Skagit Valley Tulip Run

Age Group Results

April 05, 2014


Results By Skagit Runners Skagit Runners


Men: 0- 8 9-10 11-13 14-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79 80-99
Women: 0- 8 9-10 11-13 14-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79 80-99

2 Mile

Top

Male 8 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tadhg Brown La Conner WA 541 8 43 18:29.9 9:15/M
2 Casey Sapp 764 6 51 19:12.4 9:36/M
3 Aaron Ubben Arlington WA 818 6 88 21:12.2 10:36/M
4 Weston Moore Bothell WA 703 5 149 24:48.6 12:24/M
5 Alex Ulland ISSAQUAH WA 822 2 250 37:31.7 18:46/M
Top

Male 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Remington Jacobson Mount Vernon WA 650 9 116 22:57.1 11:29/M
2 Sean Cowan 572 10 156 25:16.8 12:38/M
3 Jason Ubben Arlington WA 819 9 172 26:36.7 13:18/M
4 Max Drews La Conner WA 590 9 206 32:45.4 16:23/M
5 David Schweigert Burlington WA 771 10 222 34:51.0 17:26/M
Top

Male 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 spencer Otis Seattle WA 719 13 8 13:26.0 6:43/M
2 Gunnar Pedersen Hamilton WA 725 12 11 14:32.6 7:16/M
3 Landon Sturdevant Ferndale WA 805 11 17 14:53.2 7:27/M
4 Ben Fountain Anacortes WA 599 11 27 16:30.6 8:15/M
5 Gavin Cook Mount Vernon WA 564 13 73 20:20.5 10:10/M
6 Joshua Soneda 790 12 146 24:20.9 12:10/M
7 pierson nordmark anacortes WA 712 12 168 26:09.5 13:05/M
8 Julian Armstrong Bow WA 511 12 179 27:26.1 13:43/M
9 Luke Caulkett Burlington WA 551 12 217 33:55.8 16:58/M
Top

Male 14 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Selvig La Conner WA 777 16 18 14:56.7 7:28/M
2 Zack Decker 576 14 125 23:13.3 11:37/M
Top

Male 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tristan Cook Mount Vernon WA 566 17 20 15:37.5 7:49/M
2 Hector Ruiz Marysville WA 760 19 283 49:04.3 24:32/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Valley Astatula FL 826 24 15 14:49.2 7:25/M
2 Derek Stauffer Mount Vernon WA 794 21 162 25:44.4 12:52/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jonathan Ubben Everett WA 820 28 2 12:12.7 6:06/M
2 bethany loya oak harbor WA 678 26 36 17:49.4 8:55/M
3 Casey Muhlhauser Burlington WA 708 26 54 19:21.2 9:41/M
4 JJ Vervaart Burlington WA 828 29 65 19:43.2 9:52/M
5 Raymond Hartmann Burlington WA 630 27 83 20:44.9 10:22/M
6 Jaime Soto Toppenish WA 792 27 107 22:24.3 11:12/M
7 Chris Barnes Mount Vernon WA 521 28 175 27:07.9 13:34/M
8 Bryan Pascual 723 28 182 27:51.2 13:56/M
9 alanna peterson seattle WA 727 26 208 32:55.6 16:28/M
10 Erick Lobos Mountlake Terrace WA 676 27 231 35:05.0 17:33/M
11 James Stewart Mount Vernon WA 798 27 280 43:33.6 21:47/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 stephen whitten oak harbor WA 835 32 26 16:20.5 8:10/M
2 Peter Boyd Sedro Woolley WA 533 33 46 19:03.7 9:32/M
3 Mic Chehade Mount Vernon WA 560 32 52 19:15.9 9:38/M
4 Brent Frisbee Sedro- Woolley WA 605 30 62 19:37.0 9:49/M
5 Tucker Alexander Oak Harbor WA 504 31 85 20:55.8 10:28/M
6 Jordan Helms Mount Vernon WA 633 30 137 23:45.7 11:53/M
7 James Russo Bellingham WA 761 34 155 25:04.5 12:32/M
8 Bryce Nyblod 713 34 244 36:46.1 18:23/M
9 Justin Ulland ISSAQUAH WA 824 34 251 37:31.8 18:46/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeremy Sapp 765 37 50 19:11.4 9:36/M
2 Spencer Mugleston 707 39 79 20:35.7 10:18/M
3 John Hilburn Anacortes WA 637 36 103 22:21.2 11:11/M
4 David Schutte Sedro Woolley WA 769 35 152 24:56.5 12:28/M
5 Travis Johns 977 36 194 30:46.6 15:23/M
6 Kyle Anderson Bellingham WA 506 35 247 37:06.7 18:33/M
7 Matthew Desvoigne Sedro Woolley WA 583 39 281 44:22.4 22:11/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Fountain Anacortes WA 598 40 9 14:04.8 7:02/M
2 Michael Smith Sedro Woolley WA 786 44 10 14:31.4 7:16/M
3 Mark Selvig La Conner WA 778 44 14 14:43.1 7:22/M
4 David Brown La Conner WA 539 44 82 20:39.5 10:20/M
5 Shane Tenbrink 809 44 113 22:44.5 11:22/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Terry Carlson Lynden WA 547 46 21 15:45.0 7:53/M
2 John Densmore 580 49 30 17:04.8 8:32/M
3 John Oneil 717 49 37 17:59.3 9:00/M
4 Brett Berg Mount Vernon WA 525 46 109 22:24.9 11:12/M
5 John Mathis 688 49 164 25:47.0 12:54/M
6 Emerson nordmark anacortes WA 711 47 170 26:10.2 13:05/M
7 Eric Stewart Lake Stevens WA 797 49 212 33:31.7 16:46/M
8 Oscar Martinez Selah WA 687 49 230 35:03.8 17:32/M
9 William Paszkowski 753 47 236 35:32.9 17:46/M
10 Daryl Hammerschmidt Mount Vernon WA 626 45 245 36:46.4 18:23/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Raymond Rees Fountain Hills AZ 754 54 39 18:04.7 9:02/M
2 John Cline 561 50 57 19:27.0 9:44/M
3 Brock Stiles Sedro-Woolley WA 801 53 93 21:36.4 10:48/M
4 David Stubben 804 51 131 23:26.6 11:43/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ed Sullivan Bellingham WA 807 56 7 13:08.5 6:34/M
2 John Benish Sedro Woolley WA 524 58 16 14:52.2 7:26/M
3 James Catino mount vernon WA 550 55 42 18:27.3 9:14/M
4 John L. Belatti Fountain Hills AZ 523 55 63 19:37.7 9:49/M
5 Roger Ludington Everett WA 680 57 75 20:26.4 10:13/M
6 Rob Jacobson Mount Vernon WA 651 56 219 34:05.6 17:03/M
7 Chris Reuter Seattle WA 755 58 265 39:11.5 19:36/M
8 Brian Stiles Sedro Woolley WA 800 58 282 44:25.6 22:13/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gary Grimnes Anacortes WA 621 62 110 22:27.7 11:14/M
2 Brian Soneda Burlington WA 789 60 147 24:21.1 12:11/M
3 kris staffenhagen everett WA 793 61 274 41:02.4 20:31/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leo Huerta Mount Vernon WA 644 67 29 16:53.9 8:27/M
2 Paul Ladniak 663 68 31 17:08.9 8:34/M
3 David Erickson Bellingham WA 593 68 104 22:21.4 11:11/M
4 Ronald Costello Burlington WA 568 69 200 31:49.3 15:55/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Larry Larsen Federal Way WA 667 74 138 23:45.8 11:53/M
2 Bill Arnett Mount Vernon WA 513 78 157 25:24.3 12:42/M
3 John Baker Bellingham WA 517 73 185 28:13.1 14:07/M
4 Ed Gaylard Friday Harbor WA 609 70 197 31:27.4 15:44/M
5 David Dollarhide Stanwood 586 78 203 32:23.7 16:12/M
6 Graeme Blake 527 75 205 32:32.9 16:16/M
7 bill france Everett WA 602 72 214 33:33.8 16:47/M
Top

Male 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roar Irgens Mount Vernon WA 646 83 87 21:06.1 10:33/M
Top

Female 8 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kaitlyn Moore Bothell WA 702 8 44 18:34.4 9:17/M
2 Cassandra Mugleston 706 8 59 19:31.3 9:46/M
3 Laurel Sturdevant Ferndale WA 806 8 64 19:39.3 9:50/M
4 Kaya Fountain Anacortes WA 600 8 111 22:36.3 11:18/M
5 Allison Geibig OAK HARBOR WA 610 6 114 22:50.8 11:25/M
6 Darla Pitkanen Surrey BC 748 8 119 23:02.2 11:31/M
7 Rory Anderson 509 7 134 23:41.4 11:51/M
8 Aurora Pilalis Burlington WA 744 5 158 25:24.4 12:42/M
9 Larua Jones 657 7 160 25:28.9 12:44/M
10 Eve Cowan WA 570 7 190 29:16.9 14:38/M
11 Eleanor Drews La Conner WA 588 8 198 31:41.9 15:51/M
12 Alexis Boyd Sedro Woolley WA 531 6 210 33:03.7 16:32/M
13 Erica Schweigert Burlington WA 772 6 218 33:56.7 16:58/M
14 Isabel Ulland ISSAQUAH WA 823 4 234 35:12.7 17:36/M
15 Sue White 834 0 241 36:18.4 18:09/M
16 Max Anderson 507 3 249 37:15.7 18:38/M
17 Alivia Thomas Mount Vernon WA 810 8 257 38:20.7 19:10/M
Top

Female 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stella Otis 720 10 22 15:52.4 7:56/M
2 Natalie Jones Mount Vernon WA 658 10 32 17:09.0 8:35/M
3 Kaitlyn Cook 565 9 78 20:31.8 10:16/M
4 Feile Brown La Conner WA 540 9 81 20:38.3 10:19/M
5 Katie Miller Mount Vernon WA 697 10 89 21:13.4 10:37/M
6 Alana Shearer 780 9 100 22:16.4 11:08/M
7 Natalie Boyd Sedro Woolley WA 532 10 191 29:27.1 14:44/M
Top

Female 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emmie Sullivan Bellingham WA 808 12 4 12:36.8 6:18/M
2 Tessa Smith Sedro Woolley WA 788 12 33 17:22.6 8:41/M
3 Hannah Densmore 579 13 41 18:13.7 9:07/M
4 Abby Cowan Mount Vernon WA 569 12 58 19:27.7 9:44/M
5 Niah Pilalis Burlington WA 746 11 66 19:48.9 9:54/M
6 Emily McCulloch Seattle WA 694 12 72 20:13.6 10:07/M
7 Lauren Cline 562 13 76 20:27.4 10:14/M
8 Grace Selvig La Conner WA 775 12 141 24:05.7 12:03/M
9 Renad Alsilimy Burlington WA 505 12 176 27:10.8 13:35/M
10 Zoie Lumsden Stanwood WA 675 11 238 35:51.5 17:56/M
11 Laura Young SHORELINE WA 840 11 286 51:30.8 25:45/M
Top

Female 14 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristen Garcia Sedro Woolley WA 606 14 1 11:53.4 5:57/M
2 Petra Armstrong Bow WA 512 15 3 12:15.8 6:08/M
3 Sienna Smith Sedro Woolley WA 787 14 13 14:37.0 7:19/M
4 Mary Andrews Arlington WA 510 14 24 16:08.6 8:04/M
5 Jillian Carlson Lynden WA 546 15 28 16:39.6 8:20/M
6 Jasmine Montes SEDROWOOLLEY WA 699 15 34 17:32.4 8:46/M
7 Miranda Carr 548 16 35 17:37.5 8:49/M
8 Gabrielle Martinez Selah WA 685 15 224 34:53.2 17:27/M
9 Ashley Koeffler Anacortes WA 660 16 268 39:26.3 19:43/M
Top

Female 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lainey Lesh Everson WA 671 17 5 12:54.0 6:27/M
2 Madeline Wing 837 19 6 13:01.6 6:31/M
3 Madie Holz Bellingham WA 642 17 12 14:33.7 7:17/M
4 Elizabeth Paszkowski 751 17 97 22:09.5 11:05/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Connie Grimnes Anacortes WA 620 22 47 19:04.7 9:32/M
2 Caitlyn Ohlsen Burlington WA 715 23 53 19:21.1 9:41/M
3 Kayley Freshman-Caffrey Los Angeles CA 604 21 92 21:31.9 10:46/M
4 Hillary Young Ferndale WA 839 23 144 24:17.9 12:09/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katie Sinnema Carnation WA 784 28 48 19:05.1 9:33/M
2 Genevieve Bryant Seattle WA 542 27 60 19:31.8 9:46/M
3 Courteney Badarni Bothell WA 516 26 61 19:33.9 9:47/M
4 Erin Garvie Edmonds WA 607 27 71 20:09.9 10:05/M
5 Shannon Alexander Oak Harbor WA 503 27 96 21:56.0 10:58/M
6 Tirza Villaluz mt vernon WASHINGTON 831 25 101 22:18.8 11:09/M
7 Michelle Matson 689 27 126 23:13.5 11:37/M
8 Julissa Helms Mount Vernon WA 634 29 135 23:44.7 11:52/M
9 Sarah Rodriguez Sedro Woolley WA 756 27 139 23:50.3 11:55/M
10 Melissa Hartmann Burlington WA 629 28 178 27:21.9 13:41/M
11 Carly Kummerlowe Seattle WA 662 26 209 32:55.8 16:28/M
12 Genavieve Lobos Mountlake Terrace WA 677 26 232 35:05.7 17:33/M
13 Emily Stewart Mount Vernon WA 796 25 279 43:32.7 21:46/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenny Bergsma Mount Vernon WA 526 31 80 20:36.9 10:18/M
2 Laura Hill Seattle WA 638 30 98 22:11.7 11:06/M
3 anne-claire lales BELLINGHAM WA 664 32 106 22:23.9 11:12/M
4 Julieanna Hansen 628 32 123 23:10.9 11:35/M
5 Holly Moore Bothell WA 701 33 150 24:50.9 12:25/M
6 Julie Schutte Sedro Woolley WA 770 31 153 24:57.9 12:29/M
7 Sharon Russo Bellingham WA 762 34 154 25:03.6 12:32/M
8 Sarah Jones Arlington WA 178 33 171 26:36.3 13:18/M
9 serena selstead Everett WA 774 34 180 27:35.8 13:48/M
10 Mary Davis Renton WA 575 34 183 27:58.3 13:59/M
11 Stephanie Boyd Sedro Woolley WA 534 32 211 33:04.8 16:32/M
12 Beverly Fitchenberg 595 32 228 34:59.2 17:30/M
13 Sarah Jewett 652 31 237 35:50.8 17:55/M
14 Courtney Nyblod 714 34 246 36:56.5 18:28/M
15 Ashley Cunniffe 573 32 263 38:40.8 19:20/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erika Powers Bothell WA 749 37 45 18:45.6 9:23/M
2 Shannon Sapp Mount Vernon WA 766 35 49 19:10.3 9:35/M
3 Valerie Mccormack SEDROWOOLLEY WA 690 36 68 19:58.9 9:59/M
4 Caroline Hilburn Anacortes WA 636 38 102 22:19.6 11:10/M
5 Delita Pardue Bellingham WA 721 37 105 22:23.5 11:12/M
6 Stephanie Vervaart Burlington WA 829 35 117 22:57.9 11:29/M
7 Christina Pitkanen Surrey BC 747 36 118 23:02.2 11:31/M
8 Regina Jacobson Mount Vernon WA 649 38 120 23:06.1 11:33/M
9 Nancy Brannon oak harbor AL 535 36 128 23:23.4 11:42/M
10 Annie Schulberg Clear lake WA 768 36 148 24:39.2 12:20/M
11 MariLynn Pilalis Burlington WA 745 36 159 25:25.3 12:43/M
12 Beth Jones Mount Vernon WA 655 38 161 25:29.0 12:45/M
13 Amy Miller Mount Vernon WA 695 39 163 25:44.6 12:52/M
14 Jennifer Boon Mount Vernon WA 529 36 215 33:41.6 16:51/M
15 Diana Carter Mount Vernon WA 549 35 216 33:46.4 16:53/M
16 Erin Greenwell Woodinville WA 616 37 221 34:40.1 17:20/M
17 Erika Bolser Burlington WA 528 37 227 34:59.0 17:30/M
18 Katy Ulland ISSAQUAH WA 825 35 235 35:13.0 17:37/M
19 Bridget Gravseth Tacoma WA 614 35 240 35:58.5 17:59/M
20 Catherine Burchard Ferndale WA 544 39 243 36:26.6 18:13/M
21 Heather Hammerschmidt Mount Vernon WA 627 38 262 38:40.3 19:20/M
22 evan Iverson Seattle WA 647 37 271 40:19.2 20:10/M
23 Tiffany Johns 867 35 287 55:11.1 27:36/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tamara Straub Sedro Woolley WA 803 43 25 16:16.6 8:08/M
2 Amy OReilly Sedro-Woolley WA 718 42 55 19:22.8 9:41/M
3 ERIKA MILLER BURLINGTON WA 696 41 84 20:46.8 10:23/M
4 Heather Diller Seattle WA 585 43 90 21:26.0 10:43/M
5 carrie kincaid Seattle WA 659 44 91 21:26.1 10:43/M
6 Kari Brickey Marysville WA 537 44 94 21:46.0 10:53/M
7 Tracy Berg Mount Vernon WA 28 44 108 22:24.9 11:12/M
8 Kristin Fountain Anacortes WA 601 42 112 22:43.7 11:22/M
9 Heather Thompson Bow WA 814 44 121 23:06.7 11:33/M
10 Susan Bowser 530 44 122 23:06.8 11:33/M
11 Jill Wood Stanwood WA 838 44 124 23:12.4 11:36/M
12 Veronica Morrin Everett WA 704 43 132 23:39.8 11:50/M
13 Regina Stone Anacortes WA 802 44 133 23:41.4 11:51/M
14 Jennifer Selvig La Conner WA 776 40 145 24:18.7 12:09/M
15 kim liebscher anacortes WA 674 44 169 26:10.0 13:05/M
16 Leslie Paszkowski Anacortes WA 752 40 181 27:47.4 13:54/M
17 Michelle Cowan Mount Vernon WA 571 40 189 29:16.6 14:38/M
18 Linda Deppa Lynnwood WA 582 43 196 31:07.8 15:34/M
19 Laurel Drews La Conner WA 589 41 199 31:43.5 15:52/M
20 Wendy Schweigert Burlington WA 773 42 223 34:52.9 17:26/M
21 Tracie Caulkett Burlington WA 552 42 229 34:59.4 17:30/M
22 Carla Guity Seattle WA 623 44 259 38:27.7 19:14/M
23 Rachelle Dillaman Oak Harbor WA 584 43 264 38:44.7 19:22/M
24 Dahrys Hayes Ferndale WA 632 41 267 39:23.9 19:42/M
25 Stephanie Shannon Lynnwood WA 779 43 285 51:30.8 25:45/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lesley Wing 836 47 56 19:22.8 9:41/M
2 Joy Backman Anacortes WA 515 48 67 19:49.8 9:55/M
3 Maija Sorensen Anacortes WA 791 46 69 20:02.3 10:01/M
4 Karen Denham Bow WA 577 48 95 21:46.2 10:53/M
5 Rhonda Grignac 619 45 99 22:16.1 11:08/M
6 Cindy Geibig OAK HARBOR WA 611 46 130 23:24.9 11:42/M
7 victoria greguski Ferndale WA 618 49 143 24:17.8 12:09/M
8 Debbie Holm 641 49 166 25:52.6 12:56/M
9 Jennifer Lewis Anacortes WA 672 47 193 29:34.2 14:47/M
10 Jill Camp Seattle WA 545 47 204 32:27.8 16:14/M
11 Sabrina Stewart Lake Stevens WA 799 46 213 33:31.9 16:46/M
12 Christina France Everett WA 603 45 261 38:28.4 19:14/M
13 Jennifer Iverson Seattle WA 648 47 270 40:18.0 20:09/M
14 Lucero Trejo Aoki Marysville WA 815 46 284 49:04.4 24:32/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hanuschka Brionez Belllingham WA 538 51 19 15:14.6 7:37/M
2 Cynthia Rogers Everson WA 757 51 23 16:02.1 8:01/M
3 Tracy Peterson Everett WA 742 51 74 20:25.5 10:13/M
4 Jeff Geibig OAK HARBOR WA 612 54 115 22:51.2 11:26/M
5 Mari Densmore 581 50 127 23:20.3 11:40/M
6 Laura Eaton Snohomish WA 591 50 142 24:06.9 12:03/M
7 kimberly Johnson Granite Falls WA 653 51 165 25:51.1 12:56/M
8 Deborah Pedersen Hamilton WA 724 52 177 27:17.3 13:39/M
9 Cheryl Koeffler Anacortes WA 661 50 184 28:06.4 14:03/M
10 Kristi Tyran Bellingham WA 817 53 187 28:22.8 14:11/M
11 Maria Martinez Selah WA 686 50 233 35:08.3 17:34/M
12 Linda Nordgulen Burlington WA 710 52 239 35:56.7 17:58/M
13 Karen Rook Sedro Woolley WA 758 50 252 37:50.9 18:55/M
14 Darlys Thomas Mount Vernon WA 811 53 258 38:26.4 19:13/M
15 Vickie Gassman Everett WA 608 53 260 38:28.4 19:14/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joyce Cole Mount Vernon WA 563 59 38 17:59.4 9:00/M
2 Nancy Hoefer Sedro Woolley WA 639 59 40 18:11.3 9:06/M
3 Dana Perry Mount Vernon WA 726 57 70 20:06.4 10:03/M
4 Judith Bunnell Mount Vernon WA 543 58 129 23:24.4 11:42/M
5 Barby Thompson Arlington WA 813 57 140 24:00.1 12:00/M
6 Carol Denning Mount Vernon WA 578 55 151 24:55.0 12:28/M
7 Kimberly Siemer Marysville WA 781 55 167 26:07.6 13:04/M
8 Mary Mabbott Mount Vernon WA 682 58 192 29:28.3 14:44/M
9 Susan Grimnes Anacortes WA 622 58 202 32:16.3 16:08/M
10 Mary Abbott 501 56 254 37:54.1 18:57/M
11 Lorraine Housler 643 57 255 37:54.6 18:57/M
12 Debbie Graybeal 615 56 256 37:55.8 18:58/M
13 Evelyn Lautenbach 669 56 266 39:21.2 19:41/M
14 Barbara Asseln 514 57 272 40:39.4 20:20/M
15 Jean Markl Seattle WA 684 59 288 56:35.2 28:18/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Margaret Ubben Everett WA 821 63 86 21:00.6 10:30/M
2 Sally Sinnema Carnation WA 785 60 173 26:42.0 13:21/M
3 Jeanette Hoffman Sedro Woolley WA 640 63 195 31:06.3 15:33/M
4 connie hanson Kirkland WA 140 64 201 32:16.1 16:08/M
5 Gayle Brenchley 536 62 242 36:19.2 18:10/M
6 Morrine Anderson 508 61 248 37:13.3 18:37/M
7 Virginia Beaudry 522 61 253 37:52.7 18:56/M
8 Laurie Hawkins Bellingham WA 631 61 275 42:10.5 21:05/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathy VanderLeest Oak Harbor WA 827 65 77 20:29.9 10:15/M
2 Nancy Larsen Federal Way WA 668 66 136 23:45.5 11:53/M
3 Sue Simonseth Mount Vernon WA 782 65 174 26:53.7 13:27/M
4 Lynn Costello Burlington WA 567 68 207 32:50.1 16:25/M
5 Mary Greenwell Eastsound WA 617 68 220 34:40.1 17:20/M
6 Barb Oleson Oak Harbor WA 716 66 225 34:57.4 17:29/M
7 JUDITH CHARLTON BURLINGTON WA 559 68 273 40:39.6 20:20/M
8 Mary Lavandier Stanwood WA 670 69 278 43:23.6 21:42/M
Top

Female 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Geraldine Faessler-Gray Silverton OR 594 71 186 28:17.7 14:09/M
2 Betsy Cave Oak Harbor WA 553 71 226 34:58.0 17:29/M
3 Sharon Minor Bow WA 698 73 269 39:58.9 19:59/M
4 Carol Walton Bellingham WA 832 71 276 42:10.8 21:05/M
5 Ginger Dollarhide Stanwood 587 76 277 42:59.1 21:30/M
Top

Female 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Irgens Mount Vernon WA 645 82 188 29:06.3 14:33/M