Skagit Flats Full Marathon

Overall Finish List

September 12, 2010


Results By Race Management Systems, Inc.

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time        Diff     Pace
    1    Kevin Cave                           51  Milwaukie  OR         30   M       1 30-39  2:38:18.5  2:38:18.9      0:00.4  6:02/M
    2    Oliver Bear Don't Walk              202  Everson  WA           17   M       1  0-19  2:38:57.9  2:38:57.9              6:04/M
    3    Dan Sheil                            48  Portland  OR          37   M       2 30-39  2:39:20.7  2:39:21.1      0:00.4  6:05/M
    4    Cliff Richards                      141  Maple Valley  WA      49   M       1 40-49  2:58:24.5  2:58:25.2      0:00.6  6:48/M
    5    Shawn Bussert                       164  Marysville  WA        33   M       3 30-39  3:04:43.5  3:04:45.0      0:01.4  7:03/M
    6    Korey Konga                          33  Lacey  WA             23   M       1 20-29  3:09:06.7  3:09:07.5      0:00.8  7:13/M
    7    Bruce Kellogg                        76  Shoreline  WA         50   M       1 50-59  3:13:07.1  3:13:13.1      0:05.9  7:22/M
    8    Nathan Skipper                       87  Ellenwood  GA         47   M       2 40-49  3:15:32.9  3:15:34.5      0:01.5  7:27/M
    9    Marita Trohimovich                  153  Gig Harbor  WA        43   F       1 40-49  3:16:21.2  3:16:26.5      0:05.3  7:29/M
   10    Mike Thomas                          56  Everett  WA           35   M       4 30-39  3:17:02.7  3:17:07.2      0:04.5  7:31/M
   11    Bill Bernhardt                       99  Tacoma  WA            48   M       3 40-49  3:17:17.4  3:17:19.6      0:02.2  7:31/M
   12    Michael Linscott                    132  Snohomish  WA         39   M       5 30-39  3:18:16.3  3:18:19.9      0:03.6  7:34/M
   13    Bob Hearn                           228  Vancouver  BC         44   M       4 40-49  3:19:11.7  3:19:14.0      0:02.3  7:36/M
   14    Ben Noble                           140  Seattle  WA           43   M       5 40-49  3:20:09.9  3:20:27.8      0:17.9  7:38/M
   15    Pedro Infante                       229  Dupont  WA            48   M       6 40-49  3:20:25.7  3:20:29.8      0:04.0  7:39/M
   16    Kay Evans                            29  Chocowinity  NC       48   F       2 40-49  3:21:51.1  3:21:53.3      0:02.1  7:42/M
   17    Mikkel Lamay                        217  Mount Vernon  WA      31   M       6 30-39  3:22:19.2  3:22:27.9      0:08.6  7:43/M
   18    Sven van de Wetering                211  Port Coquitlam  BC    48   M       7 40-49  3:23:06.3  3:23:09.2      0:02.8  7:45/M
   19    Tracy Nelson                        166  Sumner  WA            44   F       3 40-49  3:23:43.8  3:24:04.6      0:20.7  7:46/M
   20    Monica Ochs                         237  Anacortes  WA         41   F       4 40-49  3:24:08.4  3:24:19.3      0:10.8  7:47/M
   21    Ruben Contreras                     161  Stanwood  WA          56   M       2 50-59  3:24:18.4  3:24:22.1      0:03.6  7:48/M
   22    Robert Lopez                        107  Seattle  WA           44   M       8 40-49  3:25:05.2  3:26:12.8      1:07.6  7:49/M
   23    Brian Meenaghan                     160  Seattle  WA           42   M       9 40-49  3:26:59.3  3:27:34.7      0:35.3  7:54/M
   24    Eric Bell                           190  Everett  WA           39   M       7 30-39  3:27:21.5  3:27:35.4      0:13.9  7:54/M
   25    Joseph Schallberger                  71  Dalas  OR             63   M       1 60-69  3:28:08.4  3:28:20.0      0:11.6  7:56/M
   26    Paul Koelblinger                    233  Freeland  WA          52   M       3 50-59  3:28:34.7  3:28:45.0      0:10.2  7:57/M
   27    Michael Millat                      128  Seattle  WA           28   M       2 20-29  3:29:11.6  3:29:14.4      0:02.8  7:59/M
   28    David Spooner                        62  Buckley  WA           42   M      10 40-49  3:30:37.0  3:30:51.7      0:14.7  8:02/M
   29    Dana Robertson Halter               170  Seattle  WA           36   F       1 30-39  3:30:42.8  3:30:44.4      0:01.6  8:02/M
   30    Delane Williams                      82  Lake Oswego  OR       28   M       3 20-29  3:31:21.8  3:31:32.0      0:10.2  8:04/M
   31    Peter Cousseau                       49  Seattle  WA           41   M      11 40-49  3:32:46.0  3:32:53.1      0:07.1  8:07/M
   32    Darin Gallagher                     156  Sedro-Woolley  WA     42   M      12 40-49  3:32:56.2  3:32:59.0      0:02.8  8:07/M
   33    Brandon Jones                       218  Everett  WA           29   M       4 20-29  3:33:14.6  3:33:33.1      0:18.4  8:08/M
   34    Willy Mendoza                       196  Oak Harbor  WA        58   M       4 50-59  3:34:12.9  3:34:25.4      0:12.4  8:10/M
   35    Steve Walters                       109  Beaverton  OR         30   M       8 30-39  3:35:30.4  3:35:32.6      0:02.1  8:13/M
   36    Allan Kerr                          172  Penticton  BC         67   M       2 60-69  3:36:13.6  3:36:14.3      0:00.7  8:15/M
   37    Greg McLawsen                        32  Tacoma  WA            27   M       5 20-29  3:36:38.4  3:36:44.4      0:05.9  8:16/M
   38    Andrew Green                        151  Lynnwood  WA          40   M      13 40-49  3:37:10.0  3:37:19.6      0:09.5  8:17/M
   39    Jon Dotson                          216  Newberg  OR           46   M      14 40-49  3:37:47.1  3:38:00.4      0:13.2  8:18/M
   40    jon burg                            222  San Francisco  CA     32   M       9 30-39  3:38:53.4  3:38:58.0      0:04.5  8:21/M
   41    Julia McLawsen                       30  Tacoma  WA            28   F       1 20-29  3:39:13.9  3:39:19.1      0:05.1  8:22/M
   42    Arielle Dolinajec                    50  Seattle  WA           26   F       2 20-29  3:39:19.6  3:39:21.2      0:01.6  8:22/M
   43    Ota Hally                           212  Vancouver  BC         43   M      15 40-49  3:39:48.1  3:40:05.5      0:17.4  8:23/M
   44    Mick Prandi                         159  Seattle  WA           48   M      16 40-49  3:40:03.5  3:40:21.9      0:18.3  8:24/M
   45    Kevin DeVere                        152  Bellingham  WA        46   M      17 40-49  3:42:34.9  3:42:40.2      0:05.2  8:29/M
   46    Rod Merrell                         195  Coupeville  WA        45   M      18 40-49  3:42:47.5  3:43:50.7      1:03.2  8:30/M
   47    William Scott                       174  Stanwood  WA          49   M      19 40-49  3:43:13.3  3:43:27.6      0:14.2  8:31/M
   48    Clint Ogilvie                       148  Everett  WA           60   M       3 60-69  3:44:48.8  3:45:06.4      0:17.6  8:34/M
   49    Ted Eckert                           78  Issaquah  WA          43   M      20 40-49  3:45:04.3  3:45:14.6      0:10.2  8:35/M
   50    David Camp                          134  Vancouver  BC         60   M       4 60-69  3:46:37.0  3:47:04.7      0:27.7  8:39/M
   51    Jessica Bienvenue                    12  Lake Forest Park  W   32   F       2 30-39  3:46:38.0  3:46:40.5      0:02.5  8:39/M
   52    Will Sando                          120  Coeur d Alene  ID     37   M      10 30-39  3:47:03.6  3:47:07.3      0:03.7  8:40/M
   53    Gary Blessington                     67  Kirkland  WA          48   M      21 40-49  3:47:03.9  3:47:19.2      0:15.3  8:40/M
   54    Jim Sapp                            126  Beaverton  OR         60   M       5 60-69  3:47:19.1  3:47:30.1      0:11.0  8:40/M
   55    Wenmin Chuu                         119  Hollidaysburg  PA     56   M       5 50-59  3:47:58.8  3:48:10.0      0:11.1  8:42/M
   56    Mike Ricketts                       227  Oak Harbor  WA        32   M      11 30-39  3:48:03.4  3:48:19.5      0:16.1  8:42/M
   57    Jennifer Glaab                      213  Portland  OR          37   F       3 30-39  3:48:23.2  3:48:37.9      0:14.7  8:43/M
   58    Lynnette Smith                      157  Everett  WA           40   F       5 40-49  3:50:08.0  3:50:18.4      0:10.3  8:47/M
   59    Sigrid Rule                         176  Portland  OR          40   F       6 40-49  3:50:13.9  3:50:29.3      0:15.3  8:47/M
   60    Justin Carpenito                    181  Snoqualmie  WA        38   M      12 30-39  3:50:23.2  3:50:31.3      0:08.1  8:47/M
   61    Roger Adams                         201  Portland  OR          61   M       6 60-69  3:50:24.8  3:50:32.8      0:08.0  8:47/M
   62    Irina Bell                          117  Friday Harbor  WA     28   F       3 20-29  3:50:30.6  3:50:36.1      0:05.4  8:47/M
   63    Mike McDonnell                      133  Mill Creek  WA        51   M       6 50-59  3:51:11.7  3:51:27.8      0:16.0  8:49/M
   64    Kurt Warwick                         79  Clinton  WA           21   M       6 20-29  3:51:51.8  3:52:00.0      0:08.2  8:51/M
   65    Sharon Warwick                       19  Clinton  WA           41   F       7 40-49  3:51:55.2  3:52:03.0      0:07.7  8:51/M
   66    Benjamin Orr                        102  Seattle  WA           27   M       7 20-29  3:52:16.9  3:52:19.1      0:02.2  8:52/M
   67    Linda Hanson                        208  Burlington  WA        26   F       4 20-29  3:52:20.8  3:52:44.9      0:24.1  8:52/M
   68    Sarah De Boer                       209  Maple Falls  WA       27   F       5 20-29  3:53:29.1  3:53:44.4      0:15.3  8:54/M
   69    Tiffany Crumbaugh                   204  Bothell  WA           37   F       4 30-39  3:54:08.0  3:54:24.1      0:16.1  8:56/M
   70    Rick Cooney                          40  Schelt  BC            52   M       7 50-59  3:54:41.3  3:54:48.1      0:06.7  8:57/M
   71    Marcus Gahler                       137  Redmond  WA           47   M      22 40-49  3:55:02.0  3:55:08.0      0:05.9  8:58/M
   72    Victoria Brown                      179  Portland  WA          33   F       5 30-39  3:55:06.1  3:55:20.3      0:14.2  8:58/M
   73    Jim McGoorty                        110  Snohomish  WA         44   M      23 40-49  3:55:12.0  3:55:20.8      0:08.7  8:58/M
   74    Shareene Mossburg                    47  Everett  WA           33   F       6 30-39  3:55:20.2  3:55:31.6      0:11.4  8:59/M
   75    Ken Rubeli                          175  Las Vegas  NV         40   M      24 40-49  3:55:25.6  3:55:28.5      0:02.9  8:59/M
   76    Tracy Jefferson                     171  Kirkland  WA          38   F       7 30-39  3:55:26.2  3:55:56.1      0:29.9  8:59/M
   77    Mike Mahanay                        221  Seattle  WA           54   M       8 50-59  3:55:40.7  3:55:48.0      0:07.3  8:59/M
   78    Margo Urquhart                      139  Burnaby  BC           48   F       8 40-49  3:55:44.4  3:55:53.3      0:08.8  8:59/M
   79    Adraina Gugliotta                   226  West Vancouver  BC    47   F       9 40-49  3:55:56.3  3:56:06.9      0:10.6  9:00/M
   80    Dominic (33) Maricich                34  Seattle  WA           33   M      13 30-39  3:56:05.8  3:56:21.6      0:15.7  9:00/M
   81    Michael Shiach                      182  Bainbridge Island     59   M       9 50-59  3:56:11.8  3:56:18.3      0:06.4  9:00/M
   82    Bridget O'Connor                     86  Shoreline  WA         42   F      10 40-49  3:57:03.5  3:57:19.1      0:15.5  9:02/M
   83    Janet Green                         189  Courtenay  BC         56   F       1 50-59  3:57:10.8  3:57:17.5      0:06.7  9:03/M
   84    Mike Yarrow                         163  Mount Vernon  WA      48   M      25 40-49  3:57:24.7  3:57:26.9      0:02.1  9:03/M
   85    Kevin Dunn                          155  Bellevue  WA          23   M       8 20-29  3:57:45.7  3:57:49.7      0:04.0  9:04/M
   86    Meng Hoepfner                       111  Fairfax  VA           49   F      11 40-49  3:57:53.1  3:58:05.2      0:12.1  9:04/M
   87    Douglas Metcalfe                    114  Arlington  WA         30   M      14 30-39  3:58:33.4  3:58:46.7      0:13.2  9:06/M
   88    Brian Pendleton                     203  Auburn  WA            56   M      10 50-59  3:58:39.2  3:59:24.0      0:44.8  9:06/M
   89    Alex Bennett                        199  Seattle  WA           41   M      26 40-49  3:59:08.7  3:59:22.7      0:14.0  9:07/M
   90    Laurie Dent                         187  Orting  WA            38   F       8 30-39  4:03:01.5  4:03:04.6      0:03.1  9:16/M
   91    Roberto Silva                       239  Yakima  WA            48   M      27 40-49  4:03:53.6  4:04:03.7      0:10.0  9:18/M
   92    Noah Pearson                        214  Dupont  WA            28   M       9 20-29  4:04:16.3  4:05:11.3      0:55.0  9:19/M
   93    Diana Ermi                          185  Anacortes  WA         45   F      12 40-49  4:05:00.6  4:05:17.5      0:16.9  9:21/M
   94    Rhonda Herl                          94  Carnation  WA         48   F      13 40-49  4:05:11.7  4:05:42.4      0:30.6  9:21/M
   95    JILIAN GEORGE                       224  anacortes  WA         29   F       6 20-29  4:06:11.4  4:06:28.9      0:17.4  9:23/M
   96    Amy McLuskie                        238  Sammamish  WA         21   F       7 20-29  4:06:44.8  4:06:55.7      0:10.8  9:25/M
   97    Melissa Harris                      121  Bow  WA               29   F       8 20-29  4:07:47.5  4:07:49.8      0:02.2  9:27/M
   98    Tracy Marshall                       16  Richmond  BC          46   F      14 40-49  4:09:24.1  4:10:16.9      0:52.7  9:31/M
   99    Rikki Bogue                         200  University Place  W   46   F      15 40-49  4:09:41.6  4:10:26.3      0:44.6  9:31/M
  100    gary marr                           219  honolulu  HI          59   M      11 50-59  4:09:45.2  4:10:04.1      0:18.9  9:32/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time        Diff     Pace
  101    Dominic (67) Maricich                 1  Seattle  WA           67   M       7 60-69  4:10:58.9  4:11:15.3      0:16.4  9:34/M
  102    Janelle Wagnild                     135  Spokane Valley  WA    19   F       1  0-19  4:11:39.8  4:12:00.2      0:20.3  9:36/M
  103    Bill Torsen                          64  Bellevue  WA          61   M       8 60-69  4:12:08.6  4:12:16.3      0:07.7  9:37/M
  104    Brandon Nobach                        4  Marysville  WA        21   M      10 20-29  4:12:47.6  4:12:47.6              9:38/M
  105    Sheryl Perales                       53  Granite Falls  WA     43   F      16 40-49  4:14:04.1  4:14:11.0      0:06.9  9:41/M
  106    Tom Jinguji                         123  Renton  WA            46   M      28 40-49  4:14:28.8  4:15:21.4      0:52.5  9:42/M
  107    James Copley                         13  New Westminster  BC   39   M      15 30-39  4:14:31.3  4:15:24.4      0:53.1  9:42/M
  108    Charles Capasso                      11  Neenah  WI            59   M      12 50-59  4:14:42.7  4:14:50.2      0:07.4  9:43/M
  109    Shohei Shinoda                      105  Sammamish  WA         41   M      29 40-49  4:14:53.9  4:14:56.3      0:02.3  9:43/M
  110    Steve Trumfio                       149  Renton  WA            39   M      16 30-39  4:14:56.1  4:14:56.9      0:00.7  9:43/M
  111    Andrew Vlaskin                      118  MIll Creek  WA        50   M      13 50-59  4:15:27.9  4:15:44.1      0:16.1  9:45/M
  112    Jennifer Grambihler                 210  Woodinville  WA       43   F      17 40-49  4:15:36.4  4:15:41.4      0:05.0  9:45/M
  113    Paolo Pezzali                        60  Kent  WA              49   M      30 40-49  4:15:55.8  4:16:05.3      0:09.4  9:46/M
  114    David Stout                          55  Bainbridge Island     56   M      14 50-59  4:18:08.2  4:18:13.0      0:04.8  9:51/M
  115    Julsimo Frankenberger               223  Tacoma  WA            38   F       9 30-39  4:18:27.7  4:19:27.1      0:59.4  9:51/M
  116    Kristoffer Lindstrom                 25  Corbett  OR           36   M      17 30-39  4:18:48.5  4:18:56.1      0:07.6  9:52/M
  117    Reed Glesne                         230  Mount Vernon  WA      59   M      15 50-59  4:19:01.9  4:19:19.8      0:17.8  9:53/M
  118    Dave Westendorf                     186  Snohomish  WA         35   M      18 30-39  4:19:42.6  4:20:22.8      0:40.1  9:54/M
  119    Michael Grant                        95  Hansville  WA         35   M      19 30-39  4:21:20.8  4:22:00.5      0:39.6  9:58/M
  120    Sarah Lynch                         173  Seattle  WA           32   F      10 30-39  4:23:09.4  4:23:34.0      0:24.6 10:02/M
  121    Keith Keiown                        154  Olympia  WA           57   M      16 50-59  4:23:35.9  4:24:06.6      0:30.7 10:03/M
  122    Susan Stehn                         191  Friday Harbor  WA     33   F      11 30-39  4:23:40.2  4:24:09.4      0:29.2 10:03/M
  123    Patti Aust                          198  Beaverton  OR         50   F       2 50-59  4:24:20.6  4:24:28.4      0:07.7 10:05/M
  124    Bill Ralph                          127  Seattle  WA           53   M      17 50-59  4:24:40.0  4:25:15.0      0:35.0 10:06/M
  125    Sarah Gallazin                      232  Vancouver  BC         58   F       3 50-59  4:25:35.9  4:26:01.5      0:25.5 10:08/M
  126    Megan Douglas                       145  Bellingham  WA        39   F      12 30-39  4:26:22.8  4:26:35.6      0:12.8 10:10/M
  127    Naphtali McGill                     183  Bellingham  WA        33   F      13 30-39  4:26:39.7  4:27:20.9      0:41.1 10:10/M
  128    Kirsty Maginness                    104  North Bend  WA        40   F      18 40-49  4:26:56.7  4:27:20.8      0:24.1 10:11/M
  129    Lisa Reid                           158  Bothell  WA           45   F      19 40-49  4:27:45.7  4:28:01.4      0:15.7 10:13/M
  130    Randal Fuge                         236                        41   M      31 40-49  4:28:28.9  4:28:42.3      0:13.4 10:14/M
  131    Steve White                          68  Seattle  WA           57   M      18 50-59  4:28:46.1  4:29:18.6      0:32.4 10:15/M
  132    Aylah Clark                         129  Seattle  WA           23   F       9 20-29  4:28:55.6  4:28:57.9      0:02.3 10:15/M
  133    Linda Rowe-O’Neal                    42  Des Moines  WA        55   F       4 50-59  4:28:59.7  4:29:18.8      0:19.0 10:16/M
  134    Kinder Holdaway                      15  Marysville  WA        39   F      14 30-39  4:29:35.1  4:29:46.5      0:11.3 10:17/M
  135    Jill Hutson                          75  Seattle  WA           48   F      20 40-49  4:29:57.4  4:30:20.7      0:23.3 10:18/M
  136    Jeff Morris                         125  Portland  OR          31   M      20 30-39  4:30:04.4  4:30:32.8      0:28.3 10:18/M
  137    Shannon Whitehurst                   43  Issaquah  WA          44   F      21 40-49  4:30:10.9  4:30:38.1      0:27.1 10:18/M
  138    David England                        21  Richmond  BC          55   M      19 50-59  4:30:11.2  4:30:28.8      0:17.5 10:18/M
  139    Dan Price                            18  Yelm  WA              39   M      21 30-39  4:30:25.4  4:30:37.1      0:11.6 10:19/M
  140    Linda Walter                        215  Puyallup  WA          58   F       5 50-59  4:30:39.9  4:31:03.3      0:23.4 10:19/M
  141    Mina Garingo                        115  Lynnwood  WA          53   F       6 50-59  4:31:09.7  4:31:47.0      0:37.2 10:20/M
  142    Sonja Erlandson                     206  Anacortes  WA         23   F      10 20-29  4:32:00.3  4:32:00.3             10:22/M
  143    Bruce Kennedy                       147  Richmond  BC          62   M       9 60-69  4:32:28.8  4:33:07.2      0:38.4 10:23/M
  144    Stacey Whitney                      197  Vashon Island  WA     39   F      15 30-39  4:33:16.0  4:33:45.1      0:29.0 10:25/M
  145    Corey Shillinger                    124  Seattle  WA           31   M      22 30-39  4:35:17.2  4:35:44.9      0:27.7 10:30/M
  146    Janice Moyer                        205  Wellpinit  WA         54   F       7 50-59  4:35:33.7  4:35:59.1      0:25.4 10:31/M
  147    Marilou Russell                     220  olympia  WA           49   F      22 40-49  4:36:50.9  4:37:14.2      0:23.3 10:33/M
  148    Sarah Kah                            66  Seattle  WA           29   F      11 20-29  4:37:04.2  4:37:44.9      0:40.6 10:34/M
  149    Cheri Pompeo                         74  Woodinville  WA       58   F       8 50-59  4:37:16.0  4:37:40.1      0:24.1 10:34/M
  150    Karen Slattery                       85  Indianapolis  IN      56   F       9 50-59  4:39:47.8  4:39:57.0      0:09.1 10:40/M
  151    Emily Weiler                         77  Seattle  WA           37   F      16 30-39  4:39:54.4  4:40:36.1      0:41.6 10:41/M
  152    Murray Andrews                      143  Vashon Island  WA     78   M       1 70-99  4:41:54.4  4:42:36.8      0:42.3 10:45/M
  153    Edwin Wagnild                       136  Spokane Valley  WA    58   M      20 50-59  4:42:46.7  4:43:07.9      0:21.1 10:47/M
  154    Michael Kuhlmann                    180  Lakewood  VT          60   M      10 60-69  4:43:24.1  4:44:31.1      1:07.0 10:49/M
  155    Laura Johnson                       184  Vashon Island  WA     47   F      23 40-49  4:44:22.6  4:44:41.7      0:19.1 10:51/M
  156    Monica Bloom                        142  Puyallup  WA          30   F      17 30-39  4:45:43.4  4:46:08.2      0:24.7 10:54/M
  157    Paul Hoffmann                        89  Kirkland  WA          48   M      32 40-49  4:46:24.3  4:47:10.9      0:46.6 10:55/M
  158    John Enyeart                        194  Ferndale  WA          48   M      33 40-49  4:47:40.6  4:48:02.2      0:21.6 10:58/M
  159    Greg Crane                            8  Airdrie  AB           34   M      23 30-39  4:47:42.6  4:48:32.8      0:50.1 10:58/M
  160    Bonnie Ronan                         41  Everett  WA           54   F      10 50-59  4:48:05.5  4:48:14.3      0:08.7 10:59/M
  161    Shawn Lewis                          10  St. John's  NL        50   M      21 50-59  4:48:15.2  4:49:05.4      0:50.2 11:00/M
  162    Luke Larson                          52  Anacortes  WA         26   M      11 20-29  4:49:49.6  4:50:05.8      0:16.2 11:03/M
  163    Clark Gilbert                       192  Friday Harbor  WA     56   M      22 50-59  4:50:23.4  4:50:52.8      0:29.4 11:04/M
  164    Robert Atkins                        84  Coupeville  WA        70   M       2 70-99  4:50:31.4  4:51:03.6      0:32.1 11:05/M
  165    Morgan Glass                        165  Woodinville  WA       58   M      23 50-59  4:52:31.5  4:53:04.4      0:32.8 11:09/M
  166    Shelly Leavens                       65  Seattle  WA           30   F      18 30-39  4:55:32.9  4:56:01.3      0:28.3 11:16/M
  167    Mike Pruyne                         168  Oak Harbor  WA        41   M      34 40-49  4:55:39.4  4:56:03.0      0:23.5 11:17/M
  168    John Little                         167  Vancouver  BC         68   M      11 60-69  4:59:13.7  4:59:40.1      0:26.3 11:25/M
  169    Marie Zornes                        235  Gig Harbor  WA        46   F      24 40-49  5:00:34.5  5:00:49.9      0:15.4 11:28/M
  170    Rachel Kittredge                     70  Spokane  WA           32   F      19 30-39  5:01:35.1  5:01:40.7      0:05.5 11:30/M
  171    Unha Lee                             38  Olympia  WA           60   F       1 60-69  5:02:42.9  5:02:45.1      0:02.2 11:33/M
  172    Melissa Doerge                      231  Mount Vernon  WA      40   F      25 40-49  5:03:16.8  5:03:19.7      0:02.9 11:34/M
  173    Chuck Easton                        162  Chimcum  WA           63   M      12 60-69  5:04:03.8  5:04:12.2      0:08.4 11:36/M
  174    Ted Colby                            63  Federal Way  WA        0   M       2  0-19  5:08:00.9  5:08:22.8      0:21.8 11:45/M
  175    Dave Uranich                         22  Port Angeles  WA      47   M      35 40-49  5:09:12.3  5:09:59.8      0:47.4 11:48/M
  176    Rob DeCou                            37  Port Angeles  WA      29   M      12 20-29  5:09:12.3  5:09:59.8      0:47.4 11:48/M
  177    Al Urquhart                         138  Burnaby  BC           56   M      24 50-59  5:09:15.5  5:09:53.8      0:38.3 11:48/M
  178    Ernest Plaster                       54  Mill Creek  WA        41   M      36 40-49  5:18:58.7  5:19:08.3      0:09.6 12:10/M
  179    Martha Cannaday                      96  Gig Harbor  WA        55   F      11 50-59  5:23:41.8  5:24:17.4      0:35.5 12:21/M
  180    Scott Cannaday                       97  Gig Harbor  WA        58   M      25 50-59  5:23:41.9  5:24:17.0      0:35.1 12:21/M
  181    Megan Reuther                        98  Everett  WA           32   F      20 30-39  5:30:50.8  5:31:32.7      0:41.9 12:37/M
  182    Catherine Oehler                    100  Marysville  WA        47   F      26 40-49  5:30:51.0  5:31:32.2      0:41.1 12:37/M
  183    Dana Mulligan                       101  Marysville  WA        45   F      27 40-49  5:30:51.9  5:31:32.4      0:40.4 12:37/M
  184    James Pearson                       193  Bellingham  WA        28   M      13 20-29  5:34:07.5  5:34:11.6      0:04.1 12:45/M
  185    Carrie Caffrey                      103  Seattle  WA           37   F      21 30-39  5:36:19.9  5:37:03.0      0:43.1 12:50/M
  186    Tom Stork                            28  Stanwood  WA          41   M      37 40-49  5:43:18.4  5:43:47.1      0:28.7 13:06/M
  187    Michelle Fekete                     177  Anacortes  WA         40   F      28 40-49  5:43:21.9  5:44:07.1      0:45.2 13:06/M
  188    Lauren Heitmann                      27  Seattle  WA           29   F      12 20-29  5:43:25.2  5:43:53.0      0:27.8 13:06/M
  189    Susan Pierce Richards                46  Selah  WA             45   F      29 40-49  5:45:44.9  5:46:12.3      0:27.4 13:11/M
  190    Jim Davison                         207  Woodinville  WA       66   M      13 60-69  5:48:28.4  5:49:22.4      0:54.0 13:17/M
  191    Jim Boyd                            188  Seattle  WA           68   M      14 60-69  5:50:38.7  5:51:28.2      0:49.4 13:22/M
  192    Ethel Marie Kitching                112  Ferndale  WA          50   F      12 50-59  5:51:44.3  5:52:26.9      0:42.6 13:25/M
  193    Yau-Ming Chien                       73  Bellevue  WA          67   M      15 60-69  6:21:51.0  6:22:15.7      0:24.7 14:34/M
  194    Michelle Pugel                       88  Seattle  WA           48   F      30 40-49  6:26:32.3  6:27:17.3      0:44.9 14:45/M
  195    Ingrid Kiss                         144  Morganville  NJ       67   F       2 60-69  6:28:37.0  6:29:20.3      0:43.3 14:49/M
  196    Kathleen Rowan                       58  Seattle  WA           61   F       3 60-69  6:40:26.5  6:41:11.6      0:45.1 15:16/M
   DQ    Nicitha You                           5  Vancouver  WA         60   M      DQ 60-69  1:18:36.7  1:18:50.2      0:13.4  3:00/M