Skagit Valley Tulip Run

Age Group Results

April 04, 2015


Results By Skagit Runners Skagit Runners


Men: 0- 8 9-10 11-13 14-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79 80-99
Women: 0- 8 9-10 11-13 14-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79 80-99

2 Mile

Top

Male 8 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Atticu Pak Woodinville WA 902 7 61 19:28.5 9:44/M
2 Zack Decker Anacortes WA 778 8 66 19:59.4 10:00/M
3 Samuel Pak Woodinville WA 904 5 131 24:42.8 12:21/M
4 Cooper Jackson Stanwood WA 827 8 205 32:48.6 16:24/M
5 Jacob Van Rooyen Bellevue WA 997 5 227 38:46.0 19:23/M
6 Brendon Mugleston Stanwood WA 887 7 246 39:46.2 19:53/M
7 Aspen Hammerschmidt Mount Vernon WA 814 0 259 44:06.0 22:03/M
Top

Male 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Siddharth Ghali Redmond WA 806 10 25 15:25.7 7:43/M
2 Joseph Penarczyk Sammamish WA 916 9 34 16:27.3 8:14/M
3 Justus Ruble Mount Vernon WA 940 9 49 18:38.9 9:19/M
4 Lucius Carr Lakewood WA 747 10 112 23:18.2 11:39/M
5 Miles Lund Spokane WA 868 9 123 24:08.6 12:04/M
6 Zachary Stauffer Arlington WA 974 9 200 32:11.6 16:06/M
7 Larsson Thomas Mount Vernon WA 991 10 201 32:13.6 16:07/M
8 Austin Collins Marysville WA 760 10 255 42:10.0 21:05/M
Top

Male 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Landon Sturdevant Ferndale WA 981 12 6 13:08.5 6:34/M
2 Eric Grube La Mesa CA 809 13 28 15:49.5 7:55/M
3 Jacob Jepperson Sedro Woolley WA 834 11 62 19:33.9 9:47/M
4 Chase Collins Marysville WA 761 11 101 22:15.3 11:08/M
5 Luke Lund Spokane WA 867 13 117 23:39.4 11:50/M
6 Ryder VanWaveren Mount Vernon WA 1001 12 126 24:16.0 12:08/M
7 David Schweigert Burlington WA 952 11 229 38:51.5 19:26/M
Top

Male 14 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Spencer Otis Seattle WA 898 14 2 11:57.7 5:59/M
2 Ryan Sather Seattle WA 948 15 9 13:30.4 6:45/M
3 Benjamin Copeland 1023 14 16 14:26.2 7:13/M
4 Jacob Carney Chantilly VA 741 14 26 15:27.8 7:44/M
5 Adam Paszkowski Anacortes WA 908 16 37 17:11.8 8:36/M
6 Calvin Carr Lakewood WA 744 16 113 23:18.7 11:39/M
Top

Male 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
  No Finishers
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brien Friedman Bellingham WA 797 24 1 11:16.1 5:38/M
2 Mitch Ryiter Marysville WA 947 20 4 12:12.8 6:06/M
3 Zachariah Koehn Bellingham WA 846 21 143 25:39.6 12:50/M
4 David Renteria Bellingham WA 933 24 157 26:55.0 13:28/M
5 Robert Crawford Shelton WA 771 21 217 37:14.2 18:37/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tyler Haggen Burlington WA 812 28 239 39:16.0 19:38/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jordan Helms Mount Vernon WA 821 31 76 20:27.3 10:14/M
2 Sathya Chandrasekar Bellevue WA 750 30 90 21:07.9 10:34/M
3 Tucker Alexander Oak Harbor WA 705 32 128 24:34.8 12:17/M
4 Mike Lorbetske Redmond WA 863 30 207 33:20.4 16:40/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Whittum Auburn WA 1011 37 12 14:07.8 7:04/M
2 Kevin Thompson Bellingham WA 992 37 36 17:07.5 8:34/M
3 Ryan Jepperson Sedro Woolley WA 835 39 39 17:33.2 8:47/M
4 James Russo Bellingham WA 942 35 45 18:07.5 9:04/M
5 Tony Thomsen Anacortes WA 995 35 84 20:45.0 10:23/M
6 Kyle Brown Snohomish WA 731 35 102 22:24.3 11:12/M
7 David Schutte Sedro Woolley WA 951 36 107 22:48.0 11:24/M
8 Kelly Belew Marysville WA 718 38 147 25:50.2 12:55/M
9 Kris Cantrell Stanwood WA 738 35 242 39:18.1 19:39/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jason Otto Granite Falls WA 900 42 17 14:29.5 7:15/M
2 Derek Ryiter Marysville WA 945 40 30 15:58.2 7:59/M
3 Dirk Gundlach Mount Vernon WA 810 40 52 18:46.1 9:23/M
4 Matt Penarczyk Sammamish WA 917 44 64 19:52.5 9:56/M
5 Ray Reichl Everett WA 931 40 85 20:47.5 10:24/M
6 Peter Pak Woodinville WA 903 42 130 24:42.1 12:21/M
7 Spencer Mugleston Stanwood WA 890 40 247 39:46.4 19:53/M
8 Matthew DesVoigne Sedro Woolley WA 780 40 265 51:37.0 25:49/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Roley Puyallup WA 936 49 23 15:03.5 7:32/M
2 Don Spidell Marysville WA 967 45 33 16:21.8 8:11/M
3 Jason Carney Chantilly VA 742 45 42 17:46.0 8:53/M
4 Zhixiong Zhu Burnaby BC 1016 46 54 19:02.0 9:31/M
5 Christopher Cote Lake Stevens WA 770 46 236 39:11.3 19:36/M
6 Daryl Hammerschmidt Mount Vernon WA 815 46 260 44:07.0 22:04/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pat Rawlins Mount Vernon WA 929 51 7 13:25.4 6:43/M
2 Brock Stiles Sedro Woolley WA 977 54 78 20:28.8 10:14/M
3 John Mathis Anacortes WA 876 50 94 21:21.3 10:41/M
4 Bob Swisher Covington WA 989 53 145 25:43.5 12:52/M
5 David Stubben Burlington WA 978 52 198 32:10.9 16:05/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ed Sullivan Bellingham WA 311 57 8 13:27.7 6:44/M
2 John Benish Hoquiam WA 719 59 14 14:21.8 7:11/M
3 Dean Shaughnessy Burlington WA 955 55 82 20:37.8 10:19/M
4 Jeff Geibig Oak Harbor WA 803 55 189 31:39.6 15:50/M
5 Brian Stiles Sedro Woolley WA 976 59 264 51:37.0 25:49/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Majkut Bellingham WA 869 64 254 42:04.0 21:02/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Ladniak Seattle WA 849 69 43 17:57.8 8:59/M
2 Paul Dahlstrom Shelton WA 776 66 222 38:05.7 19:03/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gerald Larsen Marysville WA 851 72 96 22:08.5 11:04/M
2 Ronald Costello Burlington WA 768 70 178 30:21.2 15:11/M
3 David Dollarhide Stanwood WA 782 79 199 32:11.6 16:06/M
4 Ed Gaylard Friday Harbor WA 800 71 206 33:03.3 16:32/M
5 Ray Pearson Mount Vernon WA 914 78 225 38:20.0 19:10/M
Top

Male 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jerry Dietrich Gig Harbor WA 781 81 120 23:55.3 11:58/M
2 Henry Cruz Bellingham WA 1025 82 231 39:00.9 19:30/M
3 Dean Adkins Burlington WA 701 83 257 42:29.0 21:15/M
Top

Female 8 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Greta Watson Bellingham WA 1008 7 70 20:17.9 10:09/M
2 Samantha Jepperson Sedro Woolley WA 836 8 77 20:28.1 10:14/M
3 Julia Carney Chantilly VA 743 6 104 22:36.7 11:18/M
4 Avery Kline Lynden WA 164 7 134 25:16.7 12:38/M
5 Allison Geibig Oak Harbor WA 801 7 149 25:51.0 12:56/M
6 Hailey Miller Stanwood WA 883 7 153 26:17.1 13:09/M
7 Hylah Vervaart Burlington WA 1005 8 173 29:42.3 14:51/M
8 Marshall Pitkanen Surrey BC 925 4 174 29:44.5 14:52/M
9 Victoria Mugleston Stanwood WA 891 4 195 32:03.9 16:02/M
10 Kaycee Stubben Burlington WA 979 4 197 32:09.9 16:05/M
11 Bethany Lorbetske Redmond WA 861 8 208 33:20.5 16:40/M
12 Stella Leisenring Mount Vernon WA 853 5 219 37:52.4 18:56/M
13 Erica Schweigert Burlington WA 953 7 223 38:07.9 19:04/M
14 Madeline Van Rooyen Bellevue WA 998 7 230 38:52.3 19:26/M
Top

Female 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laurel Sturdevant Ferndale WA 982 9 51 18:40.2 9:20/M
2 Cassandra Mugleston Stanwood WA 888 9 60 19:23.2 9:42/M
3 Emma Thomsen Anacortes WA 993 9 81 20:35.8 10:18/M
4 Kate Brillault-Kenny Edmonds WA 729 10 186 31:27.6 15:44/M
Top

Female 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emmie Sullivan Bellingham WA 984 13 3 12:04.1 6:02/M
2 Maya Ghali Redmond WA 805 13 13 14:11.0 7:06/M
3 Mavin Weinrod Kirkland WA 1009 12 15 14:25.0 7:13/M
4 Stella Otis Seattle WA 899 11 21 14:57.0 7:29/M
5 Elle Penarczyk Sammamish WA 915 13 24 15:20.6 7:40/M
6 Lillian Overway Mukilteo WA 901 13 38 17:21.9 8:41/M
7 Katie Miller Stanwood WA 884 11 41 17:40.4 8:50/M
8 Caity Carney Chantilly VA 739 11 47 18:34.1 9:17/M
9 Kaiya Stauffer Arlington WA 972 12 48 18:37.0 9:19/M
10 Alexandra Barbone Bellingham WA 711 13 65 19:57.5 9:59/M
11 Maggi Copeland 1024 11 71 20:18.3 10:09/M
12 Megan Gustafsen Sedro Woolley WA 811 12 93 21:21.0 10:41/M
13 Erica Lindsey Bellingham WA 856 11 100 22:12.3 11:06/M
14 Eva Carr Lakewood WA 746 13 155 26:45.2 13:23/M
Top

Female 14 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Abby Ryiter Marysville WA 944 16 18 14:41.7 7:21/M
2 Liberty Copeland 1022 16 22 14:59.8 7:30/M
3 Tatiana Barbone Bellingham WA 713 15 27 15:33.1 7:47/M
4 Kori Lindsey Bellingham WA 857 14 44 18:03.7 9:02/M
5 Jasmine Montes Sedro Woolley WA 886 16 46 18:28.3 9:14/M
6 Maddie Sweeney Aberdeen WA 987 14 98 22:10.0 11:05/M
7 Anna Brillault-Kenny Edmonds WA 728 14 192 31:48.6 15:54/M
Top

Female 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Madie Holz Bellingham WA 826 18 20 14:48.0 7:24/M
2 Alexa Sweeney Aberdeen WA 986 19 99 22:11.1 11:06/M
3 Ellen Carr Lakewood WA 745 19 158 27:00.9 13:30/M
4 Cristey Wolniakowski Oak Harbor WA 1014 19 160 27:18.0 13:39/M
5 Sarah Sutphin Oak Harbor WA 985 18 164 27:45.0 13:53/M
6 Ashley Koeffler Anacortes WA 844 17 168 28:54.6 14:27/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Madeleine Wing Sedro Woolley WA 1013 20 5 12:48.0 6:24/M
2 Emily Hofmann Redmond WA 825 24 59 19:20.2 9:40/M
3 Kara Murray Fircrest WA 894 21 68 20:16.9 10:08/M
4 Claire Murray Fircrest WA 893 23 72 20:19.9 10:10/M
5 Michelle Lawrence Tacoma WA 852 23 74 20:20.4 10:10/M
6 Nicole Patrick Bellingham WA 909 23 161 27:27.2 13:44/M
7 Jerika Bingaman Mountlake Terrace WA 722 23 182 30:35.4 15:18/M
8 Sharon McClintock Everett WA 877 23 183 30:36.1 15:18/M
9 Ashley Dahlstrom Shelton WA 774 20 218 37:15.6 18:38/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Charlie Mercer Seattle WA 880 27 10 13:58.7 6:59/M
2 Shayla Driskell Sedro Woolley WA 784 29 50 18:39.1 9:20/M
3 Nicole Lambert Sedro Woolley WA 850 27 67 20:12.8 10:06/M
4 Brenna Murray Fircrest WA 892 26 69 20:16.9 10:08/M
5 Michelle Mann Anacortes WA 872 28 88 21:01.7 10:31/M
6 Namitha Kumar Swamy Bellevue WA 847 28 89 21:05.7 10:33/M
7 Jessica Farley Seattle WA 792 29 92 21:14.1 10:37/M
8 Dana Lewis Seattle WA 855 26 115 23:25.4 11:43/M
9 Kayla Skalicky Marysville WA 959 27 125 24:12.0 12:06/M
10 Shannon Alexander Oak Harbor WA 704 28 129 24:37.3 12:19/M
11 Adrienne Cheney Bellingham WA 757 26 162 27:27.6 13:44/M
12 Joyce Yang Seattle WA 1015 29 165 28:37.2 14:19/M
13 Joy Kawamura Kirkland WA 841 27 167 28:37.7 14:19/M
14 Olivet Nnoruka Lynnwood WA 896 26 187 31:36.8 15:48/M
15 Sarah Richmond Seattle WA 261 27 212 36:19.5 18:10/M
16 Stephanie Hodge Algona WA 824 27 220 37:59.9 19:00/M
17 Kelsie Anderson Auburn WA 706 28 221 38:00.1 19:00/M
18 Kimberly Price Bellingham WA 927 28 243 39:28.2 19:44/M
19 Notie Erhahon Lynnwood WA 789 29 245 39:28.6 19:44/M
20 Leanne Gettman Mount Vernon WA 804 26 252 40:22.4 20:11/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Heather Ann Brauer Seattle WA 725 31 11 13:59.0 7:00/M
2 Emily Schaller Bellingham WA 949 34 32 16:13.6 8:07/M
3 Kim LaMont Sedro Woolley WA 172 30 35 17:04.4 8:32/M
4 Cheryl Thramer Burlington WA 321 32 53 18:49.9 9:25/M
5 Sarah Fleming Mount Vernon WA 793 30 55 19:03.4 9:32/M
6 Julissa Helms Mount Vernon WA 822 30 79 20:33.3 10:17/M
7 Julianna Thomsen Anacortes WA 994 30 80 20:35.5 10:18/M
8 Jenna Snyder Anacortes WA 963 31 83 20:42.0 10:21/M
9 Beverly Patton Shoreline WA 912 33 87 21:00.6 10:30/M
10 Wendy Hancock Bellingham WA 817 33 111 23:07.2 11:34/M
11 Katie Roden Mount Vernon WA 935 33 114 23:20.1 11:40/M
12 Bethany Rolfe Witham Newcastle WA 937 33 141 25:35.7 12:48/M
13 Kristine Louie Seattle WA 865 33 166 28:37.3 14:19/M
14 Jennifer Chunn Seattle WA 758 34 176 29:52.7 14:56/M
15 Teresa Leisenring Mount Vernon WA 854 31 224 38:18.3 19:09/M
16 Maria Cortez Sedro Woolley WA 766 33 244 39:28.5 19:44/M
17 Katherine Royston Anacortes WA 939 33 249 39:48.1 19:54/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Valerie Mccormick Sedro Woolley WA 878 37 56 19:09.1 9:35/M
2 Steph Vervaart Burlington WA 1006 36 63 19:40.4 9:50/M
3 Lori Meyer Ferndale WA 881 38 75 20:22.6 10:11/M
4 Sharon Russo Bellingham WA 943 35 95 22:07.7 11:04/M
5 Jennifer Lorbetske Redmond WA 862 37 118 23:42.5 11:51/M
6 Karen Jemison Everett WA 832 35 121 24:05.4 12:03/M
7 Tracy Brown Snohomish WA 733 35 122 24:06.5 12:03/M
8 Stacey VanWaveren Mount Vernon WA 1002 38 127 24:17.1 12:09/M
9 Christina Jepperson Sedro Woolley WA 833 39 132 24:43.5 12:22/M
10 Ingrid Steele Edmonds WA 975 35 142 25:36.0 12:48/M
11 Jennifer Verburg Marysville WA 1004 37 148 25:50.6 12:55/M
12 Joy Fox Mount Vernon WA 796 36 171 29:24.6 14:42/M
13 Christina Pitkanen Surrey BC 924 37 175 29:44.9 14:52/M
14 Rachel Millington Covington WA 885 38 177 29:56.9 14:58/M
15 Roma Mugleston Stanwood WA 1026 39 194 32:03.7 16:02/M
16 Cheri Caldwell Sedro Woolley WA 735 37 232 39:03.9 19:32/M
17 Kristin Caldwell Mount Vernon WA 736 35 233 39:04.0 19:32/M
18 Heather Shand 1018 39 238 39:15.0 19:38/M
19 Heather Hammerschmidt Mount Vernon WA 816 39 258 44:06.0 22:03/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Trisha Sturdevant Ferndale WA 983 42 19 14:42.4 7:21/M
2 Steve Pitkanen Surrey BC 926 43 29 15:51.3 7:56/M
3 Tricia Burley Oak Harbor WA 1000 40 31 16:11.7 8:06/M
4 Jennifer Ryiter Marysville WA 946 40 40 17:34.9 8:47/M
5 Cheri Carney Chantilly VA 740 44 105 22:43.4 11:22/M
6 Erin Long Sedro Woolley WA 860 44 124 24:11.2 12:06/M
7 Wendy Charboneau Oak Harbor WA 751 41 137 25:21.5 12:41/M
8 Becky Beardsley Clear Lake WA 715 42 139 25:24.6 12:42/M
9 Leslie Paszkowski Anacortes WA 907 41 140 25:30.8 12:45/M
10 Nicole Fulmer Granite Falls WA 798 42 151 26:02.7 13:01/M
11 Amy Miller Stanwood WA 882 40 152 26:17.1 13:09/M
12 Koni Eddy Mount Vernon WA 785 43 181 30:34.8 15:17/M
13 Kristen Stubben Burlington WA 980 44 196 32:09.8 16:05/M
14 Rebecca Stauffer Arlington WA 973 40 209 33:32.8 16:46/M
15 Rachelle Dillaman Oak Harbor WA 69 44 215 37:13.0 18:37/M
16 Amanda Cote Lake Stevens WA 769 40 235 39:11.2 19:36/M
17 Dawn Cantrell Stanwood WA 737 40 240 39:17.6 19:39/M
18 Susanne Jones Renton WA 840 44 261 44:36.0 22:18/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Conklin Bainbridge Island WA 762 47 57 19:11.5 9:36/M
2 Lesley Wing Sedro Woolley WA 1012 48 58 19:16.9 9:38/M
3 Elisa Barbone Bellingham WA 712 49 97 22:09.5 11:05/M
4 Micki Lindsey Bellingham WA 858 45 108 22:59.3 11:30/M
5 Sandy Sweeney Aberdeen WA 988 47 119 23:53.0 11:57/M
6 Erica Kline Lynden WA 165 46 135 25:16.9 12:38/M
7 Cindy Geibig Oak Harbor WA 802 47 150 26:02.2 13:01/M
8 Julie Burnett Monroe WA 734 46 170 29:22.9 14:41/M
9 Aparna Kurupati Redmond WA 848 47 180 30:31.9 15:16/M
10 Kristina Kovscek Kennewick WA 169 45 185 31:27.3 15:44/M
11 Melissa Tucker Arlington WA 996 48 202 32:19.3 16:10/M
12 Theresa Klepl Arlington WA 843 47 203 32:21.5 16:11/M
13 Kris Engles Othello WA 788 46 210 33:51.0 16:56/M
14 Kris Norgaard Bellevue WA 227 47 211 34:49.1 17:25/M
15 Wendy Schweigert Burlington WA 954 45 228 38:50.9 19:25/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marion Murray Fircrest WA 895 53 73 20:20.3 10:10/M
2 Tracy Peterson Everett WA 922 52 86 20:55.9 10:28/M
3 Michelle Mallonee Moses Lake WA 871 53 103 22:29.0 11:15/M
4 Sherri Vaughn Oak Harbor WA 1003 50 106 22:47.1 11:24/M
5 Alicia Bianchi La Mesa CA 721 53 109 23:01.7 11:31/M
6 Sharon Herring Concrete WA 823 54 110 23:05.4 11:33/M
7 Cheryl Koeffler Anacortes WA 845 51 138 25:23.6 12:42/M
8 Janet Swisher Covington WA 990 51 144 25:43.1 12:52/M
9 Marlene Eiseman Arlington WA 787 54 146 25:47.8 12:54/M
10 Alyeen Barry Camano Island WA 714 54 154 26:28.3 13:14/M
11 Dawn Glavick Oak Harbor WA 807 54 163 27:39.9 13:50/M
12 Jeanne Brillault Edmonds WA 727 51 191 31:47.0 15:54/M
13 Joanne Garrison Henderson NE 799 54 234 39:06.5 19:33/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Denning Mount Vernon WA 779 56 116 23:37.1 11:49/M
2 Pat Etchells Port Orchard WA 790 55 169 29:10.4 14:35/M
3 Aliece Clark Oak Harbor WA 759 59 172 29:29.8 14:45/M
4 Katherine Reinecke Mount Vernon WA 932 59 213 36:43.9 18:22/M
5 MP Lorente Mount Vernon WA 864 57 214 36:44.4 18:22/M
6 Mary Ann Everly Coupeville WA 791 59 216 37:13.0 18:37/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sally Sinnema Carnation WA 958 61 133 25:09.5 12:35/M
2 Gayle Brenckley Mount Vernon WA 726 63 179 30:25.6 15:13/M
3 Sue White Mount Vernon WA 1010 63 193 31:50.8 15:55/M
4 Judy Shand Mount Vernon WA 1017 64 237 39:12.8 19:36/M
5 Colleen Okamura Stanwood WA 897 63 241 39:17.9 19:39/M
6 Barbara Asseln Anacortes WA 709 63 250 40:11.2 20:06/M
7 Karen Arnett Anacortes WA 707 62 251 40:11.2 20:06/M
8 Sally Majkut Bellingham WA 870 62 253 42:04.0 21:02/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathy VanderLeest Oak Harbor WA 999 66 91 21:10.2 10:35/M
2 Daisy Emily Madill Richmond BC 196 69 136 25:20.5 12:40/M
3 Sue Simonseth Mount Vernon WA 957 66 159 27:16.7 13:38/M
4 Lynn Costello Burlington WA 767 69 184 31:08.7 15:34/M
5 Hank Schmidt Sedro Woolley WA 950 67 188 31:38.0 15:49/M
6 Judith Charlton Burlington WA 752 69 248 39:47.7 19:54/M
Top

Female 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Judith Smith Sedro Woolley WA 960 71 156 26:50.6 13:25/M
2 Carol Walton Bellingham WA 1007 71 190 31:39.8 15:50/M
3 Betsy Cave Oak Harbor WA 749 72 204 32:35.0 16:18/M
4 Judy Pearson Mount Vernon WA 913 77 226 38:20.6 19:10/M
5 Mary Adkins Burlington WA 702 77 256 42:25.0 21:13/M
6 Grace Jones Enumclaw WA 839 76 262 44:37.0 22:19/M
7 Ginger Dollarhide Stanwood WA 783 77 263 50:41.0 25:21/M
Top

Female 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
  No Finishers