Skagit Valley Tulip Run 5 Mile

Age Group Results

April 09, 2011


Results By Skagit Runners Skagit Runners

Female 11 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Laura Rodeheffer Oak Harbor WA

387

11

35

34:35.1

6:55/M

2

Ellie Rowan-Arnett Bellingham WA

396

11

50

36:03.5

7:13/M

3

Kristen Garcia Sedro Woolley WA

553

11

60

36:54.1

7:23/M

4

Jonalynn Horn Oak Harbor WA

216

13

66

37:38.9

7:32/M

5

Emma Heinonen Sammamish WA

201

12

178

44:18.4

8:52/M

6

Megan Jones Sedro-Woolley WA

551

11

225

46:58.7

9:24/M

7

Hailey Roellich Tenino WA

390

13

451

1:05:12.5

13:02/M

8

Megan Roorda Tenino WA

391

12

452

1:05:12.6

13:02/M

 

Female 14 to 16

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Peyton Vick Enumclaw WA

468

16

55

36:36.8

7:19/M

2

Hannah Heinonen Sammamish WA

202

15

81

39:04.2

7:49/M

3

Mollie Goodman Burlington WA

165

16

433

1:00:57.3

12:11/M

4

Megan Ward Lakebay WA

585

14

490

1:20:01.6

16:00/M

 

Female 17 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Maddie Graham Woodinville WA

575

18

29

34:16.2

6:51/M

2

Olivia Hadley sparks CA

183

19

87

39:23.8

7:53/M

3

Apni Bute Burlington WA

58

18

127

42:29.5

8:30/M

4

Sarah Erickson Ferndale WA

129

17

316

50:42.6

10:08/M

5

Kayla Hansen Edgewood WA

189

17

414

58:06.7

11:37/M

6

Kirstie Davis Mount Vernon WA

104

19

437

1:01:56.4

12:23/M

7

Emma Wysocki Granite Falls WA

507

17

475

1:10:47.2

14:09/M

 

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Rachael Hadley Sparks NV

184

23

95

40:08.8

8:02/M

2

Lindsay Gossack Seattle WA

166

22

132

42:35.5

8:31/M

3

Daisy Torres Mount Vernon WA

540

23

142

42:54.6

8:35/M

4

Nicole Carrillo Lynnwood WA

68

22

147

43:11.0

8:38/M

5

Tiffany Taylor Vancouver WA

447

22

158

43:36.9

8:43/M

6

Shelby Koopmans Everett WA

270

24

160

43:37.6

8:43/M

7

Cherise Morton Hoquiam WA

334

24

175

44:14.5

8:51/M

8

Kristen Anderson Montesano WA

12

24

177

44:15.5

8:51/M

9

Shelly Guzman Seattle WA

180

24

203

45:19.5

9:04/M

10

Jayne Enns Langley

127

23

204

45:25.5

9:05/M

11

Susie Shapiro Seattle WA

421

23

235

47:10.3

9:26/M

12

Jessica Fredlund Bow WA

153

23

251

47:52.9

9:34/M

13

Laurel Sloane Everson WA

427

24

259

48:13.3

9:39/M

14

Anna Crouch Monroe WA

95

22

268

48:31.4

9:42/M

15

Jennifer Kerkvliet Mount Vernon WA

562

24

273

48:39.6

9:44/M

16

kelsey koenig burlington WA

268

24

279

48:55.9

9:47/M

17

Christine Wells Burlington WA

489

23

280

48:56.2

9:47/M

18

Morgan Jones MOUNT VERNON WA

247

20

283

49:06.3

9:49/M

19

nicole modun gig harbor WA

577

24

296

49:35.7

9:55/M

20

Rachel Hughes Marysville WA

529

24

303

50:04.0

10:01/M

21

noel meyers mount vernon WA

318

20

314

50:41.6

10:08/M

22

Brittany Deegan Tacoma WA

107

22

324

51:30.5

10:18/M

23

Donna Chan Seattle WA

71

24

337

51:58.5

10:24/M

24

Maranda Vega La Conner WA

464

23

338

52:02.3

10:24/M

25

Mollie Nelson Mount Vernon WA

343

24

358

52:53.4

10:35/M

26

Sarah Leatherman Sedro Woolley WA

277

24

370

53:42.0

10:44/M

27

NANCY ACEVES SEDRO WOOLLEY WA

4

24

373

54:02.5

10:48/M

28

Kayla Pirotte SeaTac WA

375

24

380

54:56.6

10:59/M

29

kelsey olmeim la conner WA

351

23

420

58:44.8

11:45/M

30

Rebekah Craig Stanwood WA

91

22

456

1:06:54.2

13:23/M

31

Sarah MacDougall Fife WA

293

24

463

1:08:17.1

13:39/M

32

Yadira Rosales Mount Vernon WA

393

23

465

1:09:00.6

13:48/M

33

Patricia Rhinevault Mount Vernon WA

384

24

469

1:09:45.2

13:57/M

34

Emily Barrett Burlington WA

531

24

486

1:17:28.5

15:30/M

 

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Andrea Eiseman Seattle WA

121

27

10

31:00.1

6:12/M

2

Kimberly Kilburn Mount Vernon WA

260

25

46

35:43.2

7:09/M

3

Felicity Walker Mount Vernon WA

524

25

83

39:11.5

7:50/M

4

Emma Lawson Seattle WA

275

25

89

39:37.4

7:55/M

5

Meghan Parker Concrete WA

362

25

100

40:23.5

8:05/M

6

Wendy Jackson Monroe WA

229

28

111

40:59.5

8:12/M

7

Emily Marshall Bow WA

299

28

115

41:29.3

8:18/M

8

Ellen Feusahrens Bellingham WA

140

27

116

41:29.3

8:18/M

9

Raquel Setterlund Bellingham WA

544

27

118

41:37.4

8:19/M

10

Megan Marshall Moscow ID

301

25

120

41:39.4

8:20/M

11

Diane Sheddan Vancouver

422

28

154

43:21.6

8:40/M

12

Jessica Visintainer Macungie PA

470

27

164

43:53.2

8:47/M

13

Karina De Lanne Lynden WA

106

29

176

44:14.8

8:51/M

14

Ada Chan Shoreline WA

70

27

183

44:26.6

8:53/M

15

Sadie Cummings Anacortes WA

97

29

195

44:58.1

9:00/M

16

gina franco seattle WA

149

29

202

45:18.3

9:04/M

17

Trisha Swanson Stanwood WA

441

25

207

45:34.9

9:07/M

18

Lindsay Wilson Anacortes WA

502

28

210

45:43.5

9:09/M

19

Brittany Johnson Burlington WA

238

28

212

45:54.9

9:11/M

20

Susan Walker Oak Harbor WA

520

26

214

46:03.3

9:13/M

21

Elizabeth Buron OAK HARBOR WA

56

28

215

46:06.3

9:13/M

22

Melissa Dempsey Olympia WA

108

27

217

46:18.5

9:16/M

23

Sarah Edwards Bothell WA

119

25

222

46:43.5

9:21/M

24

Melissa Bostick Ellensburg WA

42

27

227

47:04.1

9:25/M

25

Koree Smith Mount Vernon WA

430

25

233

47:09.5

9:26/M

26

Traci Montiel Mount Vernon WA

329

27

264

48:27.2

9:41/M

27

Krista Applewhite Burlington WA

18

28

276

48:48.9

9:46/M

28

Cassie Iutzi Seattle AK

226

26

285

49:16.8

9:51/M

29

Annelisa Hawkins Seattle WA

198

29

287

49:19.1

9:52/M

30

Jessie Christensen Enumclaw WA

75

25

288

49:19.2

9:52/M

31

Caitlin Pass Seattle WA

363

28

290

49:20.7

9:52/M

32

Nickie Tingley Burlington WA

555

28

297

49:38.4

9:56/M

33

Jennifer Lee Sedro-Woolley WA

279

27

302

50:02.3

10:00/M

34

Ashley Zeller Mercer Island WA

515

26

306

50:07.5

10:01/M

35

Thu-An Nguyen Lynnwood WA

345

29

311

50:23.4

10:05/M

36

Dori Ruble Anacortes WA

398

27

315

50:42.5

10:08/M

37

Tina Ruble Mount Vernon WA

399

27

317

50:48.0

10:10/M

38

Kristen Ryan Bellingham WA

405

28

322

51:27.5

10:17/M

39

Jamie Crawford Bellingham WA

93

26

323

51:27.6

10:17/M

40

Lauren Mehl MT VERNON WA

316

26

334

51:47.4

10:21/M

41

Alana Willhite seattle WA

498

27

339

52:03.7

10:25/M

42

Erica Holmes Tumwater WA

213

26

340

52:05.3

10:25/M

43

Amanda Schafer Mount Vernon WA

563

29

343

52:13.1

10:27/M

44

Amanda Voorhees La Conner WA

474

25

349

52:26.4

10:29/M

45

Sarah Beaudoin Bothell WA

28

26

351

52:33.1

10:31/M

46

Jodi Leuenberger sedro woolley WA

282

25

352

52:33.6

10:31/M

47

Anita Draney Milton WA

117

25

369

53:40.5

10:44/M

48

Karen Bullard Mount Vernon WA

52

25

402

56:42.2

11:20/M

49

Michelle Gjersee Mount Vernon WA

161

26

403

56:42.6

11:20/M

50

mandy trimble everett WA

457

28

406

56:50.3

11:22/M

51

Christina Miller Seattle WA

530

28

411

57:51.2

11:34/M

52

JENNIFER ACEVES SEDRO WOOLLEY WA

2

26

412

57:53.1

11:35/M

53

Michelle Wahlin Seattle WA

479

25

415

58:07.3

11:37/M

54

Jennifer Dale Shoreline WA

101

27

421

59:02.4

11:48/M

55

Jillian Tinaley Burlington WA

556

25

422

59:08.2

11:50/M

56

Kat Priebe Mount Vernon WA

379

28

432

1:00:49.2

12:10/M

57

Sonja Bratz Bellingham WA

44

26

435

1:01:47.5

12:21/M

58

meagan caillier la conner WA

63

26

440

1:02:10.8

12:26/M

59

Annamaria Clark Marysville WA

77

25

441

1:02:14.8

12:27/M

60

Megan Frazier Everett WA

151

26

444

1:04:13.0

12:51/M

61

Tarynn Firestone Aiea HI

143

25

484

1:16:49.8

15:22/M

62

Bethany Schwarz Mount Vernon WA

559

26

485

1:17:26.6

15:29/M

 

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Amber Morrison Bellingham WA

331

30

9

30:09.7

6:02/M

2

Colleen Sunderland Bellingham WA

528

34

13

31:38.7

6:20/M

3

Alma McMurtry Lynden WA

315

31

16

32:24.5

6:29/M

4

Joleen rodgers snohomish WA

388

34

33

34:32.2

6:54/M

5

Rachel Williams Everett WA

499

33

38

35:05.3

7:01/M

6

michele blumenshine bellingham WA

37

31

39

35:19.0

7:04/M

7

Grisseld Oord Mount Vernon WA

354

34

56

36:42.5

7:20/M

8

Laura Gulley Bellingham WA

179

31

73

38:14.5

7:39/M

9

Shelley Curtis Shoreline WA

99

30

90

39:41.3

7:56/M

10

Christine Hillestad Carnation WA

207

34

105

40:44.0

8:09/M

11

Brittany Rowan Oak Harbor WA

565

30

112

41:03.6

8:13/M

12

Jessica Day-McCabe Everett WA

105

33

128

42:30.4

8:30/M

13

Megan Bartley Olympia WA

25

30

139

42:49.0

8:34/M

14

Denise Miller Burlington WA

321

32

140

42:50.6

8:34/M

15

Chanel Thorn Seattle WA

450

31

161

43:52.4

8:46/M

16

Jessica Low Seattle WA

291

31

192

44:56.2

8:59/M

17

Joelene Diehl Mount Vernon WA

114

33

196

44:58.6

9:00/M

18

Shannon Sapp Mount Vernon WA

407

32

197

45:00.1

9:00/M

19

Erin Van Allen Oak Harbor WA

564

32

198

45:04.0

9:01/M

20

Erin Jones Surrey

245

32

200

45:09.2

9:02/M

21

Ronda Pulse Bellingham WA

561

32

223

46:54.4

9:23/M

22

Jennifer Garcia Pittsburg CA

157

34

232

47:08.3

9:26/M

23

Kristin Russell Mount Vernon WA

402

30

239

47:25.5

9:29/M

24

Tabitha McKinley

580

30

245

47:42.8

9:32/M

25

Heather Byers Seattle WA

60

34

253

47:59.8

9:36/M

26

Juli Oostra Mount Vernon WA

355

33

256

48:03.5

9:37/M

27

Kelley Hatfield Oak Harbor WA

195

32

258

48:12.5

9:38/M

28

Christina Foster Ferndale WA

145

34

260

48:15.1

9:39/M

29

Robin MacDonald Kirkland WA

292

33

277

48:54.6

9:47/M

30

christa wheeler Mount Vernon WA

495

34

282

49:05.7

9:49/M

31

Christina Pitkanen Surrey

376

33

294

49:27.2

9:53/M

32

Heather Jaynes mountlake terrace WA

234

33

299

49:45.3

9:57/M

33

Karman Paul Anacortes WA

365

34

318

50:54.3

10:11/M

34

Lindsey Chapman Bellingham WA

72

30

325

51:31.2

10:18/M

35

Lindsey Boldrin Seattle WA

41

31

326

51:32.9

10:18/M

36

Renee Warrick Mount Vernon WA

486

32

346

52:21.8

10:28/M

37

Jean Escamos Marysville WA

130

32

357

52:43.6

10:33/M

38

Tami Cutler Lynnwood WA

100

32

368

53:38.7

10:44/M

39

Tara Fredlund Burlington WA

154

32

379

54:45.4

10:57/M

40

Michelle Olson Bothell WA

353

32

384

55:17.6

11:03/M

41

Rochelle Trussell Mount Vernon WA

458

33

387

55:35.6

11:07/M

42

Mindy Schuehle Mount Vernon WA

525

32

399

56:20.1

11:16/M

43

Karen Hills Mount Vernon WA

208

33

408

57:01.1

11:24/M

44

Stefanie Iverson Cabral Everett WA

227

31

425

1:00:00.2

12:00/M

45

Danielle Zimmermann Marysville WA

517

32

428

1:00:16.7

12:03/M

46

Lara Knowles Stanwood WA

267

30

431

1:00:42.2

12:08/M

47

Amanda Muench Langley

335

31

447

1:04:54.9

12:59/M

48

Lisa Weinar Bothell WA

488

34

461

1:07:58.1

13:36/M

49

Kristina Bostrom Seattle WA

43

30

468

1:09:30.3

13:54/M

50

Dianna Bodin Oak Harbor WA

39

32

470

1:10:17.5

14:03/M

51

Juli Lee Renton WA

280

34

471

1:10:17.7

14:03/M

52

Melissa Claybo Mount Vernon WA

81

33

473

1:10:44.1

14:09/M

53

Rose Hill Sedro Woolley WA

206

32

478

1:13:13.4

14:39/M

54

Susan Lehman Burlington WA

281

30

479

1:13:13.4

14:39/M

55

Tiffany Firestone Seattle WA

144

30

483

1:16:49.6

15:22/M

56

mindi guillen marysville WA

177

30

488

1:18:22.2

15:40/M

 

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Tricia Milstead Sedro Woolley WA

323

38

49

36:00.5

7:12/M

2

Wendy Bright Bothell WA

48

37

75

38:36.0

7:43/M

3

Lori Buss Kenmore WA

57

37

108

40:52.8

8:10/M

4

Katarzyna Paszkowski Anacortes WA

364

36

110

40:55.1

8:11/M

5

Rita Brennan Stanwood WA

46

35

122

42:05.1

8:25/M

6

beckie freed Snohomish WA

155

39

123

42:07.3

8:25/M

7

Michelle Scott Sedro Woolley WA

415

39

141

42:54.5

8:35/M

8

Mollye Taylor Marysville WA

445

35

201

45:13.7

9:03/M

9

Sara Young Mount Vernon WA

512

38

219

46:31.2

9:18/M

10

Rebecca Wendling Seattle WA

490

38

241

47:28.8

9:30/M

11

Chrissy Helmke Snohomish WA

204

37

242

47:29.4

9:30/M

12

Sara Iseman Spokane WA

224

36

246

47:42.9

9:32/M

13

Melissa Winterer Lake Stevens WA

547

39

271

48:36.0

9:43/M

14

Karann MacNealy Seattle WA

296

35

274

48:44.2

9:45/M

15

Treela McKamey Seattle WA

313

37

307

50:08.6

10:02/M

16

Dawn Eychaner Olympia WA

134

35

320

51:05.7

10:13/M

17

Kathleen London Portland OR

290

37

336

51:55.6

10:23/M

18

Treva Blumenshine Mount Vernon WA

38

36

344

52:21.6

10:28/M

19

Christy Haase Redmond WA

181

39

354

52:34.6

10:31/M

20

Tracy Teserik Mount Vernon WA

535

37

371

53:50.2

10:46/M

21

Jennifer Grahl Everett WA

167

36

376

54:23.2

10:53/M

22

Sarah English Seattle WA

126

37

377

54:23.4

10:53/M

23

Cindy White Burlington WA

558

35

396

56:11.2

11:14/M

24

becky killough Marysville WA

261

38

405

56:50.2

11:22/M

25

Rachel Grossl Soldotna AK

176

39

409

57:32.0

11:30/M

26

Dana Cantlon Charlo MT

65

35

410

57:32.3

11:30/M

27

Frances deVries Bellingham WA

111

37

419

58:35.9

11:43/M

28

Colette Pyatte

656

35

424

59:44.2

11:57/M

29

Jen Verschuyl Mount Vernon WA

466

35

436

1:01:56.2

12:23/M

30

Kara Nelson Marysville WA

342

38

438

1:01:57.4

12:23/M

31

Chantal Sears surrey

416

36

448

1:04:55.0

12:59/M

32

Karen Jilk Lynden WA

236

36

453

1:06:22.8

13:16/M

33

Dawn Alex Lynden WA

7

37

454

1:06:22.9

13:16/M

34

Heather Beltran Marysville WA

30

37

460

1:07:57.1

13:35/M

35

Erin Anderson Everett WA

11

38

472

1:10:37.3

14:07/M

36

Olivia Hauser Seattle WA

196

35

493

1:22:09.5

16:26/M

37

Renee Schuler Sedro Woolley WA

411

39

496

1:25:15.8

17:03/M

 

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Lori Buratto Spokane Valley WA

54

40

17

32:34.2

6:31/M

2

Angie Song-Rooney Bellevue WA

432

43

22

33:02.9

6:36/M

3

Masako Houghton Portland OR

218

43

48

35:58.7

7:12/M

4

Rhonda Gignac Surrey

159

42

62

37:20.4

7:28/M

5

Lisa Crawford Anacortes WA

94

44

88

39:33.5

7:55/M

6

Kelly Otis Seattle WA

357

40

102

40:36.9

8:07/M

7

Janine Cook Mount Vernon WA

85

42

109

40:53.9

8:11/M

8

Briana Peck Bellingham WA

368

42

184

44:32.5

8:54/M

9

Jane Kaptein Burlington WA

252

42

220

46:34.9

9:19/M

10

Stacy Young Snohomish WA

513

44

221

46:40.4

9:20/M

11

Heather Fennell Stanwood WA

138

40

243

47:35.2

9:31/M

12

Kris Murrell Stanwood WA

337

44

244

47:42.3

9:32/M

13

Mary Felker Mount Vernon WA

137

44

247

47:43.4

9:33/M

14

Michelle Anderson Bothell WA

13

42

252

47:57.7

9:35/M

15

Cheryl Baker Mount Vernon WA

545

44

262

48:20.8

9:40/M

16

Traci Cope Everett WA

86

41

298

49:40.0

9:56/M

17

Tamra Young Sedo Woolley WA

514

41

308

50:15.1

10:03/M

18

Sandra Carter Bothell WA

69

43

313

50:40.3

10:08/M

19

Melissa Pursel Silverdale WA

381

41

327

51:33.7

10:19/M

20

Lyrma Santodomingo Redmond WA

406

41

345

52:21.6

10:28/M

21

Michelle Coleman Port Townsend WA

84

42

360

53:06.8

10:37/M

22

Olivia Seddon Billings MT

419

44

361

53:13.8

10:39/M

23

stephanie Hansley Edmonds WA

191

43

363

53:25.0

10:41/M

24

Shauna Heath Seattle WA

199

40

375

54:20.3

10:52/M

25

Cynthia Klever Mill Creek WA

263

40

383

55:12.3

11:02/M

26

Huong Lakin Tumwater WA

273

44

385

55:26.3

11:05/M

27

Brenda Sebranke Bothell WA

417

43

389

55:44.6

11:09/M

28

Denise Barnes Ferndale WA

21

43

393

56:03.7

11:13/M

29

Cheryl Bernier Auburn WA

34

41

394

56:03.8

11:13/M

30

Jerri Hodge Lake Stevens WA

211

42

401

56:40.9

11:20/M

31

Shannon Griffin Edmonds WA

171

44

423

59:17.6

11:51/M

32

Noelle McDonald Seattle WA

309

44

450

1:05:11.1

13:02/M

33

Dana Diaconu Mill Creek WA

113

42

466

1:09:05.2

13:49/M

34

Dawn Martin Gig Harbor WA

303

40

476

1:13:09.0

14:38/M

35

Vicki Ward Lakebay WA

484

44

489

1:20:01.5

16:00/M

36

Janelle Martin Des Moines WA

304

42

497

1:26:55.3

17:23/M

 

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Karen Payn Bellingham WA

367

48

130

42:34.3

8:31/M

2

Donna Janigo Bellingham WA

232

47

136

42:45.8

8:33/M

3

Lisa Lloyd Surrey

289

45

152

43:20.4

8:40/M

4

Jamie Glein Anacortes WA

162

48

194

44:57.5

8:59/M

5

Ruth McDonough Anacortes WA

311

47

228

47:04.7

9:25/M

6

anne harris bellingham WA

193

48

257

48:05.8

9:37/M

7

Julie Hansen Bothell WA

188

47

286

49:18.5

9:52/M

8

Cindy Shrum Vancouver WA

424

48

291

49:20.8

9:52/M

9

Karen Helander Kent WA

203

45

305

50:05.0

10:01/M

10

Andra Sawyer Seattle WA

409

47

319

50:59.3

10:12/M

11

Julie Birkle Anacortes WA

35

49

335

51:50.0

10:22/M

12

Wanda Prevett Bothell WA

576

46

364

53:27.5

10:41/M

13

Lisa Anasazi auburn WA

9

49

367

53:36.5

10:43/M

14

Renee Ward White Rock

483

47

382

55:10.3

11:02/M

15

Laurie Doty Auburn WA

116

48

390

55:48.9

11:10/M

16

Heidi Granken Woodinville WA

168

45

392

55:58.9

11:12/M

17

Nena Hunter Mount Vernon WA

221

47

398

56:14.9

11:15/M

18

Penny Kellam Everett WA

255

45

416

58:11.4

11:38/M

19

Sandra Early Bothell WA

118

48

418

58:18.9

11:40/M

20

betsy caldwell snohomish WA

64

47

442

1:03:21.3

12:40/M

21

Roxanne Johnson Camano Island WA

243

45

443

1:03:56.2

12:47/M

 

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Theresa Westfall Bellingham WA

493

51

34

34:33.8

6:55/M

2

Elizabeth Linull Lynnwood WA

581

51

113

41:22.4

8:16/M

3

Pamela Blackmon Langley BC

36

53

119

41:38.2

8:20/M

4

Karen Pembroke Bellevue WA

370

50

165

43:53.7

8:47/M

5

Diane Hood Lake Stevens WA

215

51

182

44:21.9

8:52/M

6

Beverly Beppler Seattle WA

31

50

205

45:29.2

9:06/M

7

Cathy Mesick Seattle WA

317

50

209

45:42.5

9:08/M

8

Ladonna Tamarra Snohomish WA

443

50

229

47:05.3

9:25/M

9

Laurie Daniel

653

52

301

50:01.0

10:00/M

10

Molly Brodie Snohomish WA

50

54

347

52:22.3

10:28/M

11

Ina Ward Deer Park WA

481

52

355

52:38.5

10:32/M

12

Lani Haveman Sedro Woolley WA

197

51

356

52:42.2

10:32/M

13

Jone Vrhel Woodinville WA

477

53

386

55:26.7

11:05/M

14

Judith Bunnell Mount Vernon WA

53

54

391

55:57.8

11:11/M

15

Marlene Eiseman Arlington WA

123

50

404

56:49.1

11:22/M

16

Karen Smith Woodway WA

429

53

413

57:55.7

11:35/M

17

Susan Homewood Burnaby

214

53

429

1:00:20.7

12:04/M

18

Mary Wysocki Granite Falls WA

508

51

474

1:10:46.7

14:09/M

19

Elisabeth Hardcastle Tumwater WA

192

50

481

1:13:36.0

14:43/M

20

RUTHIE MANIER MOUNT VERNON WA

297

50

487

1:18:21.6

15:40/M

 

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Julie Barrans Snohomish WA

24

58

114

41:28.0

8:18/M

2

Ann Rinehart Seattle WA

385

56

156

43:25.1

8:41/M

3

Joyce Cole Mount Vernon WA

83

56

170

44:00.3

8:48/M

4

Margina Young Seattle WA

511

56

238

47:23.4

9:29/M

5

Angela Gadd Delta

156

56

312

50:28.9

10:06/M

6

Kathy Moehring Sammamish WA

328

57

342

52:10.5

10:26/M

7

jackie Timm arlington WA

454

55

400

56:32.9

11:18/M

8

Pam Batson Bellingham WA

27

59

457

1:07:00.7

13:24/M

 

Female 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Martha Gross Bellingham WA

175

62

211

45:43.9

9:09/M

2

Judi Tesarik Mount Vernon WA

534

64

482

1:14:56.1

14:59/M

3

Elisha Firestone Arlington WA

141

60

491

1:21:32.1

16:18/M

 

Female 65 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Vicki Griffiths Bellingham WA

173

67

180

44:20.1

8:52/M

2

Prudence Hulett Tenino WA

220

67

378

54:36.0

10:55/M

3

Lillie Gilbert Othello WA

160

68

417

58:12.0

11:38/M

4

Marya Hernandez Marysville WA

205

68

480

1:13:33.5

14:43/M

5

Pat Thorsen Camano Island WA

451

69

498

1:28:43.2

17:45/M

 

Female 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Barbara Macklow Bellingham WA

295

76

321

51:21.3

10:16/M

2

Josephine Rowe Kirkland WA

397

70

427

1:00:09.7

12:02/M

3

Flora Young Surrey BC

579

76

462

1:08:04.4

13:37/M

 

Male 8 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Zachary Klein Mount Vernon WA

532

7

330

51:40.0

10:20/M

 

Male 9 to 10

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Ryan Vasilett Oak Harbor WA

463

10

51

36:14.5

7:15/M

 

Male 11 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Logan Clark Oak Harbor WA

78

12

11

31:11.7

6:14/M

2

Caleb Thompson Oak Harbor WA

449

12

68

37:48.9

7:34/M

3

Kyle Wooten Tumwater WA

506

13

153

43:20.5

8:40/M

4

Garrett Yeo Mount Vernon WA

510

13

167

43:55.7

8:47/M

5

Ryan Mclaughlin Mount Vernon WA

314

13

169

43:56.8

8:47/M

6

Brandon Vick Enumclaw WA

467

13

295

49:35.1

9:55/M

 

Male 14 to 16

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

John Rodeheffer Oak Harbor WA

386

14

3

28:22.2

5:40/M

2

Patrick Milstead Sedro Woolley WA

322

15

19

32:46.3

6:33/M

3

Dakota Powers Oak Harbor WA

378

14

30

34:20.6

6:52/M

4

Drew Langlow Bow WA

537

15

45

35:37.0

7:07/M

5

jordan beemer anacortes WA

29

16

47

35:54.8

7:11/M

6

Cooper Hansley Edmonds WA

190

14

82

39:09.6

7:50/M

7

Alex Vrhel Woodinville WA

476

15

91

39:43.5

7:57/M

8

Jonathan deHaan Bow WA

542

16

94

40:03.3

8:01/M

9

Colton Ward Lakebay WA

480

15

333

51:46.1

10:21/M

10

Alex Clark Marysville WA

76

15

439

1:02:03.8

12:25/M

 

Male 17 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Jacob Phipps Mount Vernon WA

560

19

4

29:26.5

5:53/M

 

Male 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Steven White Arlington WA

496

21

42

35:34.7

7:07/M

2

Eugene Osburn Palmdale CA

356

21

61

37:19.8

7:28/M

3

Kurt Hodge Lake Stevens WA

212

21

121

41:52.3

8:22/M

4

Brody Faire La Conner WA

135

24

179

44:18.8

8:52/M

5

Jake Griffith Eastsound WA

172

20

249

47:45.4

9:33/M

6

Chris Ruiz Puyallup WA

401

20

254

48:00.6

9:36/M

7

Bryan Frank Mount Vernon WA

150

21

261

48:17.8

9:39/M

8

Jose Avila Sedro Woolley WA

20

22

278

48:54.7

9:47/M

9

Nathan Craig Stanwood WA

90

21

458

1:07:01.5

13:24/M

 

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Justin Johnson Seattle WA

240

27

1

26:52.0

5:22/M

2

Yann Bernaquez Vancouver

33

28

5

29:37.4

5:55/M

3

Brandon Byhre snohomish WA

61

29

6

29:46.2

5:57/M

4

Josh Tanner Vancouver BC

569

29

18

32:45.3

6:33/M

5

Eric Dasso Sedro Woolley WA

102

27

20

32:48.7

6:34/M

6

Alan Macias Sedro Woolley WA

294

25

21

32:58.8

6:36/M

7

Philip Clay Sedro-Woolley WA

80

26

25

33:31.4

6:42/M

8

Joe Lindquist Mount Vernon WA

548

26

27

33:43.5

6:45/M

9

Rick Hayton Mount Vernon WA

549

26

28

33:55.1

6:47/M

10

Jacob Koopmans Everett WA

269

26

43

35:36.5

7:07/M

11

Greg Wittendorf Seattle WA

504

26

44

35:36.6

7:07/M

12

Ian Lawson Seattle WA

276

29

53

36:34.7

7:19/M

13

Brandon Barth Burlington WA

550

26

58

36:48.6

7:22/M

14

Donald Parker Concrete WA

361

27

101

40:35.7

8:07/M

15

Daryl Visser Mount Vernon WA

471

25

124

42:11.6

8:26/M

16

Aaron Voorhees Bow WA

473

28

125

42:18.6

8:28/M

17

Devon Zeller Mercer Island WA

516

26

145

43:02.7

8:36/M

18

Dylan Hedden-Nicely Moscow ID

200

25

157

43:25.8

8:41/M

19

Riley Cornelsen Ferndale WA

87

25

159

43:37.5

8:43/M

20

Daniel Petrzelka Mt Vernon WA

372

29

163

43:53.0

8:47/M

21

Gabriel Jacobo Everett WA

230

29

186

44:39.9

8:56/M

22

Troy Dempsey Olympia WA

109

28

189

44:50.1

8:58/M

23

Robbie Johnson Burlington WA

242

29

213

45:55.2

9:11/M

24

Krystin Vogel Everett WA

472

26

236

47:21.3

9:28/M

25

Peter Voorhees La Conner WA

475

25

350

52:26.4

10:29/M

26

Steve Pirotte Seatac WA

586

25

381

54:56.9

10:59/M

27

Daniel Clay Treasure Island FL

79

28

395

56:11.1

11:14/M

28

Josue Rosales Mount Vernon WA

392

25

407

56:53.3

11:23/M

29

JERAMIE TAYLOR EVERETT WA

536

29

434

1:01:26.5

12:17/M

30

Robert Glesne sammamish WA

163

28

495

1:25:15.7

17:03/M

 

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Jason Gulley Bellingham WA

178

30

2

27:35.8

5:31/M

2

Jeffrey Wolf Covington WA

505

33

7

29:51.7

5:58/M

3

Eduardo Carrillo Lynnwood WA

67

30

8

30:02.6

6:00/M

4

Tore Nelsen Mount Vernon WA

339

32

26

33:34.3

6:43/M

5

Chris Rowan Oak Harbor WA

566

31

32

34:22.0

6:52/M

6

Paul Grehan Mount Vernon WA

169

32

40

35:26.5

7:05/M

7

kevin jongsma mount veron WA

250

31

71

37:57.0

7:35/M

8

David Anderson Missoula MT

10

33

72

38:10.8

7:38/M

9

Mark Ottele Snohomish WA

360

33

74

38:30.6

7:42/M

10

AJ Schuehle Mount Vernon WA

410

33

76

38:40.9

7:44/M

11

Rob Enghusen Issaquah WA

125

30

79

38:54.2

7:47/M

12

Todd Setterlund Bellingham WA

543

32

84

39:14.3

7:51/M

13

Jeremy Tiedgen Mill Creek WA

453

34

129

42:30.8

8:30/M

14

Andre Prinslve Roscoe IL

552

34

131

42:35.4

8:31/M

15

Scott Oliver Anacortes WA

349

34

162

43:52.8

8:46/M

16

Brian Grogan Mount Vernon WA

554

31

166

43:55.4

8:47/M

17

Kevin Tice Seattle WA

452

33

191

44:56.2

8:59/M

18

Mike Russell Mount Vernon WA

403

33

208

45:36.4

9:07/M

19

Josh Fancher Seattle WA

136

30

234

47:09.6

9:26/M

20

David Chow Vancouver

74

30

265

48:27.4

9:41/M

21

Brian Iutzi Seattle WA

225

31

281

48:58.7

9:48/M

22

Scott Morrison Bellingham WA

332

31

293

49:23.9

9:53/M

23

Jim Warrick Mount Vernon WA

485

31

348

52:23.4

10:29/M

24

Patrick Cabral Everett WA

62

33

426

1:00:00.3

12:00/M

 

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Joshua Tracy Mount Vernon WA

456

35

12

31:15.7

6:15/M

2

Amos Grey Stanwood WA

170

37

54

36:36.2

7:19/M

3

Pete Naylor Sedro Woolley WA

338

37

92

39:48.8

7:58/M

4

josh egger mount vernon WA

120

35

97

40:17.3

8:03/M

5

Chad Nelson Marysville WA

340

38

98

40:19.0

8:04/M

6

Andrew Fountain Anacortes WA

146

37

107

40:51.1

8:10/M

7

Deon Davis Seattle WA

103

38

117

41:34.6

8:19/M

8

Michael Powell Anacortes WA

377

36

135

42:44.6

8:33/M

9

Anthony Develice Mukilteo WA

110

39

137

42:47.1

8:33/M

10

Chris Jensen Bothell WA

235

37

206

45:33.5

9:07/M

11

Michael Willison Stanwood WA

500

38

218

46:22.4

9:16/M

12

Preston Morgan Lynnwood WA

330

36

240

47:26.4

9:29/M

 

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

larry brewer everett WA

47

42

14

32:02.9

6:24/M

2

jeff deWitt bellingham WA

112

44

15

32:15.5

6:27/M

3

Chris Hanson Mount Vernon WA

523

44

31

34:21.8

6:52/M

4

Mark Hatch Marysville WA

194

42

36

34:35.6

6:55/M

5

Brian Erickson Ferndale WA

128

42

59

36:51.9

7:22/M

6

Noel Taylor N. Yorkshire UK

446

42

64

37:26.4

7:29/M

7

Erik Hansen Mount Vernon WA

187

42

65

37:32.0

7:30/M

8

Mark Hagen Mount Vernon WA

185

44

146

43:09.3

8:38/M

9

Richard Knight Mount Vernon WA

266

41

173

44:13.7

8:51/M

10

Steven Ferry Deming WA

139

42

174

44:14.0

8:51/M

11

John Evertz Bothell WA

133

41

181

44:20.8

8:52/M

12

tony angelis Bow WA

15

43

187

44:42.2

8:56/M

13

Arnold Sookram Seattle WA

433

41

226

47:03.3

9:25/M

14

Travis Hirst La Conner WA

210

42

231

47:06.7

9:25/M

15

Michael Rothmeyer Mount Vernon WA

395

41

267

48:29.5

9:42/M

16

Eric Nicholson Ferndale WA

346

44

269

48:33.9

9:43/M

17

Derek Barnes Ferndale WA

22

42

270

48:34.1

9:43/M

18

Michael Rose Mount Vernon WA

394

41

272

48:39.6

9:44/M

19

Scott Vick Enumclaw WA

469

42

292

49:22.2

9:52/M

20

Michael McGunnigle Seattle WA

312

44

300

49:57.7

9:59/M

21

David Klein Mount Vernon WA

533

41

329

51:39.9

10:20/M

22

Sean Klever Mill Creek WA

264

40

331

51:41.1

10:20/M

23

Kevin Lewellen Sedro Woolley WA

283

40

446

1:04:19.0

12:52/M

24

Bryan Adams Woodinville WA

5

40

467

1:09:06.6

13:49/M

 

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Walter Van Selow Camano Island WA

462

48

37

34:51.8

6:58/M

2

Roy Reichlin bellingham WA

383

45

41

35:30.3

7:06/M

3

Alan Arnett Bellingham WA

19

45

52

36:27.2

7:17/M

4

Glen Gronning Arlington WA

174

46

103

40:37.8

8:07/M

5

Steven Carlson preston WA

66

48

138

42:48.0

8:34/M

6

Dave Oster Lake Stevens WA

546

47

144

43:00.2

8:36/M

7

Jared Rust Monroe WA

404

49

148

43:12.6

8:38/M

8

Ken deHaan Bow WA

541

47

149

43:13.5

8:39/M

9

Steve Koeffler Anacortes WA

518

46

171

44:01.2

8:48/M

10

Rod Bute Burlington WA

59

49

172

44:07.2

8:49/M

11

Brian Pursel Silverdale WA

380

46

199

45:06.5

9:01/M

12

Darold Westby Arlington WA

492

46

216

46:16.2

9:15/M

13

Julie Cowin Kirkland WA

578

47

255

48:01.8

9:36/M

14

John Bass Lynden WA

26

46

275

48:44.9

9:45/M

15

Tim Jones MOUNT VERNON WA

249

48

284

49:06.9

9:49/M

16

Barry Shrum Vancouver WA

423

49

289

49:20.6

9:52/M

17

Jim Pierson Anacortes WA

373

47

310

50:20.5

10:04/M

18

Thomas Cowin Kirkland WA

88

47

341

52:07.4

10:25/M

19

Dave Stubben Burlington WA

440

49

430

1:00:35.1

12:07/M

20

Kelly Spangler Coupeville WA

435

49

445

1:04:13.1

12:51/M

21

Shawn Etheredge Gig Harbor WA

132

47

477

1:13:09.8

14:38/M

22

Scott Kosa Sedro Woolley WA

271

48

494

1:25:15.6

17:03/M

 

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Mike Ward White Rock

482

53

63

37:24.8

7:29/M

2

Nick Van Mount Vernon WA

461

50

69

37:52.4

7:34/M

3

Vincent Janigo Bellingham WA

233

50

78

38:50.9

7:46/M

4

John Pembroke, Jr Bellevue WA

371

52

80

38:58.4

7:48/M

5

Steve Thomas Snohomish WA

448

54

86

39:22.3

7:52/M

6

Will Reichardt Burlington WA

382

50

93

39:57.3

7:59/M

7

Wade Wessels Everett WA

491

53

96

40:16.1

8:03/M

8

Steven Anderson Anacortes WA

14

54

106

40:47.7

8:09/M

9

Andrew Seddon Billings MT

418

51

143

42:59.9

8:36/M

10

Jonathan Cruse Everett WA

96

51

151

43:15.8

8:39/M

11

Joe Peck Bellingham WA

369

52

188

44:47.8

8:57/M

12

James Stoddard Maple Valley WA

439

52

237

47:21.3

9:28/M

13

LYLE EISEMAN ARLINGTON WA

122

51

263

48:22.9

9:40/M

14

David Brodie Snohomish WA

49

53

309

50:16.1

10:03/M

15

Bradley Paulson Lake Stevens WA

366

53

328

51:34.9

10:19/M

16

Patrick McDonald Seattle WA

310

54

449

1:05:10.8

13:02/M

17

Russell Smith Woodway WA

431

53

455

1:06:28.9

13:18/M

 

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Chuck Dooley Bellingham WA

115

55

23

33:05.7

6:37/M

2

Chip Kiel Sedro-Woolley WA

259

56

24

33:13.8

6:39/M

3

Mark Mitchell Redmond WA

324

56

70

37:54.1

7:35/M

4

Dave Moehring Sammamish WA

327

59

99

40:22.0

8:04/M

5

Ed McCaskey Roscoe IL

308

58

133

42:39.8

8:32/M

6

Charles Nelson Ferndale WA

341

59

134

42:43.2

8:33/M

7

Mark Hulett tenino WA

219

59

155

43:22.5

8:40/M

8

Todd Knapp Lake Stevens WA

265

57

193

44:57.4

8:59/M

9

Jeff Bohnet Mukilteo WA

40

59

224

46:58.3

9:24/M

10

Bob Schultz La Conner WA

538

58

266

48:28.9

9:42/M

11

Duane Johnson Seattle WA

239

55

366

53:31.8

10:42/M

12

gary olmeim la conner WA

350

58

388

55:42.9

11:08/M

 

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Bill Staffenhagen Everett WA

436

60

67

37:47.2

7:33/M

2

Ben Cleveland Mount Vernon WA

82

61

104

40:38.0

8:08/M

3

stephen sauder anacortes WA

408

63

126

42:27.5

8:29/M

4

Mike Simpson Oak Harbor WA

425

64

150

43:14.9

8:39/M

5

tom breen seattle WA

45

63

168

43:56.6

8:47/M

6

Geoffney Wilce Bellingham WA

497

64

190

44:53.8

8:59/M

7

Jerry Marshall Fall City WA

300

63

250

47:48.3

9:34/M

8

Bruce Raine Anacortes WA

582

61

304

50:04.5

10:01/M

9

Terry Fox Seattle WA

147

62

365

53:31.6

10:42/M

10

Dave Barrans Snohomish WA

23

64

372

53:51.3

10:46/M

11

Paul Fraser

587

63

397

56:13.0

11:15/M

12

John Ekemo Seattle WA

124

63

459

1:07:05.3

13:25/M

 

Male 65 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Carl Klein Lexington SC

262

66

77

38:44.6

7:45/M

2

Bob O'brien Mount Vernon WA

348

69

85

39:21.7

7:52/M

3

William Daniel

654

68

362

53:16.7

10:39/M

4

Robert Firestone Arlington WA

142

65

492

1:21:34.3

16:19/M

 

Male 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Bill Iffrig Lake Stevens WA

223

76

57

36:43.9

7:21/M

2

William George Abbotsford

158

72

185

44:39.1

8:56/M

3

Jim Smith Sedro Woolley WA

428

70

230

47:05.3

9:25/M

4

Robert McAllister mount Vernon WA

307

71

248

47:43.6

9:33/M

5

Bill Brotten Snohomish WA

51

76

332

51:43.5

10:21/M

6

Peter Haase Bow WA

182

70

353

52:34.4

10:31/M

7

Robert Bergman Shoreline WA

32

71

359

52:59.5

10:36/M

8

Jim Hages Seattle WA

186

80

374

54:12.0

10:50/M

9

Anders Jacobsen Everett WA

231

86

464

1:08:54.1

13:47/M