Skagit Valley Tulip Run

Age Group Results

April 05, 2014


Results By Skagit Runners Skagit Runners


Men: 9-10 11-13 14-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79 80-99
Women: 9-10 11-13 14-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79

5 Mile

Top

Male 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Joseph Moore Bothell WA 237 10 99 44:49.4 45:00.0 0:10.6 8:58/M
Top

Male 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Dominic Gonzalez Mill Creek WA 124 11 66 40:49.4 40:55.9 0:06.5 8:10/M
2 Austin Rose ANACORTES WA 302 11 114 45:37.5 45:42.9 0:05.3 9:07/M
3 Ashton Toctocan Bellingham WA 358 13 143 47:49.3 47:54.4 0:05.0 9:34/M
Top

Male 14 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 collin Magnusson Bellingham WA 216 16 2 27:27.2 27:27.2 0:00.0 5:29/M
2 Derek Holz Bellingham WA 163 15 10 30:27.7 30:28.0 0:00.3 6:05/M
3 Michael Barene Arlington WA 18 15 11 30:53.3 30:54.4 0:01.1 6:11/M
4 Riley Hawkins-hecock Lynden AL 149 16 13 31:25.5 31:26.0 0:00.5 6:17/M
5 Dawson Andrews Arlington WA 8 14 29 34:35.4 34:35.7 0:00.3 6:55/M
6 Kyler Larsen Burlington WA 197 15 56 39:24.9 39:34.3 0:09.4 7:53/M
7 Tyler Brickey Marysville WA 43 15 71 41:55.6 41:56.3 0:00.7 8:23/M
Top

Male 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Tyler Kamps 180 18 32 34:51.1 35:06.9 0:15.7 6:58/M
2 Kris Wood Stanwood WA 384 17 231 54:34.1 54:53.9 0:19.7 10:55/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Bryce Hoefer 160 24 6 28:29.3 28:31.6 0:02.3 5:42/M
2 Paul Young Ellensburg WA 390 22 8 29:28.2 29:28.8 0:00.5 5:54/M
3 Griffin Nielsen 254 24 15 31:46.6 31:49.0 0:02.3 6:21/M
4 Chris Pierson La Conner WA 283 24 23 33:36.7 33:37.9 0:01.1 6:43/M
5 Morgan Nielsen 255 21 25 34:04.9 34:07.4 0:02.5 6:49/M
6 Matthew Hyde Rochester MN 171 22 47 38:06.2 38:18.7 0:12.4 7:37/M
7 Chris Hanson Seattle WA 139 24 53 39:09.5 39:16.2 0:06.7 7:50/M
8 Jilberto Soto Seattle WA 336 24 64 40:28.1 40:34.1 0:05.9 8:06/M
9 Jason Schonberg Stanwood WA 313 24 118 46:04.7 46:14.1 0:09.3 9:13/M
10 Allejandro Reyes 294 20 176 49:37.5 50:00.8 0:23.2 9:55/M
11 Raul Castro Jr 56 21 184 50:26.7 50:50.5 0:23.8 10:05/M
12 Rigo Castellano mount vernon WA 55 23 198 52:10.0 52:13.4 0:03.4 10:26/M
13 Chase Watson Seattle WA 371 22 245 55:56.6 55:56.6 11:11/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Chris Herron Bellingham WA 156 26 34 35:24.3 35:25.8 0:01.5 7:05/M
2 Vincent allis Leavenworth WA 3 25 61 40:01.0 40:15.6 0:14.6 8:00/M
3 Sebastian Yzaguirre Burlington WA 392 29 102 44:55.5 45:04.0 0:08.4 8:59/M
4 Joel Dryden 90 28 126 46:32.7 46:52.5 0:19.8 9:18/M
5 Karen Wang Seattle WA 369 27 166 49:30.6 49:38.1 0:07.4 9:54/M
6 Winslow Moran-Hodge Seattle WA 241 26 193 51:40.0 52:01.5 0:21.5 10:20/M
7 Kyle Gettman Mount Vernon WA 120 26 274 1:02:12.0 1:02:13.5 0:01.4 12:26/M
8 Katrina Snow Seattle WA 334 29 295 1:06:04.2 1:06:16.5 0:12.2 13:13/M
9 Scott Heric Seattle WA 155 28 332 1:29:58.7 1:30:22.6 0:23.9 18:00/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Justin Johnson Seattle WA 177 30 1 27:18.4 27:19.2 0:00.7 5:28/M
2 Kevin Lisser 208 31 26 34:11.6 34:13.0 0:01.4 6:50/M
3 Brian Atkins Bellingham WA 15 32 36 35:57.8 36:03.5 0:05.7 7:11/M
4 Scott Mossinger Seattle WA 247 31 37 36:11.7 36:13.8 0:02.1 7:14/M
5 Brian Boe 34 30 38 36:32.2 36:34.6 0:02.4 7:18/M
6 Neill Harrison Seattle WA 144 34 42 37:17.3 37:26.7 0:09.3 7:27/M
7 Tom Hill Seattle WA 158 30 60 40:02.5 40:12.0 0:09.4 8:00/M
8 Conrad Stalling Anacortes AL 339 31 73 41:57.5 42:11.4 0:13.9 8:23/M
9 Samuel Fain 102 34 79 42:13.4 42:25.4 0:12.0 8:27/M
10 micheal luke Bremerton WA 213 31 80 42:07.9 42:36.7 0:28.7 8:25/M
11 Peter Cisneros Burlington WA 64 33 85 42:56.8 43:03.7 0:06.8 8:35/M
12 Justin Asch 14 33 111 45:16.8 45:34.9 0:18.1 9:03/M
13 Cheryl Thramer Burlington WA 357 31 211 53:06.4 53:11.2 0:04.7 10:37/M
14 Quentin Sutter 351 31 236 54:49.7 55:07.9 0:18.1 10:58/M
15 Domingo Vela 364 34 259 58:03.2 58:28.0 0:24.8 11:37/M
16 Ben Fraser Seattle WA 112 32 281 1:03:40.3 1:03:40.3 12:44/M
17 Ashley Vincent Ferndale WA 365 34 308 1:10:04.6 1:10:10.3 0:05.6 14:01/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kevin Saur Snohomish WA 309 38 4 28:06.4 28:07.5 0:01.1 5:37/M
2 Tony Feiter Peoria AZ 104 39 19 32:49.8 32:50.0 0:00.2 6:34/M
3 Daniel Michnicki Kenmore WA 230 35 59 39:38.7 39:44.5 0:05.8 7:56/M
4 Erik Small Grand Rapids MI 332 38 65 40:34.8 40:41.3 0:06.5 8:07/M
5 Joel Coltrain Issaquah WA 66 35 119 46:00.6 46:18.9 0:18.2 9:12/M
6 sebastien boucher BELLINGHAM WA 37 35 123 46:43.1 46:45.9 0:02.8 9:21/M
7 Brent Dixon Anacortes WA 86 39 140 47:12.9 47:38.9 0:25.9 9:26/M
8 Thayn Moore Bothell WA 238 35 144 47:46.9 47:58.0 0:11.0 9:33/M
9 Christian Linares Mill Creek WA 207 39 162 49:11.9 49:17.9 0:05.9 9:50/M
10 alberto acosta bellevue WA 1 39 177 49:59.9 50:04.6 0:04.7 10:00/M
11 wadood rahman seattle WA 289 39 263 59:05.7 59:13.3 0:07.6 11:49/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Peter Oviatt Bellingham WA 276 44 5 28:12.4 28:12.6 0:00.2 5:38/M
2 David McCulloch Seattle WA 224 43 7 28:41.1 28:41.3 0:00.1 5:44/M
3 John Kirker Bellingham WA 184 44 9 30:03.2 30:03.6 0:00.4 6:01/M
4 Mike Holz Bellingham WA 164 42 18 32:10.5 32:11.9 0:01.4 6:26/M
5 Michael Rose 303 44 45 37:45.3 37:50.9 0:05.6 7:33/M
6 Steve Otis Seattle WA 275 44 46 37:55.1 38:01.6 0:06.5 7:35/M
7 Paul Shuckerow Camano Island WA 326 42 51 38:59.1 39:08.7 0:09.5 7:48/M
8 Torrey Lautenbach 200 42 103 44:48.0 45:04.3 0:16.2 8:58/M
9 Andrew Muehling Seattle WA 248 44 115 45:43.9 45:43.9 9:09/M
10 William Hughes Lynnwood WA 169 42 139 47:28.6 47:36.3 0:07.6 9:30/M
11 Douglas Morrin Everett WA 245 40 145 47:39.2 47:59.4 0:20.2 9:32/M
12 George Sjursen seattle WASHINGTON 330 41 175 49:46.1 49:56.6 0:10.5 9:57/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Alain Salomon Bellingham WA 306 45 3 28:02.6 28:02.9 0:00.2 5:36/M
2 Don Sorensen Anacortes WA 335 46 22 33:24.7 33:27.9 0:03.2 6:41/M
3 Earl Hassler Burlington WA 146 49 90 43:14.4 43:23.5 0:09.0 8:39/M
4 Rob Schultz Seattle WA 319 45 98 44:37.8 44:52.2 0:14.4 8:55/M
5 andrew Murray Bellingham WA 249 48 109 45:12.0 45:25.5 0:13.5 9:02/M
6 Troy Lautenbach 201 47 116 45:30.5 45:45.8 0:15.3 9:06/M
7 Jonathan Callis Conway WA 51 48 131 46:58.8 47:09.3 0:10.4 9:24/M
8 Paul Berner Helena MT 26 46 148 48:01.5 48:06.5 0:04.9 9:36/M
9 Werner Schmakeit Dawson Creek BC 311 48 164 49:12.6 49:35.8 0:23.2 9:50/M
10 Wes Deppa Lynnwood WA 81 45 239 55:05.2 55:13.1 0:07.9 11:01/M
11 Todd Mask 222 49 283 1:03:51.2 1:04:08.0 0:16.8 12:46/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Russ Otani Lynnwood WA 273 54 12 31:10.4 31:11.5 0:01.1 6:14/M
2 Mark Westerheide Seattle WA 373 54 14 31:41.2 31:42.4 0:01.1 6:20/M
3 Patrick Phares Marysville WA 280 51 43 37:38.3 37:40.3 0:01.9 7:32/M
4 Jim Harvill Mount Vernon WA 145 50 58 39:33.0 39:41.7 0:08.7 7:55/M
5 Jon Eaton Snohomish WA 92 53 69 41:27.6 41:30.6 0:02.9 8:17/M
6 Bill Nutting Mount Vernon WA 260 51 78 42:13.6 42:20.9 0:07.2 8:27/M
7 Lyle Eiseman Arlington WA 95 54 93 43:39.7 43:43.4 0:03.7 8:44/M
8 Dave Oster Lake Stevens WA 270 50 120 46:14.0 46:28.5 0:14.4 9:15/M
9 Clancy Sheahan Mount Vernon WA 324 52 163 49:25.5 49:29.7 0:04.1 9:53/M
10 Ron Miyatake Sedro Woolley WA 235 53 213 53:00.0 53:18.7 0:18.6 10:36/M
11 Bryan Lee Seattle WA 202 52 218 53:11.9 53:29.3 0:17.3 10:38/M
12 James Pierson Anacortes WA 284 50 228 54:07.4 54:24.1 0:16.6 10:49/M
13 Mark Kurtovich Oak Harbor WA 192 50 282 1:03:23.8 1:03:50.2 0:26.4 12:41/M
14 Joe Strietzel Bonney Lake WA 344 54 299 1:07:33.0 1:07:42.7 0:09.7 13:31/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jerry Crofoot Stanwood WA 73 58 20 33:11.2 33:13.3 0:02.1 6:38/M
2 Chuck Dooley Bellingham WA 88 58 33 35:09.9 35:10.9 0:00.9 7:02/M
3 Brian Rod Ferndale WA 298 55 54 39:14.6 39:17.5 0:02.8 7:51/M
4 Bob Hulbert La Conner WA 170 59 57 39:29.3 39:34.4 0:05.1 7:54/M
5 Mark Mitchell Redmond WA 234 59 62 40:13.0 40:16.2 0:03.1 8:03/M
6 Jim Flack 108 59 87 42:47.3 43:06.2 0:18.9 8:33/M
7 Duane Johnson Seattle WA 176 58 165 49:29.6 49:37.7 0:08.1 9:54/M
8 Paul Norton Marysville WA 256 58 246 55:50.0 56:06.3 0:16.2 11:10/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Ray Leone Blaine WA 204 60 27 34:18.9 34:20.2 0:01.2 6:52/M
2 William Waters Bothell WA 370 64 31 34:56.1 34:57.5 0:01.4 6:59/M
3 Ron Chew Seattle WA 63 60 40 36:56.0 36:58.4 0:02.4 7:23/M
4 Bill Pech Bellingham WA 278 64 44 37:43.4 37:45.1 0:01.7 7:33/M
5 bill staffenhagen everett WA 338 63 55 39:30.5 39:33.4 0:02.9 7:54/M
6 Terry Montague Kirkland WA 236 63 77 42:08.6 42:20.6 0:12.0 8:26/M
7 Osamu Yamamoto 386 63 86 42:54.2 43:04.2 0:10.0 8:35/M
8 David Tracey La Conner WA 360 61 88 43:10.8 43:15.2 0:04.4 8:38/M
9 sam morse tucson AZ 246 61 104 44:52.3 45:06.2 0:13.9 8:58/M
10 Charles Anderson 5 64 219 53:27.7 53:40.9 0:13.1 10:41/M
11 Mike Cornelison Bellingham WA 68 64 316 1:15:10.7 1:15:19.9 0:09.1 15:02/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STEPHEN SAUDER ANACORTES WA 308 66 96 44:24.3 44:33.0 0:08.6 8:53/M
2 Harry Chandler Anacortes WA 59 67 128 46:50.6 47:00.6 0:10.0 9:22/M
3 Mike Simpson Oak Harbor WA 328 67 141 47:31.2 47:40.0 0:08.7 9:30/M
4 Les Frederick 115 65 187 50:56.9 51:09.2 0:12.3 10:11/M
5 Jerry Marshall Fall City WA 219 66 229 53:47.6 54:48.5 1:00.9 10:45/M
6 Tom Osterwald Mukilteo WA 272 66 249 56:11.4 56:27.6 0:16.2 11:14/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Roger Barber 518 70 158 48:41.7 49:01.8 0:20.1 9:44/M
2 Peter Haase Bow WA 132 73 210 52:58.5 53:08.3 0:09.7 10:36/M
3 Clifford Rowe Kirkland WA 304 74 244 55:43.1 55:46.3 0:03.2 11:09/M
4 William Daniel 78 71 247 56:01.4 56:07.6 0:06.1 11:12/M
Top

Male 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Charles Milliman Sequim WA 232 81 294 1:05:25.5 1:05:46.3 0:20.8 13:05/M
Top

Female 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Tai Toctocan Bellingham WA 359 9 216 53:19.0 53:23.6 0:04.6 10:40/M
2 Mackenzie Holton Bellingham WA 162 9 314 1:13:15.3 1:13:19.8 0:04.5 14:39/M
Top

Female 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Serena Tyran Bellingham WA 362 11 16 31:53.7 31:54.1 0:00.3 6:23/M
2 Rosie Kirker 185 12 24 33:56.3 33:57.1 0:00.7 6:47/M
3 Mandi Handshew 136 13 277 1:02:33.2 1:02:41.9 0:08.6 12:31/M
Top

Female 14 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Zanna Sullivan Bellingham WA 350 15 21 33:22.0 33:22.5 0:00.4 6:40/M
2 Grace Berner Helena MT 25 15 130 47:04.2 47:08.7 0:04.5 9:25/M
3 Elizabeth Tripp LaConner WA 361 15 135 47:13.9 47:19.1 0:05.2 9:27/M
4 Aydan Garland-Minor 118 15 240 55:22.4 55:36.9 0:14.5 11:04/M
Top

Female 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 McKenzie Roque Bellingham WA 301 17 30 34:47.7 34:49.0 0:01.2 6:57/M
2 Maggie Stuefloten Maple Valley WA 347 18 191 51:34.1 51:50.9 0:16.8 10:19/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kristin Eaton Snohomish WA 93 22 68 41:01.0 41:04.1 0:03.0 8:12/M
2 Jess Hanson Seattle WA 141 22 167 49:30.9 49:38.2 0:07.3 9:54/M
3 Crystal Loera Oak Harbor WA 210 20 168 49:36.1 49:41.2 0:05.0 9:55/M
4 Emily Castellano mount vernon WA 54 24 188 51:34.8 51:38.0 0:03.2 10:19/M
5 Lauree Crane Seattle WA 71 24 189 51:29.5 51:42.4 0:12.9 10:18/M
6 Natalie Andrus Ellensburg WA 9 22 208 52:37.9 52:52.6 0:14.7 10:31/M
7 Maricela Gomez Sedro Woolley WA 123 24 235 54:59.3 55:02.0 0:02.7 11:00/M
8 Lana Dalton Seattle WA 76 22 251 56:56.7 56:56.7 11:23/M
9 Alison Gile Silverdale WA 122 24 289 1:04:41.8 1:04:53.3 0:11.5 12:56/M
10 Catey Whitlock Kent WA 377 22 310 1:10:54.7 1:11:12.0 0:17.3 14:11/M
11 Melissa Moran-Hodge Seattle WA 239 24 333 1:29:58.6 1:30:22.8 0:24.1 18:00/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Brianna Bischof Yakima WA 30 28 28 34:25.9 34:27.6 0:01.7 6:53/M
2 Paige Deru Bothell WA 82 26 48 38:15.1 38:23.1 0:08.0 7:39/M
3 Melissa Chehade Mount Vernon WA 61 28 74 42:04.5 42:15.9 0:11.3 8:25/M
4 Shelly Guzman Seattle WA 131 27 76 42:16.1 42:20.5 0:04.4 8:27/M
5 Kim LaMont Sedro Woolley WA 195 29 94 43:51.2 43:55.6 0:04.4 8:46/M
6 Jenny Rawls Mount Vernon WA 291 29 97 44:35.1 44:36.7 0:01.6 8:55/M
7 Marie Carlson Mount Vernon WA 52 29 106 45:04.7 45:11.6 0:06.9 9:01/M
8 Britta Burger Mount Vernon WA 49 26 107 45:04.8 45:11.8 0:06.9 9:01/M
9 Lauren Mehl Seattle WA 229 29 113 45:34.7 45:41.2 0:06.4 9:07/M
10 Angela Schonberg seattle WA 312 26 117 45:42.0 45:50.8 0:08.8 9:08/M
11 Morgan Alaways Mount Vernon WA 2 26 124 46:48.4 46:50.5 0:02.1 9:22/M
12 Andrea Dryden Mount Vernon WA 89 28 125 46:32.6 46:52.3 0:19.6 9:18/M
13 Christine Kroll Oak Harbor WA 190 29 137 47:01.9 47:32.0 0:30.0 9:24/M
14 Danielle Yzaguirre Burlington WA 391 25 153 48:30.0 48:38.1 0:08.0 9:42/M
15 Brittany Weiss 372 28 178 50:06.7 50:23.7 0:17.0 10:01/M
16 Kyla Hinds Burlington WA 159 29 179 50:31.4 50:33.4 0:02.0 10:06/M
17 Krista Anderson Seattle WA 6 26 194 51:40.3 52:01.8 0:21.4 10:20/M
18 Alli Letcher Seattle WA 205 29 196 51:54.9 52:06.0 0:11.1 10:23/M
19 Olivia Coulter 70 25 217 53:09.8 53:26.8 0:16.9 10:38/M
20 Leanne Gettman Mount Vernon WA 121 25 237 55:07.4 55:09.0 0:01.5 11:01/M
21 Sarah Bradshaw Lake Tapps WA 40 28 250 56:26.9 56:37.1 0:10.1 11:17/M
22 Stephanie Phipps 281 29 256 57:59.3 58:04.4 0:05.0 11:36/M
23 Erin Nathan Shoreline WA 251 28 257 58:09.1 58:17.9 0:08.8 11:38/M
24 Margaret Singbeil Seattle WA 329 29 275 1:02:05.4 1:02:17.3 0:11.9 12:25/M
25 Kayla Skalicky Marysville WA 331 26 279 1:03:06.0 1:03:13.5 0:07.5 12:37/M
26 Lindsay LaMark Sedro Woolley WA 194 29 290 1:04:50.2 1:04:57.2 0:07.0 12:58/M
27 Megan Brooks 44 27 291 1:04:50.1 1:04:57.4 0:07.3 12:58/M
28 Naila Prieto Toppenish WA 288 26 297 1:07:24.4 1:07:31.5 0:07.0 13:29/M
29 Ruth Haubenstock Seattle WA 147 29 306 1:09:14.2 1:09:35.8 0:21.6 13:51/M
30 Destiny LaGrandeur Mount Vernon WA 193 28 318 1:18:42.4 1:18:58.5 0:16.0 15:44/M
31 Stephanie Morgareidge 243 29 334 1:37:53.2 1:37:53.2 19:35/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Andrea Eiseman Seattle WA 94 30 17 32:06.2 32:06.7 0:00.5 6:25/M
2 Leah Bosman Lynden WA 36 32 39 36:54.3 36:57.9 0:03.5 7:23/M
3 Sharon Lorenzen Kirkland WA 212 30 49 38:44.7 38:52.7 0:07.9 7:45/M
4 Erin Thorne 355 31 52 39:10.2 39:12.2 0:01.9 7:50/M
5 Kristin Maricich Anacortes WA 218 32 67 40:41.5 40:57.0 0:15.4 8:08/M
6 leila boytler seattle WA 39 31 83 42:41.5 42:50.1 0:08.6 8:32/M
7 Bernadette Ferdin-Luke Bremerton WA 106 33 89 42:50.9 43:19.8 0:28.8 8:34/M
8 Tami Sutter 352 31 91 43:16.3 43:30.3 0:13.9 8:39/M
9 Stephanie Schuckman Bellingham WA 315 31 112 45:32.6 45:35.4 0:02.8 9:06/M
10 Melanie Fowler mount vernon 111 34 121 46:21.8 46:28.6 0:06.8 9:16/M
11 Mary Chamberlin Oak Harbor WA 58 30 138 47:01.6 47:32.1 0:30.4 9:24/M
12 Heather Everett Mountlake Terrace WA 100 31 147 47:45.6 48:02.0 0:16.4 9:33/M
13 Jessica Pickett Seattle WA 282 30 151 48:21.1 48:30.7 0:09.6 9:40/M
14 Stacy Clark Seattle WA 65 33 152 48:20.7 48:38.1 0:17.3 9:40/M
15 Hope Rindal Mount Vernon WA 296 30 161 49:04.1 49:15.9 0:11.8 9:49/M
16 Lynda Howe Arlington AL 167 33 171 49:35.8 49:49.4 0:13.5 9:55/M
17 Irina Bloomberg Seattle WA 33 34 174 49:45.6 49:56.1 0:10.5 9:57/M
18 Sarah Malowicki Anacortes WA 217 33 183 50:25.6 50:46.9 0:21.2 10:05/M
19 Laura Frederick 114 31 185 50:47.7 50:59.6 0:11.8 10:09/M
20 Valori Berends Seattle WA 24 30 195 51:54.9 52:05.8 0:10.8 10:23/M
21 Lisa Bjork oak harbor WA 31 31 197 52:02.7 52:08.0 0:05.3 10:24/M
22 Kiersten Ferguson Bellingham WA 107 30 202 52:13.4 52:29.3 0:15.9 10:27/M
23 Joann Fain 101 32 206 52:31.4 52:46.1 0:14.6 10:30/M
24 Dawn Bryant Ferndale WA 48 30 207 52:32.7 52:48.9 0:16.1 10:30/M
25 Samantha Schwetz Anacortes WA 321 34 212 53:06.6 53:14.1 0:07.5 10:37/M
26 Laura Rasmussen Everett WA 290 32 214 53:07.3 53:21.1 0:13.7 10:37/M
27 Veronica Vincent Ferndale WA 366 30 215 53:16.5 53:21.9 0:05.4 10:39/M
28 Morgan Olszewski Seattle WA 267 31 223 53:49.7 54:00.4 0:10.7 10:46/M
29 Shawn Israel Seattle WA 172 32 224 53:49.9 54:00.4 0:10.5 10:46/M
30 Krista Morgenthaler Anacortes WA 244 32 227 54:10.0 54:23.5 0:13.5 10:50/M
31 Felicia Rodriguez Arlington WA 300 32 238 55:01.0 55:10.1 0:09.0 11:00/M
32 Katie McPhail Issaquah WA 227 31 248 56:08.4 56:25.0 0:16.6 11:14/M
33 Lana Bargabos Sedro-Woolley WA 19 32 267 59:21.6 59:36.2 0:14.6 11:52/M
34 Melissa Mawet Everett WA 223 32 269 1:00:21.6 1:00:30.1 0:08.4 12:04/M
35 Sarah Fraser Seattle WA 113 31 285 1:04:24.5 1:04:24.5 12:53/M
36 Nichole Hagedorn 133 33 293 1:05:12.5 1:05:27.9 0:15.3 13:02/M
37 Candace Freemire Sedro-Wooley WA 116 31 296 1:06:27.6 1:06:30.0 0:02.3 13:17/M
38 BRYDIE SCHULTZ BELLINGHAM WA 318 34 302 1:08:25.6 1:08:38.9 0:13.2 13:41/M
39 Lindsay Anderson Bellingham WA 7 33 303 1:08:26.6 1:08:39.9 0:13.2 13:41/M
40 Faith Young Anacortes AL 387 31 307 1:09:14.9 1:09:36.4 0:21.4 13:51/M
41 Katie Ray Bellingham WA 293 31 323 1:22:39.6 1:22:54.8 0:15.2 16:32/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Cathy Wheatcroft Mount Vernon WA 375 37 84 42:48.7 42:58.3 0:09.6 8:34/M
2 Dahlia Feiter Peoria AZ 103 38 92 43:29.9 43:33.8 0:03.9 8:42/M
3 Erin Cates Stanwood WA 57 37 132 47:06.9 47:15.1 0:08.2 9:25/M
4 Heather Granger PO Box 162 WA 128 37 142 47:34.5 47:45.7 0:11.1 9:31/M
5 Lisa Helm-Morrow Anacortes WA 154 39 149 48:02.6 48:10.3 0:07.7 9:36/M
6 Marla Chapa-Murphy Oak Harbor WA 60 35 172 49:45.9 49:51.2 0:05.3 9:57/M
7 Dana Hansen Burlington WA 137 35 182 50:34.5 50:44.3 0:09.7 10:07/M
8 Kerry Von Esch Seattle WA 367 39 200 52:06.2 52:28.2 0:21.9 10:25/M
9 Andrea Bien Seattle WA 29 35 201 52:06.5 52:28.2 0:21.7 10:25/M
10 KELLY CROFT MARYSVILLE WA 74 38 203 52:21.7 52:30.1 0:08.4 10:28/M
11 Rachel Parkinson Anacortes WA 277 35 222 53:35.1 53:48.4 0:13.2 10:43/M
12 Morena Newton Seattle WA 252 36 261 58:30.0 58:52.1 0:22.0 11:42/M
13 victoria Cheng Bellingham WA 62 37 265 59:03.3 59:24.2 0:20.9 11:49/M
14 Lori Stoffers Oak Harbor WA 342 36 266 59:06.0 59:26.9 0:20.9 11:49/M
15 Karene Hill Seattle WA 157 37 268 59:37.8 59:47.8 0:10.0 11:55/M
16 Sarah Riha 295 35 278 1:02:25.9 1:02:43.5 0:17.6 12:29/M
17 Lisa Spielmann 337 35 284 1:03:41.3 1:04:10.9 0:29.6 12:44/M
18 Kelly Nieland 253 37 320 1:22:04.1 1:22:24.9 0:20.8 16:25/M
19 Randy Ogryzek Redmond WA 265 39 338 1:41:53.5 1:42:19.2 0:25.6 20:23/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kelly Otis Seattle WA 274 43 41 37:01.5 37:06.7 0:05.1 7:24/M
2 kristin Murray Bellingham WA 250 43 108 45:11.3 45:25.0 0:13.6 9:02/M
3 Melissa Winterer Lake Stevens WA 383 42 122 46:23.1 46:37.6 0:14.4 9:17/M
4 Pamela McHugh Olympia WA 226 44 127 46:53.0 46:57.1 0:04.1 9:23/M
5 Vic VanHorn Marysville WA 363 42 133 47:06.8 47:15.5 0:08.6 9:25/M
6 Sandy Lewis Seattle WA 206 42 134 47:10.4 47:17.8 0:07.4 9:26/M
7 Tracy Hancock La Conner WA 135 40 136 47:18.7 47:24.1 0:05.3 9:28/M
8 Kristen Stubben Burlington WA 346 44 169 49:40.0 49:44.2 0:04.1 9:56/M
9 Brenda Schultz Seattle WA 317 43 180 50:21.6 50:35.9 0:14.2 10:04/M
10 Kristi Cuddy Stanwood WA 75 43 181 50:39.5 50:43.3 0:03.8 10:08/M
11 Kelly Turgeon 816 43 192 51:42.0 51:59.8 0:17.8 10:20/M
12 Bonnie Kennedy Anacortes WA 183 40 220 53:28.7 53:42.5 0:13.8 10:42/M
13 Helena Schwenter Mill Creek WA 320 41 234 54:41.7 54:58.8 0:17.0 10:56/M
14 Tanya Portwine Anacortes WA 286 41 253 57:25.9 57:36.2 0:10.2 11:29/M
15 Susan Lange 196 42 258 58:12.7 58:25.9 0:13.1 11:38/M
16 Lesa Stratton La Conner WA 343 41 264 59:16.6 59:19.5 0:02.8 11:51/M
17 Mary Jo Sanders Mount Vernon WA 307 44 280 1:03:19.9 1:03:35.4 0:15.5 12:40/M
18 Karen Arlette Aranibar Raimondeau bellevue WA 12 43 288 1:04:43.5 1:04:48.6 0:05.1 12:57/M
19 Lynn Holton Bellingham WA 161 42 315 1:13:22.8 1:13:28.4 0:05.6 14:40/M
20 Christina Johns Marysville WA 174 42 329 1:28:04.4 1:28:16.1 0:11.7 17:37/M
21 Tanya Geibel Marysville WA 119 41 330 1:28:10.1 1:28:23.1 0:13.0 17:38/M
22 Wendy Ogryzek Redmond WA 266 43 336 1:41:52.9 1:42:18.6 0:25.7 20:22/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Elizabeth Dixon Anacortes WA 87 46 63 40:25.8 40:29.0 0:03.1 8:05/M
2 Janine Cook Mount Vernon WA 67 45 81 42:34.4 42:43.7 0:09.3 8:31/M
3 Lissa Lloyd Surrey BC 209 48 82 42:42.8 42:44.3 0:01.5 8:32/M
4 Pam Armstrong Bow WA 13 48 146 47:49.3 48:00.9 0:11.5 9:34/M
5 Leanne Steinbach Concrete WA 340 48 154 48:30.9 48:39.0 0:08.0 9:42/M
6 Mary Felker Mount Vernon WA 105 47 160 48:59.3 49:07.8 0:08.5 9:48/M
7 Tracey Jaocbs Langley BC 173 45 173 49:49.7 49:51.3 0:01.6 9:58/M
8 Deanna Wietzke Camano Island WA 379 49 204 52:14.9 52:34.1 0:19.2 10:27/M
9 Ronna Graham Olympia WA 127 45 230 54:47.0 54:51.6 0:04.6 10:57/M
10 Pam Miller Granite Falls WA 231 46 243 55:39.3 55:46.2 0:06.8 11:08/M
11 Lisa Brents Camano Island WA 41 46 254 57:43.0 57:49.0 0:06.0 11:33/M
12 Penny Kellam Everett WA 182 48 262 58:41.3 58:54.5 0:13.2 11:44/M
13 Patti Strietzel Bonney Lake WA 345 48 298 1:07:32.7 1:07:42.6 0:09.8 13:30/M
14 Erica Kline Lynden WA 187 45 304 1:09:08.0 1:09:27.1 0:19.1 13:50/M
15 Cindy Snider Monroe WA 333 48 312 1:11:50.3 1:11:56.5 0:06.1 14:22/M
16 Michelle Brown Oakesdale WA 46 47 324 1:23:35.4 1:23:55.5 0:20.0 16:43/M
17 Laurie Brown Bellingham WA 45 46 325 1:23:35.5 1:23:55.5 0:20.0 16:43/M
18 Jackie Wold Arlington WA 382 47 326 1:24:08.7 1:24:40.3 0:31.5 16:50/M
19 Denise willis Mukilteo WA 381 45 331 1:28:12.9 1:28:25.7 0:12.8 17:38/M
20 June Bachman Redmond WA 17 46 337 1:41:53.6 1:42:19.0 0:25.4 20:23/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Elaine Wright 385 53 70 41:54.2 41:55.3 0:01.0 8:23/M
2 Mary Schlosser 310 53 72 41:56.6 42:07.3 0:10.7 8:23/M
3 Beverly Beppler Seattle WA 23 53 95 44:21.6 44:30.5 0:08.9 8:52/M
4 Ruthe McDonough Anacortes WA 225 50 100 44:56.1 45:00.0 0:03.8 8:59/M
5 Juli Taylor 354 53 110 45:28.8 45:32.5 0:03.6 9:06/M
6 Kelly Howe Arlington WA 166 51 150 48:22.5 48:28.5 0:06.0 9:40/M
7 Yolanda Becerra Mount Vernon WA 22 52 159 49:04.8 49:06.2 0:01.4 9:49/M
8 Di Bouwman Anacortes WA 38 54 170 49:41.1 49:48.6 0:07.5 9:56/M
9 Kim Delker Arlington WA 79 54 186 50:51.6 51:00.0 0:08.3 10:10/M
10 theresa pierson anacortes WA 285 51 190 51:38.3 51:48.1 0:09.7 10:20/M
11 Lani Havelman 148 54 221 53:35.9 53:45.9 0:09.9 10:43/M
12 Balisa Koetje Mount Vernon WA 189 51 225 54:08.4 54:17.5 0:09.0 10:50/M
13 helisa omey bellingham WA 268 52 233 54:40.0 54:56.0 0:16.0 10:56/M
14 Alpha Sheahan Mount Vernon WA 323 51 241 55:33.3 55:37.4 0:04.1 11:07/M
15 Nancy Marshall Fall City WA 220 52 260 58:33.1 58:43.9 0:10.8 11:43/M
16 Cheryl Whitlock 378 53 270 1:00:25.5 1:00:38.2 0:12.7 12:05/M
17 Melissa Self Mount Vernon WA 322 52 271 1:01:13.1 1:01:28.1 0:15.0 12:15/M
18 AlyeenBarry Barry Camano Island WA 20 53 273 1:01:35.7 1:01:48.2 0:12.5 12:19/M
19 Janet L. Cray Mount Vernon WA 72 51 276 1:02:03.2 1:02:18.8 0:15.5 12:25/M
20 April Eaton 91 51 286 1:04:18.7 1:04:34.2 0:15.4 12:52/M
21 Karen Kean Blaine WA 181 51 287 1:04:18.5 1:04:34.3 0:15.8 12:52/M
22 Wendy Wall 368 51 300 1:07:53.4 1:08:09.4 0:15.9 13:35/M
23 Lynne Almvig Mount Vernon WA 4 50 309 1:10:07.8 1:10:24.6 0:16.8 14:01/M
24 Caroline Whitlock Kent WA 376 52 311 1:10:55.3 1:11:12.8 0:17.4 14:11/M
25 Mimi Sweet Monroe WA 353 53 313 1:11:51.2 1:11:56.7 0:05.5 14:22/M
26 Laurel Klepsch 186 51 317 1:18:42.0 1:18:58.2 0:16.2 15:44/M
27 Debbie Steiner Mt. Vernon WA 341 53 319 1:22:02.2 1:22:23.0 0:20.8 16:24/M
28 Barbara Johnson Covington WA 175 52 335 1:40:18.7 1:40:18.7 20:04/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Theresa Westfall Bellingham WA 374 55 35 35:40.6 35:41.2 0:00.6 7:08/M
2 Ann Rinehart Seattle WA 297 59 75 42:15.8 42:18.9 0:03.1 8:27/M
3 Mary Hay 152 58 101 44:49.3 45:00.8 0:11.5 8:58/M
4 Pamela Blackmon Surrey BC 32 56 105 45:07.7 45:09.6 0:01.8 9:01/M
5 Vicki Power-Stiles 287 57 129 46:52.8 47:03.3 0:10.5 9:22/M
6 Laurie Daniel 77 55 155 48:33.6 48:39.6 0:05.9 9:43/M
7 Margina Young Seattle WA 389 59 156 48:42.4 48:45.9 0:03.4 9:44/M
8 Jan Osterwald Mukilteo WA 271 57 157 48:35.9 48:51.7 0:15.7 9:43/M
9 Debra Haynie Tumwater WA 153 57 199 52:21.5 52:26.1 0:04.5 10:28/M
10 Lois Peterson Mount Vernon WA 279 58 209 52:53.6 53:00.5 0:06.8 10:35/M
11 Connie Erickson Camano Island WA 98 58 232 54:51.6 54:55.8 0:04.2 10:58/M
12 Meg Corpolongo Burlington WA 69 58 242 55:23.7 55:39.7 0:16.0 11:05/M
13 Carmen Bruner 47 58 252 56:51.6 57:06.0 0:14.3 11:22/M
14 Lynn Miner 233 58 292 1:04:45.9 1:05:01.5 0:15.6 12:57/M
15 Janet Harrison Burlington WA 143 57 301 1:08:09.1 1:08:24.8 0:15.7 13:38/M
16 Karla Gulke 130 57 321 1:22:04.5 1:22:25.0 0:20.5 16:25/M
17 Sherry Berry 27 56 327 1:24:43.9 1:25:05.8 0:21.8 16:57/M
18 Jane Harries 142 59 328 1:24:58.0 1:25:19.6 0:21.6 17:00/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 josie huerta MT.Vernon AL 168 60 50 38:58.5 38:59.2 0:00.7 7:48/M
2 Cindy Hay 151 60 205 52:32.9 52:45.2 0:12.2 10:30/M
3 Dianne Ray 292 63 322 1:22:39.2 1:22:54.6 0:15.4 16:32/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Marie Anti CUSTER WA 10 67 226 54:14.2 54:18.6 0:04.4 10:51/M
2 jim justice 179 66 272 1:01:32.6 1:01:40.7 0:08.1 12:18/M
Top

Female 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Josephine Rowe Kirkland WA 305 73 255 57:59.4 58:03.2 0:03.8 11:36/M
2 Flora Young SURREY BC 388 79 305 1:09:23.5 1:09:31.9 0:08.4 13:53/M