Skagit Flats Marathon

Overall Finish List

September 09, 2012


Results By Skagit Runners Skagit Runners

Marathon

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Brett Withers Seattle WA 253 24 M 1 20-29 2:38:32.5 2:38:32.8 0:00.3 6:03/M
2 Mike Ruhe San Diego CA 206 43 M 1 40-49 2:52:18.4 2:52:18.4 0:00.0 6:34/M
3 Mojave Breiter Bellingham WA 18 28 M 2 20-29 2:54:13.6 2:54:14.1 0:00.5 6:39/M
4 Cliff Richards Maple Valley WA USA 193 51 M 1 50-59 3:00:52.5 3:00:53.7 0:01.2 6:54/M
5 Christopher Ashfield Seattle WA 8 36 M 1 30-39 3:06:05.7 3:06:05.9 0:00.1 7:06/M
6 Michael Allen Hillsboro OR 6 39 M 2 30-39 3:09:08.4 3:09:10.5 0:02.0 7:13/M
7 Joey Gutjahr Silverdale WA 79 42 M 2 40-49 3:09:11.4 3:09:11.4 7:13/M
8 Micaiah Kuzma Salem OR 121 38 M 3 30-39 3:09:19.2 3:09:25.7 0:06.5 7:13/M
9 Mark Wolfe Corvallis OR 255 49 M 3 40-49 3:10:37.6 3:10:42.0 0:04.4 7:16/M
10 Nash Ream San Francisco CA 190 32 M 4 30-39 3:11:01.9 3:11:03.5 0:01.6 7:17/M
11 Jordan Mazur San Francisco CA 146 30 M 5 30-39 3:11:03.1 3:11:05.0 0:01.9 7:17/M
12 Mark Henke Corvallis OR 90 43 M 4 40-49 3:14:06.3 3:14:11.2 0:04.9 7:24/M
13 Tim Heikell Renton WA 89 48 M 5 40-49 3:14:33.2 3:14:36.7 0:03.4 7:25/M
14 Jardon Jaramillo Portland OR 106 30 M 6 30-39 3:14:43.4 3:14:46.6 0:03.2 7:26/M
15 Laura Lavezo Albuquerque NM 125 21 F 1 20-29 3:14:42.0 3:14:47.0 0:04.9 7:26/M
16 William Posey Oak Harbor WA 183 28 M 3 20-29 3:14:45.3 3:14:51.1 0:05.8 7:26/M
17 Jason Hynd Oak Harbor WA 102 37 M 7 30-39 3:14:52.3 3:14:54.5 0:02.1 7:26/M
18 Scott Shupe Maple Ridge BC Canada 219 47 M 6 40-49 3:16:37.3 3:16:42.8 0:05.4 7:30/M
19 Bruce Kellogg Shoreline WA USA 114 52 M 2 50-59 3:16:58.1 3:17:01.2 0:03.1 7:31/M
20 Kurt Mckenzie Victoria BC Canada 152 34 M 8 30-39 3:18:34.4 3:18:35.3 0:00.8 7:34/M
21 Karl Pryor Ashland OR 187 48 M 7 40-49 3:19:49.5 3:19:54.9 0:05.4 7:37/M
22 David Smith Flushing MI 220 55 M 3 50-59 3:21:20.6 3:21:30.7 0:10.1 7:41/M
23 Anna Grossenbacher Seattle WA 76 42 F 1 40-49 3:22:00.0 3:22:05.8 0:05.8 7:42/M
24 Josh Whelan Seattle WA 249 28 M 4 20-29 3:24:24.3 3:24:25.1 0:00.7 7:48/M
25 Aaron Johnson Oak Harbor WA 110 39 M 9 30-39 3:24:22.0 3:24:28.2 0:06.1 7:48/M
26 Francisco Velazquez White Rock BC Canada 238 30 M 10 30-39 3:24:49.9 3:24:51.4 0:01.5 7:49/M
27 Kevin Benner Bellingham WA 12 30 M 11 30-39 3:24:43.8 3:25:05.7 0:21.9 7:48/M
28 Andrew Neumann Richmond BC Canada 166 49 M 8 40-49 3:25:03.3 3:25:06.9 0:03.6 7:49/M
29 Kevin Douglas Sedro-Woolley WA 58 24 M 5 20-29 3:25:17.5 3:25:19.9 0:02.3 7:50/M
30 James Gronquist Bloomington IN 75 45 M 9 40-49 3:25:23.9 3:25:27.2 0:03.2 7:50/M
31 Adam Dunn Mill Creek WA 59 29 M 6 20-29 3:25:58.3 3:26:02.2 0:03.9 7:51/M
32 Kevin Rookstool Langley WA 204 20 M 7 20-29 3:26:27.8 3:26:28.2 0:00.4 7:52/M
33 David Spooner Buckley WA USA 223 44 M 10 40-49 3:27:44.2 3:27:48.6 0:04.4 7:55/M
34 Kim Jow West Vancouver BC Canada 111 53 M 4 50-59 3:27:52.2 3:27:55.1 0:02.8 7:56/M
35 Robert Wilson San Antonio TX 252 51 M 5 50-59 3:29:23.1 3:29:26.6 0:03.4 7:59/M
36 Alma Gomez-Van Allman Seattle WA USA 262 44 F 2 40-49 3:29:35.5 3:29:38.3 0:02.8 8:00/M
37 Tracy Jefferson Kirkland WA USA 108 40 F 3 40-49 3:29:37.6 3:29:40.6 0:03.0 8:00/M
38 Michael Wampold Mercer Island WA 245 43 M 11 40-49 3:30:10.7 3:30:11.2 0:00.4 8:01/M
39 Patrick Niemeyer Seattle WA 169 36 M 12 30-39 3:30:15.1 3:30:18.9 0:03.7 8:01/M
40 Brett Wittner Fircrest WA 254 42 M 12 40-49 3:30:58.3 3:31:02.2 0:03.8 8:03/M
41 Thomas Hartge Portland OR 85 56 M 6 50-59 3:31:01.8 3:31:09.1 0:07.2 8:03/M
42 Roger Hahn Olympia WA 81 58 M 7 50-59 3:34:30.6 3:34:39.3 0:08.6 8:11/M
43 Joseph Weiss Portland OR 246 59 M 8 50-59 3:34:36.8 3:34:49.1 0:12.3 8:11/M
44 Benjamin Thompson Victoria BC Canada 229 35 M 13 30-39 3:35:13.3 3:35:23.2 0:09.8 8:12/M
45 Daniel Love Newberg OR 135 28 M 8 20-29 3:35:36.3 3:35:44.2 0:07.8 8:13/M
46 Shahab Salemy Portland OR 208 37 M 14 30-39 3:35:49.5 3:35:50.6 0:01.1 8:14/M
47 Don Wright Vancouver BC Canada 257 54 M 9 50-59 3:36:00.2 3:36:04.6 0:04.4 8:14/M
48 William Kenneweg Port Townsend WA 115 57 M 10 50-59 3:36:35.0 3:36:45.8 0:10.8 8:16/M
49 Carey Bornn Richmond BC Canada 17 53 M 11 50-59 3:37:23.7 3:37:27.0 0:03.3 8:17/M
50 Pedro Infante Dupont WA USA 104 50 M 12 50-59 3:38:03.5 3:38:10.0 0:06.4 8:19/M
51 Gary Saxton Sunnyvale CA 211 52 M 13 50-59 3:38:17.8 3:38:22.1 0:04.2 8:20/M
52 Jason Preston Sumner WA 186 41 M 13 40-49 3:38:47.3 3:38:48.9 0:01.6 8:21/M
53 Jill Costantino Burnaby BC Canada 46 34 F 1 30-39 3:39:10.2 3:39:13.6 0:03.4 8:22/M
54 John Leo Bellevue WA 131 47 M 14 40-49 3:39:15.8 3:39:18.3 0:02.5 8:22/M
55 Theodore Saloutos Bainbridge WA 209 26 M 9 20-29 3:39:21.1 3:39:28.7 0:07.5 8:22/M
56 Merita Trohimovich Gig Harbor WA USA 263 45 F 4 40-49 3:39:26.5 3:39:32.2 0:05.7 8:22/M
57 Scott Sebelsky Camano Island WA 216 51 M 14 50-59 3:40:15.2 3:40:18.4 0:03.1 8:24/M
58 Franzine Potts Aberdeen WA 184 32 F 2 30-39 3:40:22.5 3:40:25.5 0:03.0 8:24/M
59 Jaye Jarchow Snohomish WA 107 53 M 15 50-59 3:40:37.2 3:40:37.2 8:25/M
60 Kelly Knee Providence RI 117 32 F 3 30-39 3:40:45.9 3:40:56.1 0:10.1 8:25/M
61 Scott Benson Seattle WA 13 33 M 15 30-39 3:41:08.0 3:41:17.6 0:09.6 8:26/M
62 Tina Ultican Seattle WA 234 42 F 5 40-49 3:41:19.4 3:41:25.9 0:06.4 8:26/M
63 Kenneth Istre Sulphur LA 105 60 M 1 60-69 3:42:06.6 3:42:14.4 0:07.7 8:28/M
64 Rod Merrell Mount Vernon WA USA 156 47 M 15 40-49 3:42:10.5 3:42:15.2 0:04.7 8:28/M
65 Jimmy Zierdt Bellingham WA 259 42 M 16 40-49 3:43:05.0 3:43:09.8 0:04.7 8:30/M
66 Al Harman West Vancouver BC Canada 84 51 M 16 50-59 3:43:23.4 3:43:26.3 0:02.8 8:31/M
67 Rob Rogers Kenmore WA 201 58 M 17 50-59 3:43:18.2 3:43:28.7 0:10.4 8:31/M
68 Lindsay Anderson Bellingham WA 7 32 F 4 30-39 3:44:38.1 3:44:38.1 8:34/M
69 Luis Smith Marysville WA 221 27 M 10 20-29 3:44:43.7 3:44:53.2 0:09.4 8:34/M
70 John Kalinauskas Winter Park CO 113 42 M 17 40-49 3:45:19.3 3:45:19.3 8:36/M
71 Hileray Shackelford Coquitlam BC Canada 217 40 F 6 40-49 3:45:35.2 3:45:38.9 0:03.6 8:36/M
72 Tiffany Schweppe Montesano WA 215 35 F 5 30-39 3:45:56.0 3:45:58.8 0:02.7 8:37/M
73 Glass Leonard Vancouver BC Canada 132 49 M 18 40-49 3:45:55.7 3:46:06.6 0:10.8 8:37/M
74 Tina Gall Seattle WA 67 27 F 2 20-29 3:46:06.9 3:46:11.7 0:04.7 8:37/M
75 Julie Lee Renton WA 128 41 F 7 40-49 3:46:19.8 3:46:30.1 0:10.2 8:38/M
76 Sherry Mahoney Palm Desert CA 141 48 F 8 40-49 3:46:32.1 3:46:45.1 0:13.0 8:38/M
77 Jon Mahoney Palm Desert CA 140 60 M 2 60-69 3:46:32.2 3:46:45.3 0:13.0 8:38/M
78 Kamel Shoghi North Vancouver BC Canada 218 64 M 3 60-69 3:47:24.7 3:47:36.2 0:11.4 8:40/M
79 Michael Brummer Shumway IL 23 57 M 18 50-59 3:48:18.7 3:48:26.1 0:07.3 8:42/M
80 Hamid Afshar Olympia WA 3 49 M 19 40-49 3:48:22.5 3:49:11.6 0:49.1 8:43/M
81 Melissa McCreery Bellingham WA 148 46 F 9 40-49 3:49:22.1 3:49:28.9 0:06.8 8:45/M
82 Robert Vaughan Seattle WA 237 62 M 4 60-69 3:49:49.6 3:49:58.8 0:09.2 8:46/M
83 Bill Iffrig Lake Stevens WA 103 78 M 1 70-99 3:50:33.1 3:50:35.3 0:02.1 8:48/M
84 Julian Flores Oak Harbor WA 64 34 M 16 30-39 3:53:23.7 3:53:39.1 0:15.4 8:54/M
85 Arlane Olson Bellingham WA USA 172 54 F 1 50-59 3:53:40.5 3:53:47.8 0:07.2 8:55/M
86 Reed Ulmer Port Ludlow WA 233 58 M 19 50-59 3:54:02.9 3:54:08.8 0:05.8 8:56/M
87 Janet Vogelzang Seattle WA 239 53 F 2 50-59 3:54:01.5 3:54:10.0 0:08.4 8:56/M
88 Mark Cliggett Seattle WA 38 50 M 20 50-59 3:54:02.0 3:54:10.1 0:08.1 8:56/M
89 George Radebaugh Port Townsend WA 188 61 M 5 60-69 3:53:55.4 3:54:13.6 0:18.1 8:55/M
90 Julia Clement Edmonds WA 37 20 F 3 20-29 3:54:11.1 3:54:18.0 0:06.9 8:56/M
91 Bruce Clement Edmonds WA 36 54 M 21 50-59 3:54:11.4 3:54:18.3 0:06.8 8:56/M
92 Robert Bondurant Chimacum WA USA 16 39 M 17 30-39 3:54:27.7 3:54:36.6 0:08.8 8:56/M
93 Michele Alexandre Oxford MS 4 36 F 6 30-39 3:55:18.1 3:55:23.0 0:04.8 8:58/M
94 Clint Ogilvie Everett WA USA 99 62 M 6 60-69 3:55:30.0 3:55:38.0 0:08.0 8:59/M
95 Don Clarke East Kingston NH 35 53 M 22 50-59 3:54:57.5 3:55:39.6 0:42.1 8:58/M
96 Sam MacLeod Victoria BC Canada 137 60 M 7 60-69 3:56:42.9 3:56:53.3 0:10.4 9:02/M
97 Miles Cooper Mount Vernon WA 44 17 M 1 0-19 3:57:04.3 3:57:15.1 0:10.7 9:02/M
98 Brian Dickinson Snoqualmie WA 53 38 M 18 30-39 3:58:01.9 3:58:03.0 0:01.1 9:05/M
99 Sabina Shana Tolean Surrey BC Canada 230 47 M 20 40-49 3:58:37.4 3:58:48.5 0:11.0 9:06/M
100 Jessica Hintz Bellevue WA 94 29 F 4 20-29 3:58:41.7 3:58:50.7 0:09.0 9:06/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
101 Steve Willits Brier WA 251 39 M 19 30-39 3:58:45.7 3:58:58.5 0:12.8 9:06/M
102 Joel Goodman Bothell WA 71 45 M 21 40-49 3:58:49.8 3:58:58.8 0:09.0 9:06/M
103 Rick Cooney Seattle BC Canada 42 54 M 23 50-59 3:59:35.9 3:59:46.8 0:10.8 9:08/M
104 Lisa Jo Trout Kent WA 231 37 F 7 30-39 3:59:59.2 4:00:12.3 0:13.1 9:09/M
105 Suzanne Robbins Bothell WA 195 51 F 3 50-59 4:00:43.0 4:00:52.0 0:08.9 9:11/M
106 Kevin McKean Seattle WA 151 40 M 22 40-49 4:00:59.8 4:00:59.8 9:11/M
107 John Brown Atlanta GA 21 56 M 24 50-59 4:02:14.5 4:02:22.8 0:08.3 9:14/M
108 Samantha Chapman Mount Vernon WA 31 31 F 8 30-39 4:02:47.3 4:03:21.1 0:33.7 9:16/M
109 Erica Chapman Burlington WA 30 19 F 1 0-19 4:02:47.5 4:03:21.3 0:33.7 9:16/M
110 Patrick D. Grengs II West Richland WA 266 47 M 23 40-49 4:03:04.0 4:03:55.0 0:50.9 9:16/M
111 Miranda Bachman Pasco WA 10 43 F 10 40-49 4:03:55.3 4:04:06.3 0:11.0 9:18/M
112 Fiona Van Alstyne Seattle WA 236 35 F 9 30-39 4:04:02.4 4:04:15.8 0:13.3 9:18/M
113 Willy Mendoza Oak Harbor WA USA 153 60 M 8 60-69 4:04:46.1 4:04:52.2 0:06.1 9:20/M
114 Todd DeJong Sandy OR 49 45 M 24 40-49 4:04:41.1 4:05:00.2 0:19.0 9:20/M
115 Debbie Samsom Richmond BC Canada 210 50 F 4 50-59 4:04:50.8 4:05:03.4 0:12.6 9:20/M
116 Tracy Marshall Richmond BC Canada 144 48 F 11 40-49 4:05:05.2 4:05:17.6 0:12.4 9:21/M
117 Keith Huntley Olympia WA 101 49 M 25 40-49 4:06:26.1 4:06:38.5 0:12.4 9:24/M
118 Shawn Aebi Woodinville WA 2 50 M 25 50-59 4:07:02.3 4:07:10.9 0:08.6 9:25/M
119 Susie Ro Seattle WA 194 41 F 12 40-49 4:07:17.1 4:07:26.1 0:09.0 9:26/M
120 Denise Mann Bellingham WA 142 31 F 10 30-39 4:08:36.6 4:08:40.0 0:03.4 9:29/M
121 Jennifer Mickelson Victoria BC Canada 158 34 F 11 30-39 4:09:37.0 4:09:46.4 0:09.3 9:31/M
122 Katie Robinson Seattle WA 197 32 F 12 30-39 4:10:24.7 4:10:42.3 0:17.6 9:33/M
123 Hope Fox West Richland WA 65 38 F 13 30-39 4:11:19.8 4:11:23.9 0:04.1 9:35/M
124 Reed Glesne Mount Vernon WA 69 61 M 9 60-69 4:11:17.7 4:11:33.6 0:15.9 9:35/M
125 Robert Holt Bainbridge Island WA 96 49 M 26 40-49 4:11:17.1 4:11:33.7 0:16.6 9:35/M
126 Kay Pon-Brown Atlanta GA 182 56 F 5 50-59 4:11:37.7 4:11:46.2 0:08.5 9:36/M
127 Adraina Gugliotta West Vancouver BC Canada 78 49 F 13 40-49 4:12:36.3 4:12:48.6 0:12.3 9:38/M
128 Steve White Seattle WA USA 250 59 M 26 50-59 4:13:32.7 4:13:32.7 9:40/M
129 Miyuki Hasegawa Seattle WA 86 35 F 14 30-39 4:14:45.2 4:14:54.2 0:09.0 9:43/M
130 Thomas Jinguji Renton WA 109 48 M 27 40-49 4:14:06.8 4:14:56.3 0:49.4 9:41/M
131 Erik Butler Port Orchard WA USA 24 42 M 28 40-49 4:15:05.1 4:15:36.1 0:31.0 9:44/M
132 Wendy Hawthorne Seattle WA 87 26 F 5 20-29 4:15:52.1 4:16:03.2 0:11.1 9:46/M
133 Michael Wakabayashi Spokane WA 241 64 M 10 60-69 4:15:55.8 4:16:10.1 0:14.3 9:46/M
134 Steve Modee Veneta OR 161 61 M 11 60-69 4:17:13.5 4:17:26.2 0:12.6 9:49/M
135 Scott Krell Snohomish WA 119 52 M 27 50-59 4:17:20.6 4:17:35.8 0:15.2 9:49/M
136 Kellan Herndon Bellingham WA 92 17 M 2 0-19 4:17:32.4 4:17:42.2 0:09.7 9:49/M
137 Kathy Herndon Bellingham WA 91 50 F 6 50-59 4:17:33.2 4:17:42.6 0:09.4 9:49/M
138 David Clark West Seattle WA 34 52 M 28 50-59 4:17:45.5 4:17:52.5 0:07.0 9:50/M
139 Laurel Brooks Toronto ON Canada 20 55 F 7 50-59 4:17:50.7 4:18:09.8 0:19.0 9:50/M
140 George Unruh Gig Harbor WA 235 54 M 29 50-59 4:19:06.5 4:19:10.9 0:04.4 9:53/M
141 Chick Capasso Neenah WI 26 61 M 12 60-69 4:19:24.9 4:19:35.2 0:10.3 9:54/M
142 Laura Schmitt Auburn WA 213 56 F 8 50-59 4:20:11.6 4:20:22.4 0:10.8 9:55/M
143 Mike Mahanay Seattle WA USA 138 56 M 30 50-59 4:20:43.7 4:20:58.4 0:14.6 9:57/M
144 David Pearson Seattle WA 177 44 M 29 40-49 4:20:59.7 4:20:59.7 9:57/M
145 Woody Starr Vancouver WA 224 71 M 2 70-99 4:21:46.3 4:22:04.2 0:17.8 9:59/M
146 Jesse Lemley Ferndale WA 130 38 M 20 30-39 4:22:08.7 4:22:21.1 0:12.4 10:00/M
147 William Ralph Seattle WA 189 55 M 31 50-59 4:22:18.7 4:22:30.3 0:11.6 10:00/M
148 Daniel Fennessy Seattle WA USA 260 48 M 30 40-49 4:22:40.5 4:22:40.5 10:01/M
149 Dannie Campa Seattle WA 25 23 M 11 20-29 4:22:42.6 4:22:46.8 0:04.2 10:01/M
150 Peter Hudec Brooklyn NY 100 42 M 31 40-49 4:22:46.1 4:22:55.7 0:09.6 10:01/M
151 Kate Berni Silverdale WA 15 22 F 6 20-29 4:22:38.8 4:23:13.3 0:34.4 10:01/M
152 Hideko Opperman Redmond WA 173 44 F 14 40-49 4:23:50.9 4:24:00.1 0:09.2 10:04/M
153 Amanda Hill Richmond BC Canada 93 41 M 32 40-49 4:23:56.6 4:24:09.5 0:12.9 10:04/M
154 Nikki Davis North Bend WA 48 33 F 15 30-39 4:25:09.9 4:25:25.4 0:15.4 10:07/M
155 Robert Bruce Veneta OR 22 57 M 32 50-59 4:25:17.3 4:25:30.1 0:12.8 10:07/M
156 Jonathan Dela Cruz Bremerton WA 50 29 M 12 20-29 4:25:27.5 4:25:31.4 0:03.9 10:07/M
157 Larissa Martin Ralph Everett WA USA 145 37 F 16 30-39 4:25:24.3 4:25:44.2 0:19.9 10:07/M
158 Mike Schwab Mount Vernon WA 214 43 M 33 40-49 4:26:42.9 4:27:01.1 0:18.1 10:10/M
159 Shannon Perry Seattle WA 180 44 F 15 40-49 4:27:53.7 4:28:17.1 0:23.3 10:13/M
160 Susan Glesne Mount Vernon WA 70 50 F 9 50-59 4:28:48.7 4:29:04.4 0:15.7 10:15/M
161 Deborah Rubel Corvallis OR 205 48 F 16 40-49 4:28:48.4 4:29:04.7 0:16.2 10:15/M
162 Andrew Dunn Kirkland WA 60 44 M 34 40-49 4:28:44.3 4:29:10.8 0:26.5 10:15/M
163 Thomas Roesler Providence RI 198 67 M 13 60-69 4:29:58.3 4:30:12.1 0:13.7 10:18/M
164 Choi-Yee Lau San Jose CA 123 56 F 10 50-59 4:30:37.0 4:31:05.0 0:27.9 10:19/M
165 Damien Maharaj Surrey BC Canada 139 44 M 35 40-49 4:30:51.7 4:31:38.5 0:46.7 10:20/M
166 Laurissa Hamilton Turlock CA 83 42 F 17 40-49 4:31:31.7 4:31:39.1 0:07.4 10:21/M
167 Tom Rogers Bellevue WA 202 67 M 14 60-69 4:33:10.9 4:33:26.9 0:16.0 10:25/M
168 Leslie Miller Seattle WA 159 32 F 17 30-39 4:33:12.3 4:33:30.0 0:17.6 10:25/M
169 Stewart Chang Beaverton OR 29 39 M 21 30-39 4:33:28.8 4:33:53.3 0:24.4 10:26/M
170 David Stout Bainbridge Island WA USA 228 58 M 33 50-59 4:33:56.7 4:34:11.1 0:14.3 10:27/M
171 Sonja Erlandson Anacortes WA 62 24 F 7 20-29 4:33:59.9 4:34:15.1 0:15.2 10:27/M
172 Darcie Muller Snoqualmie WA 164 46 F 18 40-49 4:34:14.2 4:34:38.4 0:24.2 10:28/M
173 Dawn Leegwater Ferndale WA 129 51 F 11 50-59 4:34:27.8 4:34:40.0 0:12.2 10:28/M
174 Jill Hudson Seattle WA 98 50 F 12 50-59 4:35:03.1 4:35:23.2 0:20.1 10:29/M
175 Heather McGrath Portland OR 150 37 F 18 30-39 4:35:53.7 4:35:58.0 0:04.2 10:31/M
176 Lorrie Kuhn Snoqualmie WA 120 41 F 19 40-49 4:35:47.4 4:36:12.1 0:24.7 10:31/M
177 Linda Walter Puyallup WA USA 243 60 F 1 60-69 4:37:49.1 4:38:09.2 0:20.1 10:36/M
178 Muhsin Demirbag Bellevue WA 52 53 M 34 50-59 4:38:08.4 4:38:47.5 0:39.1 10:36/M
179 Bill Barmore Gig Harbor WA USA 264 60 M 15 60-69 4:38:53.6 4:39:16.8 0:23.1 10:38/M
180 Edwin Wagnild Spokane Valley WA USA 240 60 M 16 60-69 4:40:18.1 4:40:39.7 0:21.6 10:41/M
181 Sandra Perry Carnation WA 179 51 F 13 50-59 4:41:51.5 4:42:06.9 0:15.4 10:45/M
182 Robert L. Schlosser Seattle WA 212 66 M 17 60-69 4:41:54.3 4:42:11.2 0:16.9 10:45/M
183 Troy Tucker Mill Creek WA 232 36 M 22 30-39 4:42:46.8 4:43:09.3 0:22.4 10:47/M
184 Chris Landrum Woodinville WA 122 36 M 23 30-39 4:42:47.8 4:43:10.7 0:22.9 10:47/M
185 Benny Loi Coquitlam BC Canada 134 60 M 18 60-69 4:42:48.7 4:43:22.9 0:34.2 10:47/M
186 Kevin Kerr Anacortes WA 116 35 M 24 30-39 4:43:55.3 4:44:33.4 0:38.0 10:50/M
187 Gary Cote Kirkland WA 47 58 M 35 50-59 4:44:08.5 4:44:34.7 0:26.2 10:50/M
188 Patti Aust Tigard OR USA 9 52 F 14 50-59 4:47:39.1 4:48:03.4 0:24.2 10:58/M
189 Anthony Lee Milton WA 127 43 M 36 40-49 4:47:35.6 4:48:11.3 0:35.6 10:58/M
190 Anneke Lee Milton WA 126 37 F 19 30-39 4:47:34.7 4:48:11.3 0:36.5 10:58/M
191 Louis Mo La Crescenta CA 160 48 M 37 40-49 4:49:14.5 4:49:23.4 0:08.9 11:02/M
192 Karisa Grimstad Seattle WA 73 23 F 8 20-29 4:50:31.1 4:50:44.1 0:13.0 11:05/M
193 Lisa Wood Bellevue WA USA 256 39 F 20 30-39 4:51:03.1 4:51:13.7 0:10.6 11:06/M
194 Joe Franzen Ferndale WA 66 51 M 36 50-59 4:52:10.9 4:52:40.1 0:29.1 11:09/M
195 David Powers Orland Park IL 185 51 M 37 50-59 4:52:52.3 4:53:12.6 0:20.3 11:10/M
196 Theresa Breslin Ferndale WA 19 46 F 20 40-49 4:52:51.4 4:53:14.3 0:22.9 11:10/M
197 Erin Reynard Mount Vernon WA USA 192 30 F 21 30-39 4:53:06.0 4:53:35.7 0:29.6 11:11/M
198 Terry Stefanelli Bellingham WA 225 49 F 21 40-49 4:53:13.0 4:53:41.1 0:28.1 11:11/M
199 Betsy Rogers Seattle WA 200 48 F 22 40-49 4:53:39.2 4:54:05.2 0:26.0 11:12/M
200 Margaret Gorog Auburn WA 72 52 F 15 50-59 4:54:00.4 4:54:26.7 0:26.3 11:13/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
201 Susan Marshall Duncan BC Canada 143 66 F 2 60-69 4:55:25.5 4:55:32.2 0:06.6 11:16/M
202 Georgeta Gruescu Bothell WA 77 39 F 22 30-39 5:00:09.3 5:00:34.9 0:25.6 11:27/M
203 Joy Moriyama-Yoder Steilacoom WA 162 56 F 16 50-59 5:00:48.6 5:01:13.2 0:24.6 11:28/M
204 Ralph Moy Surrey BC Canada 163 63 M 19 60-69 5:04:13.4 5:04:34.9 0:21.4 11:36/M
205 Judy Loy Vancouver WA 136 64 F 3 60-69 5:04:20.8 5:04:37.1 0:16.2 11:36/M
206 Debbie Laur Olympia WA 124 41 F 23 40-49 5:04:13.5 5:04:37.3 0:23.8 11:36/M
207 Rick Ruhland Langley BC Canada 207 67 M 20 60-69 5:05:11.7 5:05:27.1 0:15.3 11:38/M
208 Duane Wright Seattle WA 258 61 M 21 60-69 5:08:36.4 5:09:16.6 0:40.2 11:46/M
209 Cheri Pompeo Woodinville WA USA 181 60 F 4 60-69 5:08:52.1 5:09:28.8 0:36.7 11:47/M
210 Max Welker Tacoma WA 247 70 M 3 70-99 5:09:59.1 5:10:10.4 0:11.2 11:49/M
211 David England Richmond BC Canada 61 57 M 38 50-59 5:10:02.8 5:10:28.1 0:25.3 11:49/M
212 Rick Haase Shoreline WA 80 67 M 22 60-69 5:10:37.0 5:10:37.0 11:51/M
213 Stan Nakashima Mount Vernon WA USA 33 60 M 23 60-69 5:10:37.0 5:10:37.0 11:51/M
214 Steve Newby Bellingham WA 168 44 M 38 40-49 5:14:49.4 5:15:20.1 0:30.7 12:00/M
215 Tom Byers Ferndale WA USA 265 50 M 39 50-59 5:14:49.3 5:15:20.4 0:31.1 12:00/M
216 Hilary Hecker Mount Vernon WA 88 26 F 9 20-29 5:17:29.6 5:17:44.2 0:14.6 12:07/M
217 Elizabeth Hood Lynnwood WA 97 31 F 23 30-39 5:20:31.2 5:21:03.2 0:31.9 12:13/M
218 Jeffrey Van Curan Killeen TX 267 24 M 13 20-29 5:23:45.9 5:24:00.2 0:14.2 12:21/M
219 Mark Douangchanh Surrey BC Canada 57 34 M 25 30-39 5:28:29.0 5:28:51.4 0:22.4 12:32/M
220 Khaank Do Renton WA 54 28 M 14 20-29 5:28:30.2 5:28:55.5 0:25.2 12:32/M
221 Tim Stensen Seattle WA 226 59 M 40 50-59 5:40:32.4 5:41:09.2 0:36.7 12:59/M
222 William Michael Bainbridge Island WA 157 52 M 41 50-59 5:58:21.4 5:59:02.1 0:40.7 13:40/M
223 Diane Hitson Seattle WA 95 62 F 5 60-69 6:13:20.9 6:14:05.6 0:44.6 14:14/M
224 Phyllis Welker Tacoma WA 248 60 F 6 60-69 6:19:56.2 6:20:26.4 0:30.2 14:29/M
225 Rich Menzel Everett WA USA 154 69 M 24 60-69 6:31:25.0 6:31:25.0 14:56/M
226 Yau-Ming Chien Bellevue WA USA 32 69 M 25 60-69 6:34:00.0 6:34:00.0 15:02/M