614 Tesoro March Point 2014

5K

Overall Finish List

June 28, 2014


Results By Skagit Runners Skagit Runners
                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Pace  
      1    Alexander Mitchell                Mount Vernon  WA      292    18   M       1 15-19               16:13.3     16:13.9      5:14/M
      2    TREVOR DERIE                      ANACORTES  WA         357    17   M       2 15-19               18:35.4     18:37.3      6:00/M
      3    John Krystof                      Mount Vernon  WA      279    28   M       1 20-29               18:41.9     18:44.1      6:02/M
      4    KRISTEN GARCIA                    SEDRO-WOOLLEY  WA     401    14   F       1  1-14               18:48.2     18:48.8      6:04/M
      5    Eric Bell                         Everett  WA           225    43   M       1 40-49               18:53.5     18:55.4      6:05/M
      6    Dawson G Andrews                  Arlington  WA         220    14   M       1  1-14               20:08.7     20:09.4      6:30/M
      7    MICHAEL ROSE                      ANACORTES  WA         417    45   M       2 40-49               20:11.1     20:13.7      6:31/M
      8    David Mitchell                    Mount Vernon  WA      293    52   M       1 50-59               20:22.6     20:23.6      6:34/M
      9    Annalisa Krystof                  Mount Vernon  WA      278    36   F       1 30-39               20:38.7     20:41.0      6:39/M
     10    Kurtis McCloud                    Seattle  WA           287    45   M       3 40-49               20:52.0     20:56.2      6:44/M
     11    Jared Hanson                      Anacortes  WA         261    17   M       3 15-19               20:56.3     20:59.9      6:45/M
     12    Ian Haynes                        Mount Vernon  WA      267    37   M       1 30-39               21:28.0     21:36.2      6:55/M
     13    Steve Duncan                      Mount Vernon  WA      251    44   M       4 40-49               21:41.9     21:44.0      7:00/M
     14    STEVE PESCHEK                     BELLINGHAM  WA        419    52   M       2 50-59               21:50.4     21:52.0      7:03/M
     15    RON CHEW                          Seattle  WA           405    61   M       1 60-69               21:49.7     21:52.4      7:02/M
     16    QUINCY GALE                       BELLINGHAM  WA        400    14   F       2  1-14               21:51.4     21:52.5      7:03/M
     17    WILLIAM WATERS                    BOTHELL  WA           431    64   M       2 60-69               21:51.7     21:54.5      7:03/M
     18    Pat Rawlins                       Mount Vernon  WA      302    50   M       3 50-59               21:53.9     21:55.1      7:04/M
     19    BEN PEDEN                         SEDRO-WOOLLEY  WA     403    14   M       2  1-14               21:57.4     21:59.7      7:05/M
     20    Sophia Riccardi                   ANACORTES  WA         433    14   F       3  1-14               22:13.8     22:15.7      7:10/M
     21    KIRK GARRISON                       WA                  364    17   M       4 15-19               22:35.2     22:36.5      7:17/M
     22    Paul Shuckerow                    Camano Island  WA     309    42   M       5 40-49               22:58.2     23:06.3      7:25/M
     23    BROCK BREWER                        WA                  437    14   M       3  1-14               23:17.7     23:24.5      7:31/M
     24    Andie Kolasinski                  Issaquah  WA          276    14   F       4  1-14               23:32.7     23:34.3      7:35/M
     25    Johanna Harvey                    Ferndale  WA          266    42   F       1 40-49               23:48.4     23:51.9      7:41/M
     26    Holly Wakefield                   Mercer Island  WA     330    31   F       2 30-39               23:49.8     23:59.0      7:41/M
     27    Terri Gray                        Lake Stevens  WA      257    45   F       2 40-49               23:57.0     24:01.1      7:44/M
     28    Mark Tibbles                      Anacortes  WA         327    61   M       3 60-69               23:55.2     24:04.6      7:43/M
     29    Melissa Talbot                    Bellingham  WA        322    45   F       3 40-49               24:01.3     24:04.8      7:45/M
     30    Jonathan Hanson                   Anacortes  WA         262    49   M       6 40-49               24:11.9     24:17.8      7:48/M
     31    REX LARSON                        ANACORTES  WA         414     8   M       4  1-14               24:21.0     24:26.9      7:51/M
     32    Laurel Bryant                     Anacortes  WA         235    32   F       3 30-39               24:31.4     24:38.8      7:55/M
     33    PATTIE ROSSON                     ANACORTES  WA         358    48   F       4 40-49               24:50.2     24:58.7      8:01/M
     34    Dana Hendry                       Lake Stevens  WA      271    25   F       1 20-29               25:11.5     25:15.6      8:07/M
     35    BODE BREWER                       BURLINGTON  WA        399    11   M       5  1-14               25:10.7     25:17.6      8:07/M
     36    Chris Wilde                       Bellingham  WA        334    39   M       2 30-39               25:05.6     25:18.0      8:05/M
     37    TAWNYA BREWER                     BURLINGTON  WA        398    45   F       5 40-49               25:12.2     25:19.4      8:08/M
     38    Elisa Smith                       Mercer Island  WA     312    33   F       4 30-39               25:13.3     25:22.9      8:08/M
     39    CATHERINE DAVIS                   camano island  WA     434    56   F       1 50-59               25:36.0     25:42.8      8:15/M
     40    RANDY DAVIS                       camano island  WA     435    56   M       4 50-59               25:37.6     25:44.3      8:16/M
     41    GUNNAR PEDERSEN                   Hamilton  WA          411    13   M       6  1-14               25:43.5     25:51.1      8:18/M
     42    Chahala Handy                     Burlington  WA        260    19   F       1 15-19               25:54.6     25:58.2      8:21/M
     43    Sarah Hammock                     Stanwood  WA          259    50   F       2 50-59               25:51.2     26:06.1      8:20/M
     44    Michael Rauwolf                   Anacortes  WA         301    32   M       3 30-39               26:03.4     26:12.1      8:24/M
     45    Carl Williams                     La Conner  WA         337    54   M       5 50-59               26:41.0     26:48.6      8:36/M
     46    Mary J Andrews                    Arlington  WA         221    14   F       5  1-14               26:47.8     26:49.2      8:38/M
     47    BREANN MORGENTHALER               ANACORTES  WA         424     9   F       6  1-14               26:52.9     27:09.1      8:40/M
     48    LORETTE BECK                      RENTON  WA            413    28   F       2 20-29               27:01.1     27:11.9      8:43/M
     49    ANDREW PALMBY                     BELLINGHAM  WA        353    27   M       2 20-29               27:04.1     27:20.8      8:44/M
     50    CHLOE CRESS                       MOUNT VERNON  WA      371    14   F       7  1-14               27:31.9     27:32.6      8:53/M
     51    LEIGH NEWMAN-BELL                   WA                  436    29   F       3 20-29               27:27.6     27:49.8      8:51/M
     52    Todd Knapp                        Granite Falls  WA     275    60   M       4 60-69               27:50.2     27:55.9      8:59/M
     53    Koreena Haynes                    Mount Vernon  WA      268    33   F       5 30-39               27:56.9     28:04.2      9:01/M
     54    Travis Swing                      Mount Vernon  WA      321    27   M       3 20-29               27:52.2     28:04.7      8:59/M
     55    Naomi Williams                    La Conner  WA         339    43   F       6 40-49               27:59.6     28:07.8      9:02/M
     56    Dawn Dietrich                     Bellingham  WA        248    53   F       3 50-59               28:13.0     28:15.3      9:06/M
     57    ALEK MILLER                       ANACORTES  WA         407    11   M       7  1-14               28:14.6     28:16.9      9:06/M
     58    Becca Harkavy                     Camano Island  WA     265    42   F       7 40-49               28:11.4     28:19.0      9:05/M
     59    Sammy Williams                    La Conner  WA         340     8   M       8  1-14               28:20.5     28:28.4      9:08/M
     60    Dallas Wylie                      Mount Vernon  WA      341    76   M       1 70-79               28:13.0     28:33.8      9:06/M
     61    Kim Delker                        Arlington  WA         245    54   F       4 50-59               28:36.1     28:41.7      9:14/M
     62    RAFKA DAOU                        ANACORTES  WA         355    13   F       8  1-14               28:47.1     28:48.8      9:17/M
     63    Ian Fisher                        Everett  WA           252    10   M       9  1-14               28:40.3     28:55.7      9:15/M
     64    AUTUMN OLE                        ANACORTES  WA         360    29   F       4 20-29               29:04.4     29:07.9      9:23/M
     65    STEVE GARCIA                      SEDRO-WOOLLEY  WA     351    47   M       7 40-49               28:54.6     29:10.1      9:19/M
     66    Kristy Gaines                     Sedro-Woolley  WA     256    34   F       6 30-39               29:07.5     29:11.0      9:24/M
     67    Marcie Beltran                    Stanwood  WA          228    35   F       7 30-39               29:03.5     29:21.6      9:22/M
     68    Karen Kean                        Blaine  WA            274    52   F       5 50-59               29:08.6     29:23.1      9:24/M
     69    Gary Youngs                       Coupeville  WA        346    62   M       5 60-69               29:27.9     29:31.2      9:30/M
     70    Edward Kolasinski                 Issaquah  WA          277    58   M       6 50-59               29:29.7     29:32.6      9:31/M
     71    Ryan Bell                         Everett  WA           227    10   M      10  1-14               29:25.1     29:40.6      9:29/M
     72    Shannon Buys                      Coupeville  WA        237    42   M       8 40-49               29:31.4     29:46.9      9:31/M
     73    Thomas Buys                       Coupeville  WA        238    10   M      11  1-14               29:31.5     29:47.0      9:31/M
     74    Ed Peacock                        Lynden  WA            298    53   M       7 50-59               29:40.0     29:53.0      9:34/M
     75    BYRON YATES                       OAK HARBOR  WA        348    37   M       4 30-39               29:40.0     29:56.1      9:34/M
     76    BILLIE JO HAMILTON                BURLINGTON  WA        422    36   F       8 30-39               29:52.5     29:58.4      9:38/M
     77    Lindsy Swing                      Mount Vernon  WA      320    26   F       5 20-29               29:47.8     29:59.7      9:36/M
     78    NATHANIEL WILKINSON               RENTON  WA            428    10   M      12  1-14               29:52.9     30:04.8      9:38/M
     79    Jerry Dietrich                    Gig Harbor  WA        249    80   M       1 80-99               30:11.1     30:17.6      9:44/M
     80    Unknown Partic. 375                                     375         M       1  0- 0               30:13.2     30:35.0      9:45/M
     81    David Barret                                            372    48   M       9 40-49               30:11.6     30:45.4      9:44/M
     82    Joy Backman                       Anacortes  WA         223    48   F       8 40-49               31:03.3     31:12.4     10:01/M
     83    Denise Buys                       Coupeville  WA        236    40   F       9 40-49               31:00.7     31:16.7     10:00/M
     84    Maija Sorensen                    Anacortes  WA         314    46   F      10 40-49               31:11.6     31:21.1     10:04/M
     85    Laura Boyer                       Oak Harbor  WA        232    32   F       9 30-39               31:21.7     31:31.8     10:07/M
     86    Chad Boyer                        Oak Harbor  WA        231    43   M      10 40-49               31:22.3     31:32.2     10:07/M
     87    WHITNEY GOMES                     MOUNT VERNON  WA      418    31   F      10 30-39               31:29.8     31:35.9     10:09/M
     88    Pam Miller                        Granite Falls  WA     291    46   F      11 40-49               31:37.9     31:43.5     10:12/M
     89    DAVID ERICKSON                    BELLINGHAM  WA        359    68   M       6 60-69               31:54.6     32:03.0     10:17/M
     90    JOHN VAN DE GRIFT                 BLAINE  WA            356    32   M       5 30-39               31:57.0     32:13.6     10:18/M
     91    CAMRYN KERR                       ANACORTES  WA         402     9   F       9  1-14               32:00.1     32:16.3     10:19/M
     92    TOM SHORTHOUSE                    OAK HARBOR  WA        349    56   M       8 50-59               31:57.2     32:16.8     10:18/M
     93    Cami Ostman                       Bellingham  WA        297    47   F      12 40-49               32:02.4     32:17.1     10:20/M
     94    KEVIN KERR                        ANACORTES  WA         361    37   M       6 30-39               32:00.4     32:17.2     10:19/M
     95    Long Tran                         Bothell  WA           329    65   M       7 60-69               32:05.0     32:19.0     10:21/M
     96    ETHAN MILLER                      ANACORTES  WA         406     9   M      13  1-14               32:24.9     32:26.5     10:27/M
     97    JEFF MILLER                       ANACORTES  WA         354    41   M      11 40-49               32:25.7     32:27.6     10:27/M
     98    SYDNEY BAUCH                      ANACORTES  WA         412    10   F      10  1-14               32:19.7     32:38.7     10:25/M
     99    Julie Bell                        Everett  WA           226    41   F      13 40-49               32:31.9     32:47.7     10:29/M
    100    LISA MURPHY                       bothell  WA           366    21   F       6 20-29               32:42.0     32:54.3     10:33/M

                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Pace  
    101    FRANK SOSA                        MOUNT VERNON  WA      368    24   M       4 20-29               32:42.6     32:54.7     10:33/M
    102    Lisa White                        Clear Lake  WA        331    36   F      11 30-39               32:41.7     32:57.3     10:33/M
    103    Larry Larsen                      Federal Way  WA       283    74   M       2 70-79               32:57.4     33:04.0     10:38/M
    104    Maggie Hurtig                     Burlington  WA        272    62   F       1 60-69               32:59.0     33:09.4     10:38/M
    105    Darcy Olsen                       Mount Vernon  WA      296    39   F      12 30-39               32:58.8     33:09.4     10:38/M
    106    Ami McMoran                       Burlington  WA        290    33   F      13 30-39               33:05.9     33:15.7     10:40/M
    107    BRETT BERG                        MOUNT VERNON  WA      415    47   M      12 40-49               33:42.9     33:52.6     10:52/M
    108    JACKIE SHORTHOUSE                 OAK HARBOR  WA        350    59   F       6 50-59               33:45.1     34:05.1     10:53/M
    109    Patrick Swapp                     Anacortes  WA         319    42   M      13 40-49               33:57.8     34:06.6     10:57/M
    110    Susan Bowser                      Sedro-Woolley  WA     230    44   F      14 40-49               33:45.2     34:08.1     10:53/M
    111    Kelsey Swapp                      Anacortes  WA         318    34   F      14 30-39               33:59.2     34:08.1     10:58/M
    112    Richard Redmond                   Anacortes  WA         303    74   M       3 70-79               33:52.1     34:12.7     10:55/M
    113    Meg Corpolongo                    Burlington  WA        244    59   F       7 50-59               34:11.4     34:16.1     11:02/M
    114    TRACY BERG                        MOUNT VERNON  WA      416    44   F      15 40-49               34:17.6     34:26.4     11:04/M
    115    SHERN SNDEK                       BELLINGHAM  WA        404    50   F       8 50-59               34:40.0     34:48.7     11:11/M
    116    Courtney Wienckowski              Oak Harbor  WA        333    26   F       7 20-29               34:51.7     35:06.0     11:15/M
    117    Crystal Rowe                      Oak Harbor  WA        306    27   F       8 20-29               34:55.5     35:09.4     11:16/M
    118    Huong Phan                        Bothell  WA           299    61   F       2 60-69               34:56.1     35:20.8     11:16/M
    119    ERIC ADAM                         ANACORTES  WA         421    40   M      14 40-49               35:33.8     35:45.3     11:28/M
    120    Laurel Wichmann                   Chilliwack  BC        332    56   F       9 50-59               35:36.7     35:55.4     11:29/M
    121    Amy Smart                         Renton  WA            311    33   F      15 30-39               36:00.0     36:11.2     11:37/M
    122    Richelle Wilkinson                Renton  WA            336    37   F      16 30-39               35:59.6     36:11.5     11:36/M
    123    John Mathis                       Anacortes  WA         286    49   M      15 40-49               36:02.4     36:15.8     11:37/M
    124    LAURIE SMITH                      ANACORTES  WA         365    32   F      17 30-39               35:44.5     36:18.2     11:32/M
    125    Nancy Larsen                      Federal Way  WA       284    66   F       3 60-69               35:58.9     36:20.4     11:36/M
    126    Unknown Partic. 374                                     374         M       2  0- 0               36:28.0     36:50.0     11:46/M
    127    Mary Jo Sanders                   Burlington  WA        307    44   F      16 40-49               36:51.4     37:10.2     11:53/M
    128    Jiaxing Brisbois                  Sammamish  WA         234     8   M      14  1-14               37:03.6     37:36.8     11:57/M
    129    MAGUIRE COULTER                   MOUNT VERNON  WA      430     7   M      15  1-14               37:50.0     38:22.1     12:12/M
    130    ERICA COULTER                     MOUNT VERNON  WA      429    33   F      18 30-39               37:51.0     38:23.0     12:13/M
    131    Mark Kurtovich                    Oak Harbor  WA        280    50   M       9 50-59               38:04.6     38:36.2     12:17/M
    132    KAYA FOUNTAIN                     ANACORTES  WA         409     8   F      11  1-14               38:42.2     39:01.5     12:29/M
    133    Dan Ceaser                        Oak Harbor  WA        241    40   M      16 40-49               38:43.0     39:01.7     12:29/M
    134    Kristin Fountain                  Anacortes  WA         254    42   F      17 40-49               38:56.7     39:16.2     12:34/M
    135    KRISTA MORGENTHALER               ANACORTES  WA         425    33   F      19 30-39               38:59.8     39:16.8     12:35/M
    136    Carol Denning                     Mount Vernon  WA      246    55   F      10 50-59               39:39.7     39:41.3     12:47/M
    137    Myron Phillips                    Edmonds  WA           300    78   M       4 70-79               39:44.3     40:06.1     12:49/M
    138    STACY ADAM                        ANACORTES  WA         420    37   F      20 30-39               40:24.2     40:35.7     13:02/M
    139    Ron Cameron                       Anacortes  WA         240    72   M       5 70-79               40:23.8     40:43.0     13:02/M
    140    Jeannie Driskill                  Sedro-Woolley  WA     250    62   F       4 60-69               40:21.7     40:43.1     13:01/M
    141    PAM SMITH                         AUBURN  WA            408    60   F       5 60-69               40:44.1     40:55.9     13:08/M
    142    Hillary Young                     Ferndale  WA          344    23   M       5 20-29               40:38.7     41:03.8     13:06/M
    143    Victoria Greguski                 Ferndale  WA          258    49   F      18 40-49               40:39.2     41:04.2     13:07/M
    144    REESE MORGENTHALER                ANACORTES  WA         423     7   F      12  1-14               40:47.2     41:04.2     13:09/M
    145    William Arnett                    Mount Vernon  WA      222    78   M       6 70-79               41:07.0     41:26.5     13:16/M
    146    Darlys Thomas                     Mount Vernon  WA      325    53   M      10 50-59               41:38.8     41:55.8     13:26/M
    147    Linda Cameron                     Anacortes  WA         239    66   F       6 60-69               41:45.6     42:04.8     13:28/M
    148    Alivia Thomas                     Mount Vernon  WA      324     9   F      13  1-14               41:58.0     42:14.5     13:32/M
    149    Sue Simonseth                     Mount Vernon  WA      310    65   F       7 60-69               43:04.8     43:13.8     13:54/M
    150    Catherine Foster                  Mount Vernon  WA      253    23   F       9 20-29               43:16.5     43:39.2     13:57/M
    151    Unknown Partic. 438                                     438         M       3  0- 0               43:07.9     43:40.5     13:55/M
    152    Unknown Partic. 439                                     439         M       4  0- 0               43:08.3     43:40.6     13:55/M
    153    AMANDA GANNON                     ANACORTES  WA         367    30   F      21 30-39               43:07.9     43:41.4     13:55/M
    154    Betty Dietrich                    Gig Harbor  WA        247    71   F       1 70-79               43:44.0     44:05.8     14:06/M
    155    LESLIE PASZKOWSKI                 ANACORTES  WA         370    40   F      19 40-49               45:25.2     45:33.0     14:39/M
    156    DEBORAH PEDERSEN                  HAMILTON  WA          410    53   F      11 50-59               45:43.6     45:54.3     14:45/M
    157    Macie Heidecker                   Anacortes  WA         269    16   F       2 15-19               48:49.8     48:59.0     15:45/M
    158    Sherri Tibbles                    Anacortes  WA         328    59   M      11 50-59               48:49.9     48:59.1     15:45/M
    159    Linda Rinker                      Lynnwood  WA          305    71   F       2 70-79               49:05.0     49:34.6     15:50/M
    160    Natasha Wilde                     Bellingham  WA        335    37   F      22 30-39               49:25.8     49:49.8     15:56/M
    161    Linda Youngs                      Coupeville  WA        347    64   F       8 60-69               50:16.8     50:40.6     16:13/M
    162    WIL PASZKOWSKI                    ANACORTES  WA         369    47   M      17 40-49               51:45.6     51:53.0     16:42/M
    163    Jon Richardson                    Mount Vernon  WA      304    49   M      18 40-49               51:59.9     52:12.0     16:46/M
    164    Carmen Olmedo                     Ferndale  WA          295    71   F       3 70-79               51:55.8     52:20.5     16:45/M
    165    Sarah Thacker                     Oak Harbor  WA        323    31   F      23 30-39               53:47.3     54:11.1     17:21/M
    166    Rachelle Dillaman                                       362    43   F      20 40-49               53:44.4     54:16.4     17:20/M
    167    Kim Lake                          Sedro-Woolley  WA     282    39   F      24 30-39               54:47.9     55:16.8     17:40/M
    168    Larsson Thomas                    Mount Vernon  WA      326    10   M      16  1-14               55:06.0     55:23.7     17:46/M
    169    Robert Jacobsen                   Mount Vernon  WA      273    56   M      12 50-59               55:06.5     55:23.9     17:46/M
    170    Thiet Le                          Bothell  WA           285    81   M       2 80-99               58:15.2     58:41.1     18:47/M
    171    JIM MAGANA                        MAPLE VALLEY  WA      363    56   M      13 50-59               58:22.7     58:53.5     18:50/M
    172    Kam Chang                         Bothell  WA           243    73   F       4 70-79             1:00:39.2   1:01:09.1     19:34/M
    173    Brenn Sugatan                     Oak Harbor  WA        317     9   M      17  1-14             1:01:37.0   1:02:07.6     19:53/M
    174    Bonnie Sugatan                    Oak Harbor  WA        316    43   F      21 40-49             1:01:41.4   1:02:11.6     19:54/M
    175    Jean Yee                          Edmonds  WA           342    64   F       9 60-69             1:04:01.6   1:04:01.6     20:39/M
    176    Kris Staffenhagen                 Everett  WA           315    61   F      10 60-69             1:07:57.2   1:08:32.7     21:55/M