614 Tesoro March Point 2014

5K

Age Group Results

June 28, 2014


Results By Skagit Runners Skagit Runners


Men: 0- 0 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79

Top

Female Under 15

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    KRISTEN GARCIA                    SEDRO-WOOLLEY  WA     401   14        4        18:48.2     18:48.8      6:04/M
       2    QUINCY GALE                       BELLINGHAM  WA        400   14       16        21:51.4     21:52.5      7:03/M
       3    Sophia Riccardi                   ANACORTES  WA         433   14       20        22:13.8     22:15.7      7:10/M
       4    Andie Kolasinski                  Issaquah  WA          276   14       24        23:32.7     23:34.3      7:35/M
       5    Mary J Andrews                    Arlington  WA         221   14       46        26:47.8     26:49.2      8:38/M
       6    BREANN MORGENTHALER               ANACORTES  WA         424    9       47        26:52.9     27:09.1      8:40/M
       7    CHLOE CRESS                       MOUNT VERNON  WA      371   14       50        27:31.9     27:32.6      8:53/M
       8    RAFKA DAOU                        ANACORTES  WA         355   13       62        28:47.1     28:48.8      9:17/M
       9    CAMRYN KERR                       ANACORTES  WA         402    9       91        32:00.1     32:16.3     10:19/M
      10    SYDNEY BAUCH                      ANACORTES  WA         412   10       98        32:19.7     32:38.7     10:25/M
      11    KAYA FOUNTAIN                     ANACORTES  WA         409    8      132        38:42.2     39:01.5     12:29/M
      12    REESE MORGENTHALER                ANACORTES  WA         423    7      144        40:47.2     41:04.2     13:09/M
      13    Alivia Thomas                     Mount Vernon  WA      324    9      148        41:58.0     42:14.5     13:32/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Chahala Handy                     Burlington  WA        260   19       42        25:54.6     25:58.2      8:21/M
       2    Macie Heidecker                   Anacortes  WA         269   16      157        48:49.8     48:59.0     15:45/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Dana Hendry                       Lake Stevens  WA      271   25       34        25:11.5     25:15.6      8:07/M
       2    LORETTE BECK                      RENTON  WA            413   28       48        27:01.1     27:11.9      8:43/M
       3    LEIGH NEWMAN-BELL                   WA                  436   29       51        27:27.6     27:49.8      8:51/M
       4    AUTUMN OLE                        ANACORTES  WA         360   29       64        29:04.4     29:07.9      9:23/M
       5    Lindsy Swing                      Mount Vernon  WA      320   26       77        29:47.8     29:59.7      9:36/M
       6    LISA MURPHY                       bothell  WA           366   21      100        32:42.0     32:54.3     10:33/M
       7    Courtney Wienckowski              Oak Harbor  WA        333   26      116        34:51.7     35:06.0     11:15/M
       8    Crystal Rowe                      Oak Harbor  WA        306   27      117        34:55.5     35:09.4     11:16/M
       9    Catherine Foster                  Mount Vernon  WA      253   23      150        43:16.5     43:39.2     13:57/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Annalisa Krystof                  Mount Vernon  WA      278   36        9        20:38.7     20:41.0      6:39/M
       2    Holly Wakefield                   Mercer Island  WA     330   31       26        23:49.8     23:59.0      7:41/M
       3    Laurel Bryant                     Anacortes  WA         235   32       32        24:31.4     24:38.8      7:55/M
       4    Elisa Smith                       Mercer Island  WA     312   33       38        25:13.3     25:22.9      8:08/M
       5    Koreena Haynes                    Mount Vernon  WA      268   33       53        27:56.9     28:04.2      9:01/M
       6    Kristy Gaines                     Sedro-Woolley  WA     256   34       66        29:07.5     29:11.0      9:24/M
       7    Marcie Beltran                    Stanwood  WA          228   35       67        29:03.5     29:21.6      9:22/M
       8    BILLIE JO HAMILTON                BURLINGTON  WA        422   36       76        29:52.5     29:58.4      9:38/M
       9    Laura Boyer                       Oak Harbor  WA        232   32       85        31:21.7     31:31.8     10:07/M
      10    WHITNEY GOMES                     MOUNT VERNON  WA      418   31       87        31:29.8     31:35.9     10:09/M
      11    Lisa White                        Clear Lake  WA        331   36      102        32:41.7     32:57.3     10:33/M
      12    Darcy Olsen                       Mount Vernon  WA      296   39      105        32:58.8     33:09.4     10:38/M
      13    Ami McMoran                       Burlington  WA        290   33      106        33:05.9     33:15.7     10:40/M
      14    Kelsey Swapp                      Anacortes  WA         318   34      111        33:59.2     34:08.1     10:58/M
      15    Amy Smart                         Renton  WA            311   33      121        36:00.0     36:11.2     11:37/M
      16    Richelle Wilkinson                Renton  WA            336   37      122        35:59.6     36:11.5     11:36/M
      17    LAURIE SMITH                      ANACORTES  WA         365   32      124        35:44.5     36:18.2     11:32/M
      18    ERICA COULTER                     MOUNT VERNON  WA      429   33      130        37:51.0     38:23.0     12:13/M
      19    KRISTA MORGENTHALER               ANACORTES  WA         425   33      135        38:59.8     39:16.8     12:35/M
      20    STACY ADAM                        ANACORTES  WA         420   37      138        40:24.2     40:35.7     13:02/M
      21    AMANDA GANNON                     ANACORTES  WA         367   30      153        43:07.9     43:41.4     13:55/M
      22    Natasha Wilde                     Bellingham  WA        335   37      160        49:25.8     49:49.8     15:56/M
      23    Sarah Thacker                     Oak Harbor  WA        323   31      165        53:47.3     54:11.1     17:21/M
      24    Kim Lake                          Sedro-Woolley  WA     282   39      167        54:47.9     55:16.8     17:40/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Johanna Harvey                    Ferndale  WA          266   42       25        23:48.4     23:51.9      7:41/M
       2    Terri Gray                        Lake Stevens  WA      257   45       27        23:57.0     24:01.1      7:44/M
       3    Melissa Talbot                    Bellingham  WA        322   45       29        24:01.3     24:04.8      7:45/M
       4    PATTIE ROSSON                     ANACORTES  WA         358   48       33        24:50.2     24:58.7      8:01/M
       5    TAWNYA BREWER                     BURLINGTON  WA        398   45       37        25:12.2     25:19.4      8:08/M
       6    Naomi Williams                    La Conner  WA         339   43       55        27:59.6     28:07.8      9:02/M
       7    Becca Harkavy                     Camano Island  WA     265   42       58        28:11.4     28:19.0      9:05/M
       8    Joy Backman                       Anacortes  WA         223   48       82        31:03.3     31:12.4     10:01/M
       9    Denise Buys                       Coupeville  WA        236   40       83        31:00.7     31:16.7     10:00/M
      10    Maija Sorensen                    Anacortes  WA         314   46       84        31:11.6     31:21.1     10:04/M
      11    Pam Miller                        Granite Falls  WA     291   46       88        31:37.9     31:43.5     10:12/M
      12    Cami Ostman                       Bellingham  WA        297   47       93        32:02.4     32:17.1     10:20/M
      13    Julie Bell                        Everett  WA           226   41       99        32:31.9     32:47.7     10:29/M
      14    Susan Bowser                      Sedro-Woolley  WA     230   44      110        33:45.2     34:08.1     10:53/M
      15    TRACY BERG                        MOUNT VERNON  WA      416   44      114        34:17.6     34:26.4     11:04/M
      16    Mary Jo Sanders                   Burlington  WA        307   44      127        36:51.4     37:10.2     11:53/M
      17    Kristin Fountain                  Anacortes  WA         254   42      134        38:56.7     39:16.2     12:34/M
      18    Victoria Greguski                 Ferndale  WA          258   49      143        40:39.2     41:04.2     13:07/M
      19    LESLIE PASZKOWSKI                 ANACORTES  WA         370   40      155        45:25.2     45:33.0     14:39/M
      20    Rachelle Dillaman                                       362   43      166        53:44.4     54:16.4     17:20/M
      21    Bonnie Sugatan                    Oak Harbor  WA        316   43      174      1:01:41.4   1:02:11.6     19:54/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    CATHERINE DAVIS                   camano island  WA     434   56       39        25:36.0     25:42.8      8:15/M
       2    Sarah Hammock                     Stanwood  WA          259   50       43        25:51.2     26:06.1      8:20/M
       3    Dawn Dietrich                     Bellingham  WA        248   53       56        28:13.0     28:15.3      9:06/M
       4    Kim Delker                        Arlington  WA         245   54       61        28:36.1     28:41.7      9:14/M
       5    Karen Kean                        Blaine  WA            274   52       68        29:08.6     29:23.1      9:24/M
       6    JACKIE SHORTHOUSE                 OAK HARBOR  WA        350   59      108        33:45.1     34:05.1     10:53/M
       7    Meg Corpolongo                    Burlington  WA        244   59      113        34:11.4     34:16.1     11:02/M
       8    SHERN SNDEK                       BELLINGHAM  WA        404   50      115        34:40.0     34:48.7     11:11/M
       9    Laurel Wichmann                   Chilliwack  BC        332   56      120        35:36.7     35:55.4     11:29/M
      10    Carol Denning                     Mount Vernon  WA      246   55      136        39:39.7     39:41.3     12:47/M
      11    DEBORAH PEDERSEN                  HAMILTON  WA          410   53      156        45:43.6     45:54.3     14:45/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Maggie Hurtig                     Burlington  WA        272   62      104        32:59.0     33:09.4     10:38/M
       2    Huong Phan                        Bothell  WA           299   61      118        34:56.1     35:20.8     11:16/M
       3    Nancy Larsen                      Federal Way  WA       284   66      125        35:58.9     36:20.4     11:36/M
       4    Jeannie Driskill                  Sedro-Woolley  WA     250   62      140        40:21.7     40:43.1     13:01/M
       5    PAM SMITH                         AUBURN  WA            408   60      141        40:44.1     40:55.9     13:08/M
       6    Linda Cameron                     Anacortes  WA         239   66      147        41:45.6     42:04.8     13:28/M
       7    Sue Simonseth                     Mount Vernon  WA      310   65      149        43:04.8     43:13.8     13:54/M
       8    Linda Youngs                      Coupeville  WA        347   64      161        50:16.8     50:40.6     16:13/M
       9    Jean Yee                          Edmonds  WA           342   64      175      1:04:01.6   1:04:01.6     20:39/M
      10    Kris Staffenhagen                 Everett  WA           315   61      176      1:07:57.2   1:08:32.7     21:55/M
Top

Female 70 to 79

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Betty Dietrich                    Gig Harbor  WA        247   71      154        43:44.0     44:05.8     14:06/M
       2    Linda Rinker                      Lynnwood  WA          305   71      159        49:05.0     49:34.6     15:50/M
       3    Carmen Olmedo                     Ferndale  WA          295   71      164        51:55.8     52:20.5     16:45/M
       4    Kam Chang                         Bothell  WA           243   73      172      1:00:39.2   1:01:09.1     19:34/M
Top

Male 0 and under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Unknown Partic. 375                                     375            80        30:13.2     30:35.0      9:45/M
       2    Unknown Partic. 374                                     374           126        36:28.0     36:50.0     11:46/M
       3    Unknown Partic. 438                                     438           151        43:07.9     43:40.5     13:55/M
       4    Unknown Partic. 439                                     439           152        43:08.3     43:40.6     13:55/M
Top

Male Under 15

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Dawson G Andrews                  Arlington  WA         220   14        6        20:08.7     20:09.4      6:30/M
       2    BEN PEDEN                         SEDRO-WOOLLEY  WA     403   14       19        21:57.4     21:59.7      7:05/M
       3    BROCK BREWER                        WA                  437   14       23        23:17.7     23:24.5      7:31/M
       4    REX LARSON                        ANACORTES  WA         414    8       31        24:21.0     24:26.9      7:51/M
       5    BODE BREWER                       BURLINGTON  WA        399   11       35        25:10.7     25:17.6      8:07/M
       6    GUNNAR PEDERSEN                   Hamilton  WA          411   13       41        25:43.5     25:51.1      8:18/M
       7    ALEK MILLER                       ANACORTES  WA         407   11       57        28:14.6     28:16.9      9:06/M
       8    Sammy Williams                    La Conner  WA         340    8       59        28:20.5     28:28.4      9:08/M
       9    Ian Fisher                        Everett  WA           252   10       63        28:40.3     28:55.7      9:15/M
      10    Ryan Bell                         Everett  WA           227   10       71        29:25.1     29:40.6      9:29/M
      11    Thomas Buys                       Coupeville  WA        238   10       73        29:31.5     29:47.0      9:31/M
      12    NATHANIEL WILKINSON               RENTON  WA            428   10       78        29:52.9     30:04.8      9:38/M
      13    ETHAN MILLER                      ANACORTES  WA         406    9       96        32:24.9     32:26.5     10:27/M
      14    Jiaxing Brisbois                  Sammamish  WA         234    8      128        37:03.6     37:36.8     11:57/M
      15    MAGUIRE COULTER                   MOUNT VERNON  WA      430    7      129        37:50.0     38:22.1     12:12/M
      16    Larsson Thomas                    Mount Vernon  WA      326   10      168        55:06.0     55:23.7     17:46/M
      17    Brenn Sugatan                     Oak Harbor  WA        317    9      173      1:01:37.0   1:02:07.6     19:53/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Alexander Mitchell                Mount Vernon  WA      292   18        1        16:13.3     16:13.9      5:14/M
       2    TREVOR DERIE                      ANACORTES  WA         357   17        2        18:35.4     18:37.3      6:00/M
       3    Jared Hanson                      Anacortes  WA         261   17       11        20:56.3     20:59.9      6:45/M
       4    KIRK GARRISON                       WA                  364   17       21        22:35.2     22:36.5      7:17/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    John Krystof                      Mount Vernon  WA      279   28        3        18:41.9     18:44.1      6:02/M
       2    ANDREW PALMBY                     BELLINGHAM  WA        353   27       49        27:04.1     27:20.8      8:44/M
       3    Travis Swing                      Mount Vernon  WA      321   27       54        27:52.2     28:04.7      8:59/M
       4    FRANK SOSA                        MOUNT VERNON  WA      368   24      101        32:42.6     32:54.7     10:33/M
       5    Hillary Young                     Ferndale  WA          344   23      142        40:38.7     41:03.8     13:06/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Ian Haynes                        Mount Vernon  WA      267   37       12        21:28.0     21:36.2      6:55/M
       2    Chris Wilde                       Bellingham  WA        334   39       36        25:05.6     25:18.0      8:05/M
       3    Michael Rauwolf                   Anacortes  WA         301   32       44        26:03.4     26:12.1      8:24/M
       4    BYRON YATES                       OAK HARBOR  WA        348   37       75        29:40.0     29:56.1      9:34/M
       5    JOHN VAN DE GRIFT                 BLAINE  WA            356   32       90        31:57.0     32:13.6     10:18/M
       6    KEVIN KERR                        ANACORTES  WA         361   37       94        32:00.4     32:17.2     10:19/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Eric Bell                         Everett  WA           225   43        5        18:53.5     18:55.4      6:05/M
       2    MICHAEL ROSE                      ANACORTES  WA         417   45        7        20:11.1     20:13.7      6:31/M
       3    Kurtis McCloud                    Seattle  WA           287   45       10        20:52.0     20:56.2      6:44/M
       4    Steve Duncan                      Mount Vernon  WA      251   44       13        21:41.9     21:44.0      7:00/M
       5    Paul Shuckerow                    Camano Island  WA     309   42       22        22:58.2     23:06.3      7:25/M
       6    Jonathan Hanson                   Anacortes  WA         262   49       30        24:11.9     24:17.8      7:48/M
       7    STEVE GARCIA                      SEDRO-WOOLLEY  WA     351   47       65        28:54.6     29:10.1      9:19/M
       8    Shannon Buys                      Coupeville  WA        237   42       72        29:31.4     29:46.9      9:31/M
       9    David Barret                                            372   48       81        30:11.6     30:45.4      9:44/M
      10    Chad Boyer                        Oak Harbor  WA        231   43       86        31:22.3     31:32.2     10:07/M
      11    JEFF MILLER                       ANACORTES  WA         354   41       97        32:25.7     32:27.6     10:27/M
      12    BRETT BERG                        MOUNT VERNON  WA      415   47      107        33:42.9     33:52.6     10:52/M
      13    Patrick Swapp                     Anacortes  WA         319   42      109        33:57.8     34:06.6     10:57/M
      14    ERIC ADAM                         ANACORTES  WA         421   40      119        35:33.8     35:45.3     11:28/M
      15    John Mathis                       Anacortes  WA         286   49      123        36:02.4     36:15.8     11:37/M
      16    Dan Ceaser                        Oak Harbor  WA        241   40      133        38:43.0     39:01.7     12:29/M
      17    WIL PASZKOWSKI                    ANACORTES  WA         369   47      162        51:45.6     51:53.0     16:42/M
      18    Jon Richardson                    Mount Vernon  WA      304   49      163        51:59.9     52:12.0     16:46/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    David Mitchell                    Mount Vernon  WA      293   52        8        20:22.6     20:23.6      6:34/M
       2    STEVE PESCHEK                     BELLINGHAM  WA        419   52       14        21:50.4     21:52.0      7:03/M
       3    Pat Rawlins                       Mount Vernon  WA      302   50       18        21:53.9     21:55.1      7:04/M
       4    RANDY DAVIS                       camano island  WA     435   56       40        25:37.6     25:44.3      8:16/M
       5    Carl Williams                     La Conner  WA         337   54       45        26:41.0     26:48.6      8:36/M
       6    Edward Kolasinski                 Issaquah  WA          277   58       70        29:29.7     29:32.6      9:31/M
       7    Ed Peacock                        Lynden  WA            298   53       74        29:40.0     29:53.0      9:34/M
       8    TOM SHORTHOUSE                    OAK HARBOR  WA        349   56       92        31:57.2     32:16.8     10:18/M
       9    Mark Kurtovich                    Oak Harbor  WA        280   50      131        38:04.6     38:36.2     12:17/M
      10    Darlys Thomas                     Mount Vernon  WA      325   53      146        41:38.8     41:55.8     13:26/M
      11    Sherri Tibbles                    Anacortes  WA         328   59      158        48:49.9     48:59.1     15:45/M
      12    Robert Jacobsen                   Mount Vernon  WA      273   56      169        55:06.5     55:23.9     17:46/M
      13    JIM MAGANA                        MAPLE VALLEY  WA      363   56      171        58:22.7     58:53.5     18:50/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    RON CHEW                          Seattle  WA           405   61       15        21:49.7     21:52.4      7:02/M
       2    WILLIAM WATERS                    BOTHELL  WA           431   64       17        21:51.7     21:54.5      7:03/M
       3    Mark Tibbles                      Anacortes  WA         327   61       28        23:55.2     24:04.6      7:43/M
       4    Todd Knapp                        Granite Falls  WA     275   60       52        27:50.2     27:55.9      8:59/M
       5    Gary Youngs                       Coupeville  WA        346   62       69        29:27.9     29:31.2      9:30/M
       6    DAVID ERICKSON                    BELLINGHAM  WA        359   68       89        31:54.6     32:03.0     10:17/M
       7    Long Tran                         Bothell  WA           329   65       95        32:05.0     32:19.0     10:21/M
Top

Male 70 to 79

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Dallas Wylie                      Mount Vernon  WA      341   76       60        28:13.0     28:33.8      9:06/M
       2    Larry Larsen                      Federal Way  WA       283   74      103        32:57.4     33:04.0     10:38/M
       3    Richard Redmond                   Anacortes  WA         303   74      112        33:52.1     34:12.7     10:55/M
       4    Myron Phillips                    Edmonds  WA           300   78      137        39:44.3     40:06.1     12:49/M
       5    Ron Cameron                       Anacortes  WA         240   72      139        40:23.8     40:43.0     13:02/M
       6    William Arnett                    Mount Vernon  WA      222   78      145        41:07.0     41:26.5     13:16/M
Top

Male 80 and over

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jerry Dietrich                    Gig Harbor  WA        249   80       79        30:11.1     30:17.6      9:44/M
       2    Thiet Le                          Bothell  WA           285   81      170        58:15.2     58:41.1     18:47/M