M
157 Stephanie Dietlin 26 F 34/37 30-39 1:14:41.5 1:14:48.0 0:06.5 12:00/M
158 Andrea Stockton 139 F 35/37 30-39 1:14:44.8 1:15:11.1 0:26.3 12:01/M
159 Linda Putnam snohomish WA 117 F 16/16 50-59 1:16:06.0 1:16:25.7 0:19.7 12:14/M
160 Katie Wakin 145 F 36/37 30-39 1:17:12.1 1:18:01.5 0:49.3 12:25/M
161 Traci Baugh Marysville WA 7 F 26/29 40-49 1:20:51.7 1:20:58.0 0:06.2 13:00/M
162 Carolyn Hutzhens 1187 F 27/29 40-49 1:22:04.8 1:22:20.6 0:15.8 13:12/M
163 Alyse Sitter Stanwood WA 131 F 28/29 40-49 1:22:05.7 1:22:21.3 0:15.6 13:12/M
164 Jean Wedenig 148 F 29/29 40-49 1:25:17.9 1:25:28.8 0:10.8 13:43/M
165 Melanie Pennington 103 F 37/37 30-39 1:25:46.9 1:25:54.9 0:07.9 13:47/M