Skagit Valley Tulip Run

Age Group Results

April 04, 2015


Results By Skagit Runners Skagit Runners


Men: 0- 8 9-10 11-13 14-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79 80-99
Women: 0- 8 9-10 11-13 14-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79 80-99

5 Mile

Top

Male 8 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
  No Finishers 0:00.0
Top

Male 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Troy Gilbert Oak Harbor WA 106 10 224 56:41.3 11:20/M
Top

Male 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
  No Finishers 0:00.0
Top

Male 14 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Barene Arlington WA 14 16 4 28:00.5 5:36/M
2 Dawson Andrews Arlington WA 4 15 11 30:13.1 6:03/M
3 Devon Gilbert Oak Harbor WA 103 14 188 51:47.0 10:21/M
Top

Male 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Collin Magnusson Bellingham WA 198 17 2 26:56.5 5:23/M
2 Wyatt Mullen 407 18 3 26:58.8 5:24/M
3 Derek Morrow Bellingham WA 219 17 9 29:32.6 5:54/M
4 Riley Hawkins-Hecock Lynden WA 209 17 10 30:10.2 6:02/M
5 Tyler Thorne Bellingham WA 320 17 20 31:35.8 6:19/M
6 Levi Morrow Bellingham WA 220 17 21 31:40.3 6:20/M
7 Max Lund Spokane WA 193 18 117 44:49.5 8:58/M
8 Topher Viers Oak Harbor WA 339 17 250 59:52.6 11:58/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ben Sowers Ferndale WA 299 24 35 35:35.9 7:07/M
2 Benedikt Schippmann Mount Vernon WA 359 21 38 36:10.9 7:14/M
3 Raymond Fluegel Renton WA 92 24 124 45:36.3 9:07/M
4 Kyle Sutphin Oak Harbor WA 313 21 252 59:56.2 11:59/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Blake Schluter Anacortes WA 276 25 44 37:01.8 7:24/M
2 Shawn Stankewich Seattle WA 300 29 51 37:55.7 7:35/M
3 Aly Hammond Marysville WA 119 26 54 38:12.8 7:38/M
4 Tim Hammond Marysville WA 120 26 88 42:30.5 8:30/M
5 Daniel Hessels Surrey BC 126 29 133 46:34.9 9:19/M
6 Jonathan Izzett Mount Vernon WA 145 26 152 48:25.1 9:41/M
7 Youlian Simidjiyski Seattle WA 290 25 174 50:39.2 10:08/M
8 John Davis Anacortes WA 63 27 176 50:42.8 10:08/M
9 Brian Kunimoto Seattle WA 170 27 197 53:34.1 10:43/M
10 Matthew Luc Seattle WA 189 26 198 53:55.9 10:47/M
11 Kyle Gettman Mount Vernon WA 100 27 274 1:06:36.0 13:19/M
12 Austin Howard Mount Vernon WA 134 25 296 1:32:29.7 18:30/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Johnson Seattle WA 152 31 1 26:54.7 5:23/M
2 Andrew Prentice Olympia WA 254 31 6 28:37.2 5:43/M
3 Casey Barten Bellingham WA 19 30 8 29:24.4 5:53/M
4 Brandon Byhre Snohomish WA 43 33 18 31:19.4 6:16/M
5 Josh Fleming Mount Vernon WA 86 30 33 34:59.2 7:00/M
6 Cosmos Buendasi Seattle WA 39 33 36 35:56.6 7:11/M
7 Tom Hill Seattle WA 128 31 58 38:49.7 7:46/M
8 Peter Cisneros Burlington WA 54 34 65 39:37.5 7:55/M
9 Scott Leibrand Everett WA 183 34 86 42:14.3 8:27/M
10 Taki Flevaris Seattle WA 89 32 92 42:39.3 8:32/M
11 Aaron Iwagoshi Lacey WA 144 32 136 46:55.7 9:23/M
12 Richard Adams Oak Harbor WA 1 30 138 47:03.6 9:25/M
13 Aaron Johnson Shoreline WA 149 34 143 47:35.6 9:31/M
14 Jacques Van Rooyen Bellevue WA 330 30 161 49:02.7 9:48/M
15 Matt Bargabos Mount Vernon WA 16 34 166 49:39.5 9:56/M
16 Quentin Sutter Mount Vernon WA 314 32 228 57:04.5 11:25/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Saur Snohomish WA 275 39 5 28:20.3 5:40/M
2 Jawn Angus Mill Creek WA 5 38 12 30:34.2 6:07/M
3 Patrick Lawlor Seattle WA 181 37 16 30:53.4 6:11/M
4 Jeffery Walker Oak Harbor WA 342 36 28 33:22.5 6:40/M
5 Pierre Velonjara Seattle WA 337 35 39 36:18.6 7:16/M
6 Cathy Wheatcroft Burlington WA 350 38 109 43:58.4 8:48/M
7 Geoff Phillips Reno NV 248 38 180 51:04.3 10:13/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jerry Sanchez Renton WA 272 43 22 31:49.0 6:22/M
2 Mike Holz Bellingham WA 132 43 24 32:13.1 6:27/M
3 David Lund Spokane WA 190 43 25 32:38.0 6:32/M
4 Aaron Seig Ferndale WA 283 41 140 47:06.7 9:25/M
5 Christopher Collier Kennewick WA 56 43 220 55:52.1 11:10/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Kirker Bellingham WA 160 45 14 30:47.6 6:09/M
2 Michael Rose Anacortes WA 269 45 32 34:54.9 6:59/M
3 John Gibson Lake Stevens WA 101 49 48 37:38.7 7:32/M
4 Steve Otis Seattle WA 236 45 49 37:44.2 7:33/M
5 Steve Lindsey Bellingham WA 185 46 60 39:14.0 7:51/M
6 Russell Gibson Bellingham WA 102 45 66 39:43.5 7:57/M
7 Ron Burnett Monroe WA 40 46 76 41:02.7 8:12/M
8 Michael Gilbert Oak Harbor WA 104 46 83 42:00.3 8:24/M
9 Darrell van Amen Bellevue WA 325 49 91 42:39.0 8:32/M
10 Rob Schultz Seattle WA 279 46 99 43:16.1 8:39/M
11 Morgan Boyle Seattle WA 33 45 110 44:03.0 8:49/M
12 Michael Smith Sedro Woolley WA 295 45 134 46:38.2 9:20/M
13 Marc Lauinger Woodinville WA 180 46 189 51:51.4 10:22/M
14 Ken Lockhart Kent WA 188 48 237 57:41.4 11:32/M
15 John Carr Lakewood WA 48 47 273 1:05:08.6 13:02/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brig Seidl Redmond WA 282 51 19 31:29.5 6:18/M
2 Mike Higgins Bellingham WA 127 52 62 39:27.9 7:53/M
3 John Bernhisel Cowley WY 24 50 71 40:19.4 8:04/M
4 Earl Hassler Burlington WA 122 50 72 40:20.4 8:04/M
5 Stephen Vaughn Oak Harbor WA 335 50 100 43:19.6 8:40/M
6 Steven Koeffler Anacortes WA 166 50 104 43:42.2 8:44/M
7 Mike Nebeker Lake Stevens WA 225 52 141 47:31.7 9:30/M
8 Jeanie van Amen Bellevue WA 326 54 177 50:43.7 10:09/M
9 Mike Nash Edmonds WA 224 54 243 58:23.9 11:41/M
10 Mike Morgan Burlington WA 218 52 257 1:00:50.9 12:10/M
11 Mahlon Hull Sedro Woolley WA 138 53 258 1:01:01.9 12:12/M
12 Larry McConkey Oak Harbor WA 206 54 263 1:01:32.4 12:18/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Koslosky Mountlake Terrace WA 167 57 26 33:06.8 6:37/M
2 Michael Beauchamp Camano Island WA 21 57 40 36:29.4 7:18/M
3 Curt Bisby Anacortes WA 26 55 98 43:15.9 8:39/M
4 Michael Wiles Burlington WA 352 57 171 50:08.7 10:02/M
5 Duane Johnson Seattle WA 150 59 187 51:45.1 10:21/M
6 John Evans Seattle WA 79 59 196 53:29.0 10:42/M
7 Thomas Miller Camano Island WA 210 56 285 1:12:56.2 14:35/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ed Barney Federal Way WA 18 60 30 34:47.9 6:57/M
2 David Sherman Edgewood WA 287 60 34 35:05.0 7:01/M
3 Ron Chew Seattle WA 51 61 42 36:47.6 7:21/M
4 Mark Mitchell Redmond WA 213 60 67 39:44.2 7:57/M
5 Steve Husko Elma WA 140 61 70 39:51.5 7:58/M
6 Terry Montague Kirkland WA 215 64 84 42:00.3 8:24/M
7 James Flack Mount Vernon WA 85 60 85 42:00.7 8:24/M
8 Gary Shand Mount Vernon WA 358 63 173 50:21.7 10:04/M
9 Kevin Lashinsky Seattle WA 178 60 261 1:01:25.2 12:17/M
10 Stephen Haase San Diego CA 116 61 281 1:10:27.5 14:05/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William Waters Bothell WA 345 65 41 36:35.3 7:19/M
2 Martinho Ribeiro Olympia WA 260 67 46 37:15.1 7:27/M
3 Dennis Zaborac Kent WA 356 65 52 38:04.3 7:37/M
4 Stephen Sauder Anacortes WA 274 67 111 44:03.8 8:49/M
5 Nick Bailey lll Port Ludlow WA 12 66 115 44:31.5 8:54/M
6 Tom Breen Seattle WA 34 67 129 46:05.4 9:13/M
7 Mike Simpson Oak Harbor WA 292 68 154 48:34.9 9:43/M
8 Terry Fox Seattle WA 94 66 186 51:44.2 10:21/M
9 Jerry Marshall Fall City WA 201 67 205 54:21.3 10:52/M
10 Tom Osterwald Mukilteo WA 234 67 223 56:21.7 11:16/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Arne Hales Edmonds WA 813 70 73 40:32.6 8:06/M
2 Bob O'Brien Mount Vernon WA 228 73 108 43:58.1 8:48/M
3 Dallas Wylie Mount Vernon WA 354 77 153 48:31.4 9:42/M
4 Roger Barber Mount Vernon WA 13 71 155 48:37.8 9:43/M
5 William George Abbotsford BC 98 76 178 50:44.2 10:09/M
6 David Earley Clermont FL 75 73 200 53:57.9 10:47/M
7 Jim Smith Sedro Woolley WA 294 74 215 55:25.3 11:05/M
8 Jim Dollar Kingston WA 71 75 229 57:05.2 11:25/M
9 Larry Larsen Federal Way WA 176 75 236 57:30.1 11:30/M
10 William Daniel Seattle WA 61 72 241 58:07.6 11:37/M
11 Steve Ramsdell Bremerton WA 259 72 262 1:01:31.2 12:18/M
Top

Male 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Charles Milliman Sequim WA 211 82 234 57:26.9 11:29/M
Top

Female 8 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melia Grey Stanwood WA 110 8 120 45:05.6 9:01/M
2 Kalea Camacho Burlington WA 45 7 298 1:38:29.1 19:42/M
Top

Female 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sophia Rodriguez Burlington WA 264 10 293 1:16:54.4 15:23/M
Top

Female 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rosie Kirker Bellingham WA 161 13 27 33:22.0 6:40/M
2 Aine Dillon Bellingham WA 70 12 55 38:22.7 7:40/M
3 Jocelyn Seig Ferndale WA 284 13 59 39:08.8 7:50/M
4 Tessa Smith Mount Vernon WA 297 13 82 41:55.0 8:23/M
5 Aleah Washington Ferndale WA 344 12 139 47:05.2 9:25/M
Top

Female 14 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristen Garcia Sedro Woolley WA 96 15 13 30:42.9 6:08/M
2 Ruby Watson Bellingham WA 346 16 15 30:50.8 6:10/M
3 Sienna Smith Mount Vernon WA 296 15 57 38:29.6 7:42/M
4 Andrea Grube La Mesa CA 114 14 156 48:45.8 9:45/M
5 Lucy Lund Spokane WA 192 15 213 55:16.0 11:03/M
6 Mylea Camacho Burlington WA 46 14 292 1:16:54.2 15:23/M
Top

Female 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shale Tweed Surrey BC 323 19 125 45:38.9 9:08/M
2 Alina Pavenko Everett WA 244 18 169 50:04.8 10:01/M
3 Katie Lund Spokane WA 191 19 219 55:44.3 11:09/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Whitlei Raines Oak Harbor WA 257 23 56 38:29.1 7:42/M
2 Katie Lisser Sedro Woolley WA 186 24 61 39:23.2 7:53/M
3 Rachel Dahl Burlington WA 59 21 80 41:28.3 8:18/M
4 Morgan Flinn Bellingham WA 90 24 107 43:53.8 8:47/M
5 Kari Vanderburg Bellingham WA 333 22 127 45:59.1 9:12/M
6 Courtney Stewart Spokane WA 306 23 157 48:57.9 9:47/M
7 Janae DeJanovich Spokane WA 64 23 158 48:58.1 9:48/M
8 Nicole Anschell Bellingham WA 6 23 168 49:58.9 10:00/M
9 Cara Bergen Vancouver BC 23 22 192 52:50.1 10:34/M
10 Annie Palgutt Tacoma WA 238 23 207 54:50.6 10:58/M
11 Amber Paszkowski Anacortes WA 240 21 264 1:01:33.3 12:19/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bronwyn Crossman Seattle WA 58 25 7 28:43.0 5:45/M
2 Lauren Breihof Seattle WA 35 26 17 30:56.6 6:11/M
3 Jill Dickison Seattle WA 65 25 45 37:07.6 7:25/M
4 Eve Smith Mount Vernon WA 298 29 77 41:10.3 8:14/M
5 Andrea Dryden Mount Vernon WA 73 29 81 41:48.1 8:22/M
6 Shelly Guzman Johnson Seattle WA 115 28 97 42:59.9 8:36/M
7 Melina Stayton Port Orchard WA 301 28 103 43:40.4 8:44/M
8 Morgan Housden Ferndale WA 133 28 114 44:21.8 8:52/M
9 Anna Arsentieva Lake Stevens WA 7 28 126 45:57.8 9:11/M
10 Marietta Groh University Place WA 113 29 128 45:59.7 9:12/M
11 Vanessa Walton Seattle WA 343 29 130 46:22.9 9:16/M
12 Jennifer Dickson Ferndale WA 66 28 135 46:39.3 9:20/M
13 Izzy Etchells Port Orchard WA 78 26 146 48:05.6 9:37/M
14 Lauree Crane Seattle WA 57 25 149 48:08.7 9:38/M
15 Rebekah Van Rooyen Bellevue WA 331 29 162 49:20.9 9:52/M
16 Katie Sinnema Carnation WA 293 29 163 49:21.2 9:52/M
17 Emily Castellano Mount Vernon WA 49 25 164 49:22.5 9:52/M
18 Jaime Davis Anacortes WA 62 28 175 50:42.7 10:08/M
19 Catherine Phillips Reno NV 247 26 179 51:00.2 10:12/M
20 Cynthia Simon Seattle WA 291 26 183 51:08.8 10:14/M
21 Lauren Jones Seattle WA 154 27 195 53:28.3 10:42/M
22 Devin Majkut Seattle WA 199 27 199 53:57.2 10:47/M
23 Janelle Arreguin Mount Vernon WA 50 29 206 54:39.2 10:56/M
24 Aimi Irikedamoto Seattle WA 142 28 208 54:51.1 10:58/M
25 Samantha Nichols Bellingham WA 226 27 214 55:19.4 11:04/M
26 Maria C Rodriguez Seattle WA 262 28 217 55:35.0 11:07/M
27 Kaleigh Prentice Olympia WA 255 29 247 59:19.4 11:52/M
28 Katy Gormley Bellingham WA 108 29 249 59:49.0 11:58/M
29 Mia Vance Bellingham WA 332 29 251 59:52.9 11:58/M
30 Bonita Camacho Burlington WA 44 29 279 1:08:55.6 13:47/M
31 Megan Howard Mount Vernon WA 135 26 297 1:32:30.1 18:30/M
32 Lelani Clinton Burlington WA 55 27 300 1:40:24.4 20:05/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrea Eiseman Seattle WA 77 31 23 31:52.6 6:22/M
2 Leah Bosman Lynden WA 32 33 43 36:48.0 7:22/M
3 Kristin Maricich Anacortes WA 200 33 50 37:55.4 7:35/M
4 Melissa Atalig Kirkland WA 9 32 68 39:49.2 7:58/M
5 Cecelia Jacobson Burlington WA 147 33 79 41:22.9 8:16/M
6 Jessie Anderson Mount Vernon WA 3 34 87 42:20.4 8:28/M
7 Leslie Platz Lacey WA 252 32 89 42:33.6 8:31/M
8 Christina Flevaris Seattle WA 88 30 93 42:39.5 8:32/M
9 Tami Sutter Mount Vernon WA 315 32 94 42:51.9 8:34/M
10 Kaylene Giri Anacortes WA 107 34 96 42:56.4 8:35/M
11 Allison Osterman Seattle WA 232 33 113 44:12.1 8:50/M
12 Brenda Olson Sedro Woolley WA 230 33 131 46:27.1 9:17/M
13 Dawn Bryant Ferndale WA 38 31 137 47:01.7 9:24/M
14 Kimberlie Struiksma Bellingham WA 309 31 150 48:10.4 9:38/M
15 Anna Pavenko Everett WA 245 31 170 50:05.1 10:01/M
16 Julia Velonjara Seattle WA 336 32 190 52:19.3 10:28/M
17 Rhonda Roosma Ferndale WA 268 34 194 53:08.2 10:38/M
18 Laura Hill Seattle WA 129 31 222 56:03.7 11:13/M
19 Rachel Koszykowski Graham WA 168 32 226 56:51.4 11:22/M
20 Nikki Hagedorn Anacortes WA 117 34 231 57:07.4 11:25/M
21 Jessica Kaminski Seattle WA 157 30 233 57:19.3 11:28/M
22 Dawn Brown Ferndale WA 37 33 254 1:00:12.1 12:02/M
23 Elise Mayes Lake Stevens WA 205 32 266 1:02:09.5 12:26/M
24 Rachel Roosma Lynnwood WA 267 34 276 1:06:53.9 13:23/M
25 Maria Artunduaga Seattle WA 8 34 277 1:07:21.0 13:28/M
26 Kellyn MacQuarrie Stanwood WA 194 31 284 1:12:55.6 14:35/M
27 Beth Sato Mount Vernon WA 273 32 290 1:15:01.8 15:00/M
28 Lana Bargabos Mount Vernon WA 15 33 291 1:15:02.3 15:00/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Annalisa Krystof Anacortes WA 360 36 29 34:41.5 6:56/M
2 Jennifer Gera Olympia WA 99 38 47 37:31.6 7:30/M
3 Cassy Oliver Anacortes WA 229 35 74 40:52.2 8:10/M
4 Karla Pak Woodinville WA 237 38 90 42:36.2 8:31/M
5 Chris Bistline Sedro Woolley WA 27 37 101 43:28.5 8:42/M
6 Melissa DiGioia Bothell WA 68 38 105 43:43.6 8:45/M
7 Lindsey Boldrin Bellingham WA 30 35 121 45:10.2 9:02/M
8 Sarah Weems Mount Vernon WA 348 37 142 47:35.6 9:31/M
9 Molly Johnson Seattle WA 153 39 160 49:01.6 9:48/M
10 Jennifer Evans Thompson Bow WA 80 39 172 50:09.0 10:02/M
11 Lisa Strandberg Anacortes WA 308 37 185 51:43.3 10:21/M
12 Jocelyn McIntosh Mission BC 208 35 210 54:59.2 11:00/M
13 Tara Biles Tacoma WA 25 35 227 56:51.4 11:22/M
14 Stephanie Wadley Kingston WA 340 36 238 57:48.9 11:34/M
15 Wendy Tan Seattle WA 317 39 240 58:04.9 11:37/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Otis Seattle WA 235 44 53 38:08.1 7:38/M
2 Sue Jones Coquitlam BC 155 44 64 39:35.4 7:55/M
3 Maria Millsap Seattle WA 212 42 106 43:53.4 8:47/M
4 Beckie Freed Snohomish WA 95 43 119 44:59.3 9:00/M
5 Jodi Yeager Anacortes WA 355 41 122 45:15.9 9:03/M
6 Brenda Schultz Seattle WA 278 44 147 48:06.6 9:37/M
7 Jeri Carr Lakewood WA 47 44 148 48:08.1 9:38/M
8 Susan Lange Mount Vernon WA 175 43 201 54:01.3 10:48/M
9 Tye Smith Mt Vernon WA 362 41 202 54:04.0 10:49/M
10 Melissa Bates Mount Vernon WA 20 40 209 54:54.5 10:59/M
11 Lisa Peterson La Conner WA 246 41 211 55:06.2 11:01/M
12 Melissa Roeder Seattle WA 265 44 212 55:11.5 11:02/M
13 Tiara Grey Stanwood WA 111 40 242 58:15.1 11:39/M
14 Erika Parker Seattle WA 239 44 245 59:06.9 11:49/M
15 Amy Viers Oak Harbor WA 338 41 259 1:01:06.8 12:13/M
16 Shannon Gilbert Oak Harbor WA 105 40 267 1:02:23.3 12:29/M
17 Jennifer Foster Olympia WA 93 41 289 1:14:01.6 14:48/M
18 Rene Schuler Sedro Woolley WA 277 43 294 1:18:54.7 15:47/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Deborah Fletcher Seattle WA 87 45 31 34:53.6 6:59/M
2 Lissa Lloyd Surrey BC 187 49 78 41:19.0 8:16/M
3 Janine Cook Mt Vernon WA 361 46 112 44:10.0 8:50/M
4 Susan Seah Seattle WA 281 48 145 47:45.8 9:33/M
5 Traci Thompson Bellingham WA 318 45 159 49:00.9 9:48/M
6 Tracey Jacobs Langley BC 146 46 165 49:36.5 9:55/M
7 Carrie Morgan Sedro Woolley WA 216 45 204 54:18.8 10:52/M
8 Laura Hull Sedro Woolley WA 137 49 221 55:57.6 11:11/M
9 Kimberly Patrick Enumclaw WA 242 47 225 56:48.9 11:22/M
10 Joanne Zimny Seabeck WA 357 48 269 1:02:49.6 12:34/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Deirdre Shaughnessy Burlington WA 285 50 63 39:33.5 7:55/M
2 Cynthia Rogers Everson WA 266 51 69 39:50.1 7:58/M
3 Pam Helberg Bellingham WA 125 51 116 44:43.7 8:57/M
4 Kathleen Lauinger Woodinville WA 179 53 181 51:06.5 10:13/M
5 Leslie Ferriel Vashon WA 81 53 191 52:20.4 10:28/M
6 Darci Siefert Marysville WA 289 51 193 52:51.0 10:34/M
7 Kari Hansen Shoreline WA 121 52 232 57:12.2 11:26/M
8 Nancy Marshall Fall City WA 202 53 235 57:28.2 11:30/M
9 Laurie Klepsch Anacortes WA 163 52 246 59:09.7 11:50/M
10 Dawn Morgan Burlington WA 217 51 256 1:00:50.7 12:10/M
11 Cindy Jacobson Burlington WA 148 53 260 1:01:21.5 12:16/M
12 Karla Pijaszek Gig Harbor WA 249 52 271 1:04:05.3 12:49/M
13 April Eaton Blaine WA 76 52 272 1:04:32.9 12:54/M
14 Lynda Field Lynden WA 82 52 280 1:10:26.8 14:05/M
15 Julie Weeks Everett WA 347 52 282 1:11:39.8 14:20/M
16 Patti Madison Bellingham WA 197 50 287 1:13:37.8 14:43/M
17 Teresa Flinn Bellingham WA 91 53 288 1:13:38.4 14:44/M
18 Angela Lewis Shelton WA 184 52 295 1:21:14.7 16:15/M
19 Heidi Barnes Carnation WA 17 52 299 1:38:47.2 19:45/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Theresa Westfall Bellingham WA 349 56 37 36:06.9 7:13/M
2 Pamela Blackmon Surrey BC 29 57 95 42:54.8 8:35/M
3 Mary Hay Bellingham WA 123 59 118 44:52.8 8:58/M
4 Jan Osterwald Mukilteo WA 233 58 123 45:34.2 9:07/M
5 Kelly Bush Rockport WA 42 58 132 46:27.3 9:17/M
6 Fran Johnson Liberty Lake WA 151 59 144 47:39.0 9:32/M
7 Tiare Bailey Port Ludlow WA 11 58 182 51:08.0 10:14/M
8 Audrey Kirkwood Tacoma WA 162 55 184 51:11.6 10:14/M
9 Tonya Christoffersen Marysville WA 53 55 216 55:26.0 11:05/M
10 Janet Molenda Bellingham WA 214 58 218 55:39.4 11:08/M
11 Teresa Stidham Kirkland WA 307 55 230 57:06.2 11:25/M
12 Patricia Myrdal Camano Island WA 223 57 270 1:03:09.1 12:38/M
13 Laurie Daniel Seattle WA 60 56 283 1:12:00.7 14:24/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sandra Madden Federal Way WA 195 63 102 43:38.1 8:44/M
2 Nancy Hoefer Sedro Woolley WA 130 60 151 48:18.7 9:40/M
3 Charlea Sherman Edgewood WA 286 62 167 49:54.0 9:59/M
4 Linda Burt Shoreline WA 41 64 203 54:11.2 10:50/M
5 Marsha Murray Bothell WA 222 63 255 1:00:50.3 12:10/M
6 Claudia Wagner Bellingham WA 341 63 265 1:01:55.7 12:23/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Justice Sedro Woolley WA 156 67 244 58:58.2 11:48/M
2 Nancy Larsen Federal Way WA 177 67 248 59:47.0 11:57/M
3 Mary Kay Becker Bellingham WA 22 68 253 59:58.4 12:00/M
Top

Female 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Judy Fisher Auburn WA 84 71 75 40:54.0 8:11/M
2 Gretchen Ramsdell Bremerton WA 258 72 239 57:56.9 11:35/M
3 Josephine Rowe Kirkland WA 271 74 268 1:02:41.1 12:32/M
4 Betty Dietrich Gig Harbor WA 67 72 275 1:06:44.4 13:21/M
5 Holly Hall Bainbridge Island WA 118 71 278 1:07:23.1 13:29/M
Top

Female 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eleanor Hull Sedro Woolley WA 136 80 286 1:13:05.0 14:37/M